reklama

Energia z hlbín

Mesto Šaľa sa pripravuje na využívanie geotermálnej energie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Geotermálna energia sa u nás využíva hlavne na rekreačné účely, a výpočet tých miest by bol dosť dlhý, je to 32 lokalít aquaparkov a kúpalísk. Na Slovensku však existuje celkom 118 termálnych vrtov. Domnievam sa, že v tom zozname o využívaní termálnej vody je malá chybička, ktorá zrejme bude čoskoro napravená. Je tam totiž uvedená aj Šaľa, ako využívateľ geotermálnej energie na rekreačné účely a to v súčasnosti nie je pravda.

V Šali bolo kedysi kúpalisko plnené vodou z miestneho vodovodu, a keď sa zdvihli ceny vodného a stočného, prevádzka kúpaliska s olympijským bazénom sa stala neefektívnou, bol navŕtaný prvý termálny vrt s teplotou vody okolo 38°C. To bolo príliš veľa na priame napúšťanie do bazéna, preto bola k termálnemu vrtu neskôr navŕtaná aj artézska studňa s teplotou cca 21°C, na chladenie vody pre plavecký bazén.

Napriek dvom vrtom sa však táto kombinácia neosvedčila, lebo ani výdatnosť oboch nebola dostatočná na plnenie 50 metrového plaveckého bazéna a nebolo doriešené ani vypúšťanie vody do recipientu. Nakoniec došlo k zrušeniu kúpaliska a už niekoľko rokov je bazén z bezpečnostných dôvodov aj zasypaný.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Areál bývalého kúpaliska slúži ako miesto stretávania sa skautov. Oba vrty, možno už aj nefunkčné, sú zaplombované. Medzitým Galanta, náš stály rival, dospela k efektívnemu využívaniu geotermálnej energie na účely prípravy TÚV a vykurovania bytov a iných objektov v meste. Toľko stručne z geotermálnej histórie Šale.

Momentálne sa už píše nová kapitola, neďaleko pôvodného vrtu sa robí nový, ktorý by mal ísť až do hĺbky 1800 m, s možnosťou prehĺbenia do 2100 m. V tomto období je už vŕtacia hlavica hlbšie ako 1200 m. Projekt predpokladá teplotu vody na hlave vrtu 65° - 70° C a rieši v dvoch etapách komplexné využitie geotermálnej energie z vrtu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prvej etape je projektovaný výmenník tepla, v druhej je realizácia tepelných čerpadiel a kogeneračnej jednotky. Ochladená voda bude odvedená potrubím do Váhu. Celková investícia projektu je 3,5 milióna €. Prvá etapa by mala znamenať úsporu 30 % zemného plynu a tým aj zodpovedajúce zníženie množstva emisií. V konečnej fáze sa očakáva úspora až 70 % zemného plynu a ďalšie zníženie vypúšťaných emisií do ovzdušia. 

V Šali sú už tradične vŕtané aj artézske studne. Historicky je tu zachovaných 7 artézskych studní, z toho 5 je stále funkčných ako doplnkový zdroj pitnej vody. Prvá artézska studňa v Šali bola navŕtaná na námestí Sv. Trojice v roku 1904 do hĺbky 300 m.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fotografie v článku vrtu GTŠ-1 boli zhotovené pred tromi týždňami, keď bola aktuálna hĺbka vrtu 600 m.

Obrázok blogu

Celkový pohľad na vŕtaciu vežu s výškou 32 m.

Obrázok blogu

Počas vŕtania sa do hĺbky hlavice vháňa voda pre vyplavovanie nateriálu.

Obrázok blogu

Vrchol veže s kladkostrojom.

Obrázok blogu

Hĺbkové vrty sú náročné na obsluhu...

Obrázok blogu

Zbytková voda z preplachovania pri rozpojovaní potrubia.

Obrázok blogu

Nové dielce sa vkladajú vždy navrch.

Obrázok blogu

Vkladanie predlžovacej rúry.

Obrázok blogu

Výkonné čerpadlo tlačí vodu do podzemia.

Obrázok blogu

Týmito rúrami (200 mm) bude po dokončení vrtu prúdiť horúca voda.

Obrázok blogu

Vkladanie ďalšej časti vŕtacej rúry.

Obrázok blogu

Správne spojenie je základom úspechu.

Obrázok blogu

Ťažká a zodpovedná práca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Riaditeľ spoločnosti MET Ing. Karol Mikloš a šéf vrtu.

Obrázok blogu

Vo čase vŕtania treba očistiť pracovisko.

Na vrte sa pracuje nepretržite 24 hodín denne. Prvá voda sa očakáva v hĺbke 1500 m, ale tá so správnou teplotou by mala byť až v hĺbke 1800 m. Chladnejšie prítoky sa utesňujú zabetónovaním.

...

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  886
  •  | 
  • Páči sa:  173x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu