Kto je kočka?

Autor: Jozef Javurek | 24.12.2014 o 10:32 | (upravené 24.12.2014 o 10:42) Karma článku: 2,57 | Prečítané:  760x

Dočítali sme sa do Vianoc. Myslím na vás a pozdravujem tých, čo čítajú knihy, ale vlastne pozdravujem všetkých, lebo všetci čítame, len niekto odčítava častejšie z filmov a z monitora. Vianoce sú časom, keď sa znova presviedčame, že spravodlivosť existuje. Hlavne vo filmových rozprávkach. 

Aj v dobrých knihách spravidla víťazí spravodlivosť. Niekedy stačí, ak naša obľúbená postava nájde svoj skutočný osudom (autorom) daný cieľ. Tak tomu je aj v knihe Alexandry Potterovej so slovenským názvom "Čo je nové kočka?". Musím dodať aj podtitul: "Každé dievča túži po neobyčajnom živote..." Pitkin by ešte pridal svoje záverečné konštatovanie: "A vo tom to je!"  

Z uvedeného vyplýva, že ide o dievčenský román, ale to dievča už má okolo tridsiatky, tak už je asi žena, aj keď príbeh náhlej zamilovanosti patrí skôr k dospievaniu. Dospievanie fakticky nie je nutne naviazané na istý vek, človek dospieva dlho a niekto ešte dlhšie. Dokonca sa hovorí, že muži nestarnú - teda, že nedospejú nikdy. Neviem to potvrdiť, ani vyvrátiť, na jednoznačný postoj som ešte príliš mladý...

Dalila má rada Dalilu. Myslí sa tým aj u nás dobre známa pieseň Toma Jonesa na starej, dvojgeneračnej LP platni. Dalila síce žije s Lennym, ale na prvý pohľad sa zaľúbi do Charlieho a to rozhodne o jej ďalšom osude. Ten však niekedy zamieša karty a všetko je inak. Ako, to sa dozviete z knihy, ktorá sa ľahko číta, nie je to žiaden thriller, ale spletitý životný príbeh dvoch mladých žien a niekoľko mladých mužov žijúcich v Londýne. Príbeh Dalily sa začína v Bradforde.

Londýn mi je dosť blízky, tak som si zaspomínal na jeho pokojnú atmosféru parkov vyváženú v centre mesta nadmerne rušnou dopravou, na Piccadilly Circus, ktorý vôbec nie je tak honosný, ako sa zdá z obrázkov a pohľadníc i na celkom príjemnú štvrť Chinatown.

Dalila píše, že kráčať ulicami Londýna je podobné, ako prelaďovať rádio: chvíľu počuť francúzštinu, potom ruštinu, nemčinu, ale aj americkú angličtinu. Svoju malú izbičku a Londýn považuje za svoj domov, lebo tam dospela aj sa zaľúbila. Tak to asi je, už mám jasno v tom, čo je domov (okrem iného).

V spomienkach z Londýna mi ostali aj výborné "anglické" raňajky s perfektne opraženou slaninou, klobáskami a hlavne fazuľovou-paradajkovou omáčkou, ktorú som nikdy nevynechal. Bola to energia, ktorá mi v uliciach mesta vydržala až do neskorého popoludnia. 

Čo ešte povedať o knihe? Pre mňa bolo upokojujúce aj to, že príbeh sa neodohráva v tej najvyššej spoločenskej vrstve, ani celkom dolu, či v podsvetí, ale niekde na rozhraní spoločenstiev, kde sa všetko vzájomne prelína. Podľa názvu knihy by možno niekto čakal, že to bude aj o mačacom svete, kde sú kočky a kocúri, ale nie je  to tak, je to o živote, takmer všednom. Zo zvierat si vedľajšiu postavu zahral pes z rodu "vipet", vraj štíhly a malý, lebo ho Dalila občas nosí aj pod blúzkou a volajú ho "Tučko".

Ak si myslíte, že sa mýlim, opíšte tiež svoje dojmy z knihy...

---

Vianočnú pohodu želám všetkým, a ak by sme sa dovtedy nevideli, tak aj optimistický vstup do Nového roku 2015. Možno aj príjemné chvíle s knihou... A veľa zdravia!

---

Alexandra Potterová: Čo je nové kočka?, NOXI, s.r.o. 2014

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?