Waris a Safa

Autor: Jozef Javurek | 16.4.2015 o 9:30 | Karma článku: 3,53 | Prečítané:  589x

Sú knihy, ktoré nie sú vymyslené, a napriek tomu sú skoro neuveriteľné. Niektoré otvárajú okno do (pre nás) neznámeho sveta a taká je aj kniha Waris Dirieovej, Safa. Jednoduchý názov, jednoduchý príbeh, jednoducho neuveriteľný.

Zachráňte púštnu kvetinku, to je podtitul tejto knihy a o tom to celé je. Ale nie je to o tom, ako púšť premeniť na kvitnúci záhon, ale o tom, ako zachrániť jednu kvetinku. A potom ďalšie, pre ktoré bude tento príklad vzorom. Povedané ľudskou rečou, je to kniha, v ktorej Waris Dirieová, modelka, spisovateľka, herečka a bojovníčka za ľudské práva pochádzajúca zo Somálska, opisuje príbeh dievčatka Safa z Africkej krajiny Džibutsko.

Je to aj o životnom príbehu Waris, jej vlastný príbeh ženy, dievčaťa postihnutého ženskou "obriezkou". V živote mala napriek tomu šťastie, stala sa uznávanou modelkou. Po ukončení modelingovej kariéry sa stala veľvyslankyňou OSN. Svoju činnosť zameriava najmä na boj proti ženskej obriezke. (Wikipédia ).

Podľa knihy Waris Dirieovej "Púštny kvet" bol natočený film, v ktorom hrala hlavnú úlohu Safa. Celá kniha je vlastne o záchrane Safy, malej herečky, pred zmrzačením jej pohlavných orgánov. Jedna stránka knihy je v tomto príbehu, ale to dôležitejšie posolstvo je v tom, že také veci sa ešte na  niektorých miestach sveta robia. To je to neuveriteľné a človek sa musí zamyslieť nad príčinami (podobne ako nad príčinami mužskej obriezky). Je ženská "obriezka" len dodržiavanie ničím nepodloženej tradície, alebo sú za tým iné, na prvý pohľad málo viditeľné dôvody, či nedôstojné postavenie žien v tých komunitách?

Pre čitateľa prináša táto kniha aj realistický pohľad do života v chudobnej štvrti mesta Džibuti. Podobné štvrte (slumy) sa však nájdu aj v blízkosti iných afrických miest. Waris píše o životných podmienkach ľudí v týchto komunitách, ktoré sú pre nás nepredstaviteľne biedne, ale aj o myslení ľudí, dotknutých civilizáciou len zľahka a okrajovo.

Kniha obsahuje aj pomerne rozsiahlu fotografickú prílohu, čím upevňuje dokumentačný charakter celého príbehu. Zaujala ma tak, že som si musel pozrieť aj film "Desert flower" z roku 2009, v ktorom hrá Safa úlohu malej Waris. Mimochodom, celkom pekný film. Najpôsobivejšia je drastická scéna z obriezky, ale aj stvárnenie všetkých postáv je pôsobivé a realistické.

Kto si knihu prečíta, určite bude chcieť vidieť aj tento film, o ktorom je vlastne kniha o Safe napísaná. Po zhliadnutí filmu mi tie dva obrazy, kniha s filmovým stvárnením, splývajú do jedného uceleného.

Waris Dirieová, Safa, Zachráňte púštnu kvetinku, Ikar 2015

___

Poznámka "pod čiarou":  

Neprestal som čítať knihy, aj keď rád fotím aj naďalej. Myslím, že tieto dve záľuby sa nevylučujú, ba práve naopak, tvoria súlad v získavaní poznatkov a dojmov z nášho sveta, zo života ľudí na tejto planéte.

Nabudúce to bude "iné kafe", kriminálny príbeh "napínavý triler" z domácej tvorby od Mira Hrubjaka, Chobotnička (už mám prvé dojmy).  Ale bude aj pokračovanie vo foto reportoch z domova i zo zahraničia...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?