Lietavský hrad potrebuje pomoc

Autor: Jozef Javurek | 12.7.2005 o 16:28 | Karma článku: 6,20 | Prečítané:  3319x

Slovenské hrady volajú po záchrane. Lietavský hrad je jeden z tých, čo sú na tom dosť zle a volajú o pomoc, o zachovanie.

Na Šášovskom hrade   sme pozorovali stopy činnosti združenia na jeho záchranu. Podobne to bolo aj na Oponickom hrade. Zo stránky o hrade Lietava  sme sa dozvedeli aj o združení na záchranu Lietavského hradu. Nedávno sme sa presvedčili o ich činnosti aj na vlastné oči. Počas krátkej dovolenky sme sa ubytovali na hornom konci Lietavy, odkiaľ sa nám hrad skrýval za stromami.

Na Lietave sme boli prvýkrát pred 25-timi rokmi. Vtedy sme ystupovali na hrad od Majera.

Samozrejme nešli sme rovno hore pod hrad, ale po značkovanom chodníku. V spomienkach mi ostala veľkosť hradu. Bohužiaľ, žiadne fotografie z tých čias sa u mňa nezachovali. Aj to bol dôvod ísť sa na hrad po rokoch a znovu si ho pozrieť a porovnať.

Výstup sme nezopakovali od Majera, ale v strede dediny sme odbočili na lesnú cestu. Bolo to celkom príjemné zväčša lesom až do sedla, ku krížu.

Ďalej až na hrad po modrej značke. Jediným spestrením výstupu boli stopy na ceste, ktoré by mohli byť aj medvedie, ale zrejme neboli čerstvé a možno ani medvedie...

Pri kríži sme stretli prvého turistu z opačnej strany a po hrebeni cestou na hrad ďalších. Situáciu hradu nebudem opisovať, lebo to už urobil Lukáš Zorád vo svojom článku Nevšedné zážitkovanie na Lietavskom hrade a Peter Martinisko v článku Hrad Lietava. O stave hradu svedčí aj nápis pri vstupe, upozorňujúci návštevníkov, že do areálu vstupujú na vlastné nebezpečenstvo.

Na hrade sme stretli členov združenia na záchranu Lietavského hradu pri usilovnom snažení urobiť prvé reálne kroky na záchranu ruín. Symbolicky sme zamávali krompáčom na záchranu hradu a kúpili sme si knihu o hrade Lietava.

Ešte pred vstupom na hrad upútajú pozornosť mohutné hradné múry, akoby vyrastali zo skaly.

Vstupnú bránu aj ostatné múry hradu pomaly pohlcuje zelená prírodná zmes, od tráv až po stromy.

Múry sa znižujú vplyvom poveternosti a vegetácie zhora, ale aj zákerne – vypadávaním skál zdola a tiež sa pomaly opticky strácajú v zelenej hmote.

Tento záber mi pripomenul egyptské pyramídy, ktoré tiež časom stratili svoj krajší obklad. Ich statika je však neporovnateľne lepšia vďaka tvaru.

Stromy sa dlho na múroch neudržia a časom ich vietor skloní k zemi a spolu s koreňmi strhnú na zem aj dávku muriva.

Niektoré časti hradu si na prvý pohľad zachovávajú svoju niekdajšiu krásu a človek si vie predstaviť, po zabezpečení statiky a úprave nádvorí aj príjemne strávený deň na takomto mieste.

Nádvorie pod horným hradom možno ešte v budúcnosti ožije návštevníkmi a rytierskymi súbojmi. Záchranári zo Združenia sa tu chcú usadiť na dlhšie a hrad zachovať v dnešnej podobe zaistením statiky a zakonzervovaním.

Návštevníci sa zatiaľ môžu potešiť do neba sa týčiacimi hradnými múrmi na pamiatku dávnych čias,

priehľadmi cez otvory, aké nepoznali ani hradní páni,

alebo výhľadmi do blízkeho i vzdialeného okolia.

Z hradu sa nám nechcelo odchádzať, ale hradní páni ešte neponúkajú ubytovanie (len pre nadmieru odvážnych mladých ľudí), tak sme zišli z hradu miestami trochu strmším chodníkom na Majer a cestou sme plánovali ďalší výlet do Súľovských skál.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?