Veľký Lysec (547 m)

Autor: Jozef Javurek | 29.5.2005 o 20:10 | Karma článku: 10,58 | Prečítané:  8204x

Prístup značkovaným chodníkom z obce Kostoľany pod Tríbečom, alebo z Velčíc. Na severnej a západnej vrcholovej časti sú rozsiahle skalné útvary so stenami, miestami vysoké až 50 metrov.

Nachádza sa tu ojedinelý útvar - skalné okno. Na svahoch kopca sú zvyšky hradiska keltského pôvodu. To boli lákadlá, za ktorými sme sa vydali dnes, v tropickej horúčave. Zvolili sme si za východisko Velčice, trasa je síce trochu dlhšia, ale nie je tak strmá ako z Kostoľan.


les
Za dedinou sme išli kúsok k lesu a tešili sme sa na lesné tiene. Bola to príjemná a očakávaná zmena, aj keď lesná tôňa bola náramne kontrastná.


veternk
Najčastejšie sa popri našej trase vyskytoval kvietok, ktorému som dal pracovný názov veterník.


pavuina
Pavučiny v lese smerovali takmer zvisle k zemi, to podľa prognózy znamená pekný (horúci) aj nasledujúci deň. 


parohy
Zo sedla pod Lyscom to bolo na vrchol skál ešte 100 m výškových, tak na dobrých 10 minút. Turistický komfort silne narúšal úzky chodník lemovaný vysokou trávou. Bolo treba počítať s hromadnými pokusmi kliešťov, zachytiť sa na našich pohybujúcich sa nohách i rukách, čo aj bohato využili. Na úpätí skál okrem takýchto prekážok v podobe obrovskch parohov sme zo seba striasli desiatky malých klieštikov.
klie
Sú príliš malí na fotografovanie ale krvilační ako upíri (slabším povahám neodporúčam pohľad na túto príšerku). Kto sa chce o nich dozvedie viac, môže sa informovať napríklad na tejto stránke. Ak sa chystáte na výlet do lesa, mali by ste sa o kliešťoch informovať podrobne.


panorama
Zo skalnatého vrcholu sú veľmi pekné výhľady na juhovýchode od Zobora, cez Žibricu a Gýmeš až po Veľký Tríbeč takmer na severe.

Za hradbou skál sú lesy, hory...
lesy a skaly
Žiadal by sa citát od P. O. Hviezdoslava:

Pozdravujem Vás, lesy, hory,

z tej duše, pozdravujem Vás.

Či je niečo lepšie, než Vašim tieňom chodiť as ?

Ja viem, že asi myslel na lesy oravské (a písal to v letnej horúčave), voňajúce živicou, ale nech, i tento les má krásy dosť, aj keď trochu inej.

 

kamenozrut

Vráťme sa k skalám, túto som si pomenoval "kameňožrút", aj keď sa zdá, že mu viac chutia stromy. Malou nevýhodou pre návštevníkov skál je, že sú dosť obrastené stromami a je problematické nájsť vhodnú pozíciu pre fotografovanie. 


chalani

Hľadal som avizované ojedinelé skalné okno, pomáhali mi aj chlapci z Ladíc. Po krkolomnom lezení sme ho našli, ale zakrytý stromami, nevhodný na fotografovanie z dostupnej pozície.


okno

Toto je malá kópia skalného okna.

 

Čo povedať na záver?


Nebyť kliešťov, bol by to celkom zaujmavý výlet. Bohužiaľ, kliešte sú vraj v našich južnejších lesoch aktívne od mája až do októbra... Takže, je vhodná preventívna ochrana očkovaním proti kliešťovej encefalitíde, alebo sa aspoň chrániť pevným obutím a dlhými nohavicami.


A pokiaľ je to možné, nechodiť cez vysokú trávu, chodiť len po udržiavaných značkovaných chodníkoch...

 Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?