Kacír

Autor: Jozef Javurek | 24.5.2011 o 13:00 | (upravené 10.2.2015 o 15:59) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  927x

V tomto ročnom období mám veľké šťastie na ženy. Na ženy v literatúre. Najprv som sa trikrát začítal do Kate Mossovej z Carcassonne, a to v Zimných duchoch, v Labyrinte a nakoniec v Hrobke. Teraz ma zaujal Kacír od S. J. Parrisovej (vlastným menom Stephanie Merritt). Neviem posúdiť čím to je, no  zdá sa mi, že v súčasnej literatúre napätia sa úspešne začínajú presadzovať ženy (možno len u mňa).

"Kacír" je román z obdobia stredoveku, čo je ďalším spoločným znakom kníh Kate Mossovej a S. J. Parrisovej. Aj téma príbehov je podobná, týka sa náboženských rozporov a bojov tej doby. Dej "historickej detektívky" Kacír sa odohráva v roku 1583 na univerzitnej pôde v Oxforde. Hlavnou postavou je historická osobnosť Giordano Bruno, čo je trochu zvláštne, lebo príbeh je vyrozprávaný  v 1. osobe.


Giordano Bruno začal svoju kariéru ako dominikánsky mních v Miláne. Kvôli čítaniu zakázaných kníh ho chceli postaviť pred inkvizíciu, preto ušiel z kláštora a postupne pôsobil na rôznych miestach Európy. Detektívnou zápletkou sú tri záhadné vraždy s okázalými náboženskými motívmi na pozadí zakázanej rímsko-katolíckej cirkvi v anglikánskom Anglicku.


V stredovekých reáliách sa rozvíja pútavý detektívny príbeh, ktorý Giordano Bruno vyrieši k spokojnosti svojich „sponzorov“. Bruno však pri svojom krátkom pobyte pôsobí na univerzite aj ako tajný agent kráľovnej. Ako vyobcovaný z rímskej cirkvi má zvláštne postavenie v prostredí medzi utajenými starými prívržencami Ríma a nariadeným štátnym náboženstvom.


Pútavosť príbehu, aj historické pozadie mi pripomenulo knihy Dana Browna. Hlavne historické pozadie vytvára istú podobnosť. Kacír však neoplýva neuveriteľnými tajomstvami a ohromujúcimi starými múdrosťami v takom rozsahu, ako je to známe u Dana Browna. Je tu vlastne len zhánka po starej, veľmi vzácnej stratenej knihe, ale inak je dej absolútne realistický.


Na záver musím skonštatovať, že kniha je napísaná tak pútavým štýlom, že som si poslednou tretinou knihy, ktorú mi ostávalo dočítať, nahradil pokojný nočný spánok a prebdel som pri nej až do rána. Kniha sa veľmi dobre číta, kapitoly deja sú radené za sebou v reálnej časovej postupnosti, čo veľmi uľahčuje sledovanie napínavého príbehu.


_____________________________________
S. J. Parrisová: Kacír, historický triler, IKAR 2011

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Možno to zle vidím; možno Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky alebo prehnane.

DOMOV

Danko zatiaľ nepovedal, ako ďalej, krízu budú riešiť v piatok

SMS-kou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

KOMENTÁRE

SNS neodíde. Nikto na ňu nečaká

V prípade predčasných volieb by sa SNS nemuselo dostať do vlády.


Už ste čítali?