Atentát

Autor: Jozef Javurek | 6.6.2014 o 8:00 | Karma článku: 3,23 | Prečítané:  578x

Nejde ani tak o atentát, lebo to je také moderné slovo, ale o príbeh Ježiša na pozadí historických súvislostí tej doby. Spísala to autorská dvojica Bill O`Reilly a Martin Dugard. Zaujímavé je aj povolanie týchto dvoch pánov.

Bill O`Reilly je moderátor politickej diskusnej relácie vysoko hodnotenej káblovej televízie v USA a patrí k najdiskutovanejším a diskutabilným politickým komentátorom v Spojených štátoch. Martin Dugard je autorom niekoľkých historických bestsellerov. Toľko z prebalu knihy o autoroch a ešte kompletný slovenský názov knihy: ATENTÁT na JEŽIŠA (Kronika jedného príbehu). Píšem o názve, lebo aj ten je u mňa dosť "diskutovaný" a mierne dvojznačný. Originálny názov je: KILLING JESUS: A HISTORY.

Po začítaní sa do príbehu, čoskoro vyjde najavo, že naozaj ide o priblíženie historického obdobia čias narodenia a života Ježiša, s množstvom historických odkazov a vysvetlení. Tomu zodpovedá aj popisný štýl prerozprávania príbehu. Nejde tu o žiaden napínavý a dobrodružný príbeh, lebo v podstate ho takmer všetci dobre poznáme. Pozitívom knihy je fakt, že sú tu zhrnuté všetky okolnosti týkajúce sa narodenia a pôsobenia Ježiša, v rámcovom súlade s kresťanským učením a odvolávkami na historické pramene.

K tejto knihe som si nerobil pri čítaní žiadne poznámky, niet v nej takých prekvapivých "ľudských"  postrehov o modernej spoločnosti a kresťanské morálne zásady sú nám všeobecne známe. V podstate podľa nich žijeme... Kniha ma priviedla k možnej predstave o písaní historických románov. Je to ako keby si maliar nakreslil čiarový portrét podľa niekoľkých bodov a proporcií tváre, čím vznikne vcelku dokonalá podobnosť osoby. V druhej fáze dotvorí obraz farbami. Tak môže vzniknúť realita, často viac bližšia autorovej fantázii ako realite a tak nejako asi vznikajú aj opisy konania osôb v historických románoch.

Knihu Atentát na Ježiša som si vybral aj preto, že som nedávno čítal Banášov Kód 1 a predpokladal som, že toto bude príležitosť k akejsi konfrontácii na danú tému. Nie je to tak, ide o celkom odlišné prístupy autorov. Bill O`Reilly a Martin Dugard viac, či menej, nevybočujú z uznaných historických daností toho obdobia, nič nehodnotia, len popisujú príbeh narodenia, života a umučenia Ježiša v historických súvislostiach. A samozrejme dokresľujú pestrými farbami známe historické postavy tej doby. 

Recenzia knihy, na stránke "The Guardian", autorov tejto knihy vôbec nešetrí. S niektorými ich hodnoteniami však možno súhlasiť, podstatné je, že kniha sa dobre číta a tú historickú reálnosťou v detailoch treba brať s rezervou. Iný názor na túto knihu nájdete, napríklad aj tu.

Bill O`Reilly a Martin Dugard: Atentát na Ježiša, Ikar 2014

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Svätá vojna v českej politike. Ako Okamura bojuje o voličov

Má japonský pôvod, tak predsa nemôže byť rasista. Podľa Tomia Okamuru každý moslim sníva o násilnom džiháde.

KOMENTÁRE

Kotlebova dymová clona zakrýva väčší útok

ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč župami.

SVET

Katalánci majú čas do štvrtka. Španieli ich už zatýkajú

Dvaja aktivisti skončili pre referendum za mrežami.


Už ste čítali?