Krok do knihy

Autor: Jozef Javurek | 22.7.2012 o 14:00 | (upravené 22.7.2012 o 20:47) Karma článku: 6,88 | Prečítané:  524x

Dnes je celkom bežné, že ľudia, ktorí píšu blogy, sa časom dopracujú k vydaniu vlastnej zbierky "textov", teda vlastne k širšiemu publikovaniu svojich myšlienok. Otázne je len to, či sa vydaním knihy čitateľský obzor naozaj rozšíri.

Internet je tak široký, že je schopný prijať každého, kniha však má výhodu, že je stále na očiach, hocikedy ju možno bez problémov vziať do rúk. Dokonca aj vtedy, keď vypadne dodávka elektriny. Dobrí autori prózy majú šancu predať svoje knihy. Horšie to je s poéziou, tá sa predáva ťažšie aj majstrom.

Istým spôsobom som sa tento rok dostal aj ja do literatúry a to práve do zbierky poézie. Jozef J. Matejka je povolaním lekár. Narodil sa v Zlatovciach a už viac ako 10 rokov pôsobí na Malte. Pracuje a tvorí v oblasti zdravia ľudí i poézie. Odlúčenie od rodiny a krajiny vkladá do inšpirácie básnika silné podnety, ktoré sa snaží zobraziť vo svojich básňach.

V roku 2007 vydal svoj básnický debut "Príležitostné básne". O dva roky neskôr vydal rozprávkovú knižku "Budulienko story" s ilustráciami od Marcela Mališa. V roku 2010 to bola zbierka básní a obrazov Ivony Matejkovej "Básni a obrazu podľahnúť odrazu".

Hviezdy nad Carcassonne prišli na svet v tomto roku a čo je z môjho pohľadu významné, kniha je ilustrovaná mojimi fotografiami. Viaceré z nich sa už objavili v mojich blogoch, ale vidieť ich v knihe a v súvislosti s poéziou je pre mňa niečo viac.

strankay.jpg

Ukážka z knihy.

Neodvážim sa písať recenziu tejto knihy, keďže je v nej aj kúsok z mojich fotografických pohľadov. O knihe a o autorovi sa píše v doslove vydavateľa Štefana Chrappu (Limerick), ktorý sa technickým nedopatrením do knihy nedostal. Vyberám preto z neho podstatnú časť hodnotenia:

Doslov:

Jozef J. Matejka nie je na literárnej scéne žiadnym nováčikom. Do literatúry vstúpil zbierkou poézie Príležitostné básne v roku 2007. Už vtedy si čitateľ jeho veršov mohol všimnúť, že stojí tvárou v tvár vyzretému autorovi. Hoci išlo o knižný debut, zrkadlila sa v ňom autorova životná skúsenosť. Skúsenosť svedomitého lekára, pozorného manžela, milujúceho otca, tvorivého básnika.

V roku 2009 vydal Jozef J. Matejka rozprávkovú knižku Budulienko story. Pútavým spôsobom a štýlom sebe vlastným priblížil mladému čitateľovi príbeh malého Budulienka a jeho trampôt s prefíkanými líškami. Rok na to prišiel s novou zbierkou poézie Básni a obrazu podľahnúť odrazu. V nej pokračuje v hľadaní krásy, v objavovaní neobjavených zákutí ľudského srdca, ľudskej mysle a dokáže sa neopakovateľným spôsobom pozrieť aj na krajinu, oblohu, rieku, či more.

Aktuálna zbierka Hviezdy nad Carcassonne v istých momentoch nadväzuje na svoje predchodkyne, no v niečom je celkom iná: v intenzite vnútorného prežívania. Roky, ktoré básnik Jozef J. Matejka prežíva na Malte, akoby zostrili jeho poetické zmysly. Oproti slovenským básnikom, ktorí žijú a tvoria na Slovensku, disponuje skúsenosťou cestovateľa a dobrodruha. V tom má veľkú výhodu pri tvorbe, za ktorú sa však platí odlúčením od domoviny. A to je cena pomerne vysoká.

Túto zbierku básní otvára lyrický text „Zavriem svoj obchod s básňami". Je to nádherný kontrast voči tomu, že celú zbierku autor venuje milovníkom poézie. Táto báseň je manifestom poetickej práce. Prostredníctvom autorovej sebairónie vidíme, že skutočný básnik, nemôže nikdy prestať písať. Jednoducho preto, že to má v krvi, že bez písania by bol odpísaný. Preto žiaden vnímavý čitateľ neuverí, že by Jozef J. Matejka svoj obchod s básňami niekedy zavrel. Tu krach neprichádza do úvahy, pretože prosperujúce ?rmy nekrachujú!

Dominantnou črtou Matejkovej poézie je exotizácia. Prostredie, v ktorom sa autor nachádza ho očarúva a priamo, či nepriamo núti vnímať krásu okolitého sveta. Básne ako Aix en provence, Café Terrace - Arles, Hviezdy nad Carcassonne a mnohé ďalšie, sprostredkúvajú čitateľovi neopakovateľnú skúsenosť, s ktorou našinec býva zriedkakedy konfrontovaný.

Autor má skvelú schopnosť zaktualizovať reálie a priblížiť ich slovenskému čitateľovi. Umenie a vnímanie umenia je vzácnou vlastnosťou. Autor predkladanej zbierky ju má bohato vyvinutú a vo svojich básniach dokáže prijímateľovi živo priblížiť skvosty architektúry, hudby, maliarskeho a sochárskeho remesla (Klavír má krídlo zlomené).

Neopakovateľným a silným spôsobom u autora rezonuje domovina, rodný kraj, spomienky na detstvo, otec. Re?exívny prvok pri návratoch do minulosti charakterizuje predkladané texty (Teplická električka, Relativita života).

O poézií básnika Jozefa J. Matejku by sa dalo ešte mnoho popísať, ale stanovený rozsah doslovu takýto prepych neposkytuje. Na druhej strane čitateľovi netreba dávať „návody" na čítanie poézie. Treba mu dať knihu, čas a ticho. To je ten najlepší doslov. Potom si čitateľ sám nájde krásu, erotiku, re?exiu, vášeň, lásku, city. To všetko tu je!


Štefan Chrappa

 

K tomu niet č dodať.

2012_07_21_09-16-54.JPG

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?