Kto je kočka?

Autor: Jozef Javurek | 24.12.2014 o 10:32 | (upravené 24.12.2014 o 10:42) Karma článku: 2,57 | Prečítané:  741x

Dočítali sme sa do Vianoc. Myslím na vás a pozdravujem tých, čo čítajú knihy, ale vlastne pozdravujem všetkých, lebo všetci čítame, len niekto odčítava častejšie z filmov a z monitora. Vianoce sú časom, keď sa znova presviedčame, že spravodlivosť existuje. Hlavne vo filmových rozprávkach. 

Aj v dobrých knihách spravidla víťazí spravodlivosť. Niekedy stačí, ak naša obľúbená postava nájde svoj skutočný osudom (autorom) daný cieľ. Tak tomu je aj v knihe Alexandry Potterovej so slovenským názvom "Čo je nové kočka?". Musím dodať aj podtitul: "Každé dievča túži po neobyčajnom živote..." Pitkin by ešte pridal svoje záverečné konštatovanie: "A vo tom to je!"  

Z uvedeného vyplýva, že ide o dievčenský román, ale to dievča už má okolo tridsiatky, tak už je asi žena, aj keď príbeh náhlej zamilovanosti patrí skôr k dospievaniu. Dospievanie fakticky nie je nutne naviazané na istý vek, človek dospieva dlho a niekto ešte dlhšie. Dokonca sa hovorí, že muži nestarnú - teda, že nedospejú nikdy. Neviem to potvrdiť, ani vyvrátiť, na jednoznačný postoj som ešte príliš mladý...

Dalila má rada Dalilu. Myslí sa tým aj u nás dobre známa pieseň Toma Jonesa na starej, dvojgeneračnej LP platni. Dalila síce žije s Lennym, ale na prvý pohľad sa zaľúbi do Charlieho a to rozhodne o jej ďalšom osude. Ten však niekedy zamieša karty a všetko je inak. Ako, to sa dozviete z knihy, ktorá sa ľahko číta, nie je to žiaden thriller, ale spletitý životný príbeh dvoch mladých žien a niekoľko mladých mužov žijúcich v Londýne. Príbeh Dalily sa začína v Bradforde.

Londýn mi je dosť blízky, tak som si zaspomínal na jeho pokojnú atmosféru parkov vyváženú v centre mesta nadmerne rušnou dopravou, na Piccadilly Circus, ktorý vôbec nie je tak honosný, ako sa zdá z obrázkov a pohľadníc i na celkom príjemnú štvrť Chinatown.

Dalila píše, že kráčať ulicami Londýna je podobné, ako prelaďovať rádio: chvíľu počuť francúzštinu, potom ruštinu, nemčinu, ale aj americkú angličtinu. Svoju malú izbičku a Londýn považuje za svoj domov, lebo tam dospela aj sa zaľúbila. Tak to asi je, už mám jasno v tom, čo je domov (okrem iného).

V spomienkach z Londýna mi ostali aj výborné "anglické" raňajky s perfektne opraženou slaninou, klobáskami a hlavne fazuľovou-paradajkovou omáčkou, ktorú som nikdy nevynechal. Bola to energia, ktorá mi v uliciach mesta vydržala až do neskorého popoludnia. 

Čo ešte povedať o knihe? Pre mňa bolo upokojujúce aj to, že príbeh sa neodohráva v tej najvyššej spoločenskej vrstve, ani celkom dolu, či v podsvetí, ale niekde na rozhraní spoločenstiev, kde sa všetko vzájomne prelína. Podľa názvu knihy by možno niekto čakal, že to bude aj o mačacom svete, kde sú kočky a kocúri, ale nie je  to tak, je to o živote, takmer všednom. Zo zvierat si vedľajšiu postavu zahral pes z rodu "vipet", vraj štíhly a malý, lebo ho Dalila občas nosí aj pod blúzkou a volajú ho "Tučko".

Ak si myslíte, že sa mýlim, opíšte tiež svoje dojmy z knihy...

---

Vianočnú pohodu želám všetkým, a ak by sme sa dovtedy nevideli, tak aj optimistický vstup do Nového roku 2015. Možno aj príjemné chvíle s knihou... A veľa zdravia!

---

Alexandra Potterová: Čo je nové kočka?, NOXI, s.r.o. 2014

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?