reklama

Častá a jej hrad

Dovolil som si trochu zahmliť skutočný názov hradu Červený Kameň, lebo cieľom nášho nedeľného výletu nebol len hrad, ale aj obec Častá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Chcel by som na úvod upresniť aj dôvod použitia starého obrazu mladej dámy v titulku. Obrázok mal navodiť atmosféru starých čias. Je to fotografované v zámockej expozícii. Za povolenie fotografovať v expozíciách múzea som zaplatil tak to musím aj využiť... Darilo sa mi fotografovať bez blesku s celkom dobrým úspechom. Spoliehal som sa na nastavenú vysokú citlivosť a pevnú ruku.

Ale po poriadku - prichádzali sme k Častej od Trnavy a už z diaľky sa naskytol celkový pohľad na hrad. Je to maximálne priblíženie, ktoré dovoľuje zoom môjho fotoaparátu. V popredí hnedý pás - suché slnečnice.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
zoom_hrad_CK
zoom_hrad_CK 



A takto vyzerajú bývalé krásavice - slnečnice zblízka. Kde sú fotografisti, ktorí ich obletovali v čase ich rozkvetu? Staré dámy so zvesenými hlavami už čakajú len na kombajnové vyslobodenie...

slnecnice_suche
slnecnice_suche 



V Častej sme sa zastavili pri cintoríne, kde je zaujímavá kaplnka Najsvätejšieho Spasiteľa. Neďaleko je aj vináreň Fuggerovský dom. Častá totiž leží na malokarpatskej vínnej ceste.

Obec je zaujímavá aj tým, ako v novodobej histórii často menila sídlo svojho okresu a kraja. Kedysi patrila do bratislavskej župy, do okresu Senec, potom do okresu Pezinok, neskôr Modra, opäť Pezinok a opäť Modra, potom ešte okres Bratislava-vidiek a v súčasnosti je zase v okrese Pezinok. Viac o obci Častá nájdete na jej oficiálnej stránke, na ktorej sú aj fotografie Mariána Minárika.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Naša ďalšia zastávka bola na námestí v Častej, neďaleko kostola so zvláštnou osemuholníkovou vežou. Odtiaľ sme už išli k hradu Červený Kameň.

Obrázok blogu



Výborné, takmer letné počasie, pekné prostredie ktoré obkolesuje hrad bolo príjemným privítaním. Dopredu prezradím, že na hrade a j v jeho okolí sme strávili viac ako 5 hodín. Vidieť hrad v jeho celej mohutnosti dnes pozemšťan vlastne nemôže, pretože je skrytý v zeleni, možno iba z lietadla.

Obrázok blogu



Hrad počíta s návštevníkmi, pred hradným komplexom je veľké parkovisko pre autobusy aj osobné autá, je tu možnosť občerstvenia pri vstupe do hradu, aj na hradnom nádvorí, kde je aj vstup do múzea, galérie a suterénnych pivníc. Aj túto nedeľu tu bolo rušno.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



Začali sme prehliadkou hradného múzea, kde je expozícia dobového nábytku. Z množstva fotografií som vybral niekoľko na ilustráciu atmosféry. Sala terena dnes namiesto hradných pánov hostí svadobné páry, ktoré si svoje áno chcú povedať v tomto historickom prostredí.

Obrázok blogu



Do priestoru starej lekárne nás nepustili, možno tam ešte sú nejaké vzácne ingrediencie, tak iba letmý pohľad na jej vybavenie.

Obrázok blogu



Na hrade je okrem nábytku rôznych štýlov aj expozícia stredovekých zbraní. Ktovie, či by sadlo takéto brnenie dnešným historickým šermiarom?

Obrázok blogu



Vraj, kto sa pozrie do tohto zrkadla, ostane navždy mladý a pekný... Neviem, ja som našťastie pozeral cez objektív fotoaparátu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Kráľovský hrad z pol. 13. stor. bol súčasťou pohraničného opevnenia západných hraníc Uhorska. Po prestavbe pôvodného hradu v 16. stor. na rozsiahlu pevnosť s mohutnými suterénnymi skladovacími priestormi mal slúžiť aj ako prekladisko tovaru na obchodnej ceste do západnej Európy. Túto funkciu však nikdy neplnil. Pivnice sú najväčšie v Európe a svojou veľkosťou nás prekvapili.

Obrázok blogu



Opevnenie malo slúžiť aj na obranu hradu. Sú v ňom delové strieľne a dômyselný systém vetrania na odvod dymu. Na obrázku je časť priestoru pivníc.

Obrázok blogu



Z pivníc sme vyšli na denné svetlo, pred hrad do slnečného dňa začínajúcej jesene.

Obrázok blogu



Navštívili sme ešte hrobku Pálffyovcov, kríže Kalvárie a blízky les.

Obrázok blogu



Každý les je miestom ticha (ak na jar vtáky nespievajú príliš hlasno...) a pohody. Chceli sme sa pozrieť na Sivé bane, ale keď sme natrafili na čerstvé diviače stopy, radšej sme sa vrátili (aby sme ich nevyrušovali...).

Obrázok blogu





Na hrade Červený kameň som bol prvýkrát ešte v stredoškolských časoch a to je už dosť dávno. Potom bol viac rokov zatvorený pre rekonštrukčné práce. Je národnou kultúrnou pamiatkou, vyhlásenou v roku 1970. Verejnosti je prístupný od roku 1997.




Pre podrobnejšie informácie o hrade Červený Kameň môžem odporúčať nasledovné stránky:

Hrad Červený Kameň

Turistické informácie o hrade

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  886
  •  | 
  • Páči sa:  173x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu