A Prima Vista

Autor: Jozef Javurek | 29.9.2005 o 0:30 | Karma článku: 10,53 | Prečítané:  5507x

A Prima Vista je súbor starej hudby, ktorý svoj záverečný koncert sezóny usporiadal v kostole sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici.

Koncert sa uskutočnil v čase osláv 750 rokov Banskej Bystrice. Nebol zahrnutý do oficiálneho zoznamu kultúrnych podujatí osláv mesta, ale bol motivovaný sviatkom posvätenia katedrálneho chrámu sv. Františka Xaverského, na oslavu Boha.


 


Volajú ho aj Kapitulský kostol a bol postavený v roku 1715 na mieste pôvodnej kaplnky sv. Jána Krstiteľa a domu Oberhaus.Pri počúvaní starej hudby sa človek nevdojak musí preniesť do doby, keď vznikali skladby a zamýšľať sa nad jej duchom. Svojim spôsobom sa musí preorientovať, preladiť na tóny, súzvuky, melódie a rytmy, ktoré dnes nie je často počuť. A pritom obdivovať nadšencov, ktorí si dali za cieľ priblížiť nám tie dávno minulé časy hudbou.Repertoár koncertu bol zostavený zo skladieb Dietricha Buxtehude a G. P. Telemanna. Úvodná organová skladba zaznela chrámovým priestorom v podaní Ľuboša Ihringa (na obrázku hore – čembalo), ktorý odchádza na ďalšie štúdium hudby na vysokej hudobnej škole v Stuttgarte. Myslím, že v budúcnosti ešte o ňom budeme počuť.

Zo sólistov by som rád spomenul Mareka Pastírika (flauta), ktorý si svojou hrou zaslúžil ovácie publika. Podobne zaujalo aj spevácke trio v podaní: Ondrej Levák, Mária Borovská, Anna Hamadová.Umeleckým vedúcim súboru
A Prima Vista je Ľuboš Ihring (organ a čembalo)

Ďalej účinkovali: Anna Hamadová – soprán, Mária Borovská – soprán, Ondrej Levák – barytón, Marek Pastírik – flauto dolce, Petra Ščevková a Jan Mareček – husle, Jasna Cao – violoncello, Pavol Konečný – violon.


Súbor A Prima Vista vystupoval aj v rámci tohtoročných Bachových dní na Slovensku, benefičným koncertom v Kremnickom hradnom kostole.


Banská Bystrica mi prináša pri každej návšteve aj kúsok spomienok na predchádzajúce návštevy. V dávnejšej minulosti sme ju navštevovali v rámci kolektívnych zájazdov. Nikdy sme nevynechali pamätník SNP. Nasledujúca, už historická fotografia (aj s pracovným kolektívom) je z roku 1972:


 

Pre porovnanie je tu naša súčasnosť. Zaujímavým spestrením architektúry je vyšliapaný chodník vľavo od schodiska.Medzi dvomi polovicami múzea je dnes tá istá socha, ktorá tam bola v roku 1972. V istom období však bola nahradená iným (modernejším?) prvkom.Na záver, pred odchodom z Banskej Bystrice dva pohľady na námestie SNP...
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?