Autocenzúra

Autor: Jozef Javurek | 13.11.2012 o 10:30 | Karma článku: 4,74 | Prečítané:  642x

Občas mávam v hlave, kopu nápadov na písanie, ale nie všetky sa dostanú von. Tak ma raz napadla, doslova ma prepadla myšlienka o tom, ako to vlastne chodí tam, kde sa rodia myšlienky a ako sa dostávajú na svet, teda na monitor alebo do vzduchu.

Hlava je ako väzenie pre myšlienky. Je to prísne strážený objekt z ktorého vychádzajú slová, ktoré si už svoje odsedeli, dostali amnestiu, alebo proste prišiel ich čas. Ich príchod na svet musí byť vždy schválený príslušným cenzorom, lebo tam nie je demokratický systém, ale monarchia. Niekedy aj anarchia.

Vnútri v hlave sa z myšlienok skladajú zo slov vety. Niekedy sa slová ťažko hľadajú, inokedy sú hneď po ruke. Hlava je vlastne taká malá pôrodnica, teda "gynda" slov. Nie sú tam síce lekári, iba tí cenzori, ktorí pomáhajú slovám na svet, ale niekedy ich zadržia a nepustia von, lebo sa boja, že by prišli o hlavu.

Tak tomu sa hovorí autocenzúra. Nevozíme ju v autách, ako by sa na prvý pohľad zdalo, ale nosíme ju v hlavách. Tam niekde, medzi šedou kôrou a ústnou dutinou je hlavná vrátnica, taký zúžený priestor, cez ktorý prechádzajú myšlienky sformované do viet. Vety sa rodia zo slov, ale von sa dostanú len tie schválené cenzormi. Vety môžu byť holé, alebo rafinovane zaobalené. Niektoré sú iba výkrikom, či vzdychom.

Ústa sú pôrodným otvorom slov. Zväčša sú dosť veľké, slová vychádzajú ľahko a bez pôrodných bolestí. Niekedy sa vrátia ako bumerang a dráždia zubnú sklovinu. Tam hore, v strážnom priestore hlavy, stále bdejú vážni páni v čiernych oblekoch a pečiatkujú každú nezávadnú kompletnú sadu slov.

Aj dámy sú tam na kontrolu slov a slovných spojení na vyjadrenie pocitov. Dámy sú v ľahkom odeve, ktorý zdôrazňuje ich vnady, aby tak pútali a rozptyľovali pozornosť vážnych pánov cenzorov. Občas sa stáva, že pre tie vzrušené pohľady si páni zanedbajú svoje cenzorské povinnosti a pustia na svet somariny, vulgarizmy, či erotické súvetia a vzdychy.

Nuž, veru tak je to na tomto svete v našich mužských hlavách, za všetkým je vždy žena. Neviem ako to funguje v hlavách krásnych žien. To ešte stále neviem...

Niekedy slová neprichádzajú na svet cez ústny otvor, ale sa rodia takými smiešnymi pohybmi rúk s perom na papieri, alebo ťukaním do klávesnice. Pôrodu myšlienok rukou sa hovorí masturbácia, ktorá niekedy zabúda na cenzúru... Je to paradox, ale v modernej dobe sa takto rodí veľa slov v blogosfére a najmä v diskusných systémoch internetu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?