Kláštor - Perla Pohronia

Autor: Jozef Javurek | 27.7.2005 o 21:10 | Karma článku: 11,05 | Prečítané:  4861x

To je neoficiálne pomenovanie kláštora Benediktínskeho opátstva v Hronskom Beňadiku. Kláštor je od roku 1970 národnou kultúrnou pamiatkou.

V minulosti sme často cestovali cez Hronský Beňadik, zvyčajne tam bola krátka zastávka na občerstvenie. Táto obec nikdy nebolo našim cieľom. Vedeli sme, že je tam kláštor, ale naše cesty obvykle smerovali vyššie, do slovenských hôr.

Dnes hlavné cesty obchádzajú obec, tak sa tam zrejme zastaví málokto. A je to škoda, lebo kláštor je naozaj perlou Pohronia. Trochu zašlou, bolo by treba sfúknuť prach z povrchu a obdivovať jej historický lesk. Skoro ako všetky naše pamiatky, hrady a kaštiele potrebuje pre záchranu a zachovanie akútnu pomoc v podobe práce a financií na opravy.

Po našej nedávnej návšteve v kláštore odporúčam pri ceste „hore“ naplánovať si hodinovú, až dvojhodinovú zastávku na prehliadku tejto vzácnosti.


Kláštor stojí priamo v obci na nevysokej skale a dominantou komplexu je gotický chrám.


Budovy kláštora sú výrazne poznačené obranným charakterom, ktorý kláštor dostal v období tureckých výbojov v Uhorsku.

V kostole je chrámový organ z roku 1714, ktorý patrí k najvzácnejším na Slovensku. Kláštorný komplex s kostolom je druhou najvýznamnejšou gotickou stavbou na Slovensku.

História Benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku je priamo spojená s mnohými slovenskými miestami a aj územiami v celom Uhorsku. Prvá písomná správa o kláštore je z roku 1075 a pochádza od uhorského kráľa Gejzu I, ktorý daroval kláštoru bohatú donáciu a pričinil sa o vybudovanie kláštora. Tento rok je preto aj rokom prvej písomnej zmienky o viacerých slovenských obciach (osada Belek, dnes Podhájska, Trávnica (Fíš), Žarnovica, Obyce a ďalšie).

Medzi významné pamiatky, ktoré sa v kostole sv. Beňadika nachádzajú patrí vstupný portál, relikvia božej krvi darovaná kráľom Matejom Korvínom, krstiteľnica z pôvodného románskeho kostola, krypta rodiny Koháryovcov, kaplnka Božej krvi a ďalšie. Mnohé vzácne historické reálie boli v minulosti prevezené do múzeí na území Maďarska, kde sú dodnes (140 pamiatok len z kláštora v Hronskom Beňadiku).


V súčasnom období, po odchode reholy saleziánov, ktorí tu pôsobili od roku 1927 s prestávkami až do roku 1999, v kláštore pôsobí rehoľa pallotínov.

Toľko z histórie kláštora, ktorá je veľmi bohatá a zaujímavá.

Odporúčam túto  stránku na podrobnejšie informácie o histórii kláštora. Kostol a kláštor je prístupný verejnosti.  Prehliadka je bezplatná a je zabezpečený aj odborný výklad v jazyku slovenskom. Pre zahraničných návštevníkov je spracovaný preklad v jazyku anglickom, francúzskom, maďarskom a nemeckom.  

V interiéri fotografovanie nie je dovolené, preto moje zábery sú len zvonka.

Vstupná brána do areálu opevnenia kláštora:

Vľavo vstupný portál kostola, vpravo historická brána do kláštora:

Detail jednej zo štyroch sôch na vstupnom portáli kostola (jedna bola pri pokuse o krádež poškodená):

Pôvodná brána kláštora pri pohľade z vnútorného nádvoria:
 

Vstup do krížovej chodby kláštora:

Krížová chodba pri pohľade z nádvoria:

Sprievodcovská skupina, v pozadí stará pracháreň:


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holého mercedes pre štát podporuje veľmi nebezpečnú skratku

S majetkom firmy nemôže spoločník narábať ako s vlastným.


Už ste čítali?