Improvizácia z Budmeríc

Autor: Jozef Javurek | 14.12.2005 o 22:08 | Karma článku: 9,21 | Prečítané:  3743x

Ešte včera som hovoril, že do konca roka si nenájdem čas na návštevu Budmeríc, a dnes som tadiaľ improvizovane prechádzal s fotoaparátom.

Námestie v obci sme najprv minuli, zastavili sme sa až na konci dediny pri cintoríne s kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie z 18. storočia.Námestie, stred obce sme nakoniec našli a keďže bolo práve poludnie, zastavili sme sa v jedinej "vývarovni" na občerstvenie. Z ponúkaného výberu troch jedál som si vybral klasickú fašírku so zemiakovou kašou a výborným kapustovým šalátom.V obci sme nemohli prehliadnuť rímsko-katolícky kostol neďaleko námestia.Pred kostolom ma zaujala táto realistická podoba Otca, Syna a snáď aj Ducha svätého.V centre obce sa nachádzajú domy typické pre tento kraj, ale aj nové stavby trochu odlišného štýlu.

Kaštieľ z roku 1889 dal postaviť Ján Pálffy ml. Pamiatková obnova bola ukončená v r 1986. Architektonicky je kaštieľ súborom prvkov viacerých historických období. V objekte je Domov slovenských spisovateľov.Detail hlavného vchodu so schodišťom.Kaštieľ bol postavený ako poľovnícky. Na mňa pôsobil ako rozprávkový.Na záver ešte niekoľko pohľadov na jesenný anglický park.


Bola to krátka návšteva, taká krátka, že sme nestihli navštíviť ani "Ex Privata Industria". Nakoniec, ani sme neboli ohlásení.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?