Príroda do vrecka

Autor: Jozef Javurek | 5.5.2015 o 12:00 | Karma článku: 6,19 | Prečítané:  1087x

Rád chodím do prírody. Často tam čaká množstvo nových vecí a niekedy aj prekvapenia. Niečo o tom viem zo školy, ale zďaleka nie všetko a niekedy sa mi zdá, že viem málo. Prírodu, zvieratá, živočíchy a rastlinstvo možno obdivovať len tak, vnímať ich krásu, či zaujímavosť a nevšednosť, ale dá sa o tom dozvedieť aj trochu viac. Napríklad, mať so sebou vreckového sprievodcu prírodou.  

Knižného Vreckového sprievodcu prírodou od Ikaru som si zobral do archívu fotografií a tak v pohode sa dozvedám niečo nové o tom, čo som videl v posledných rokoch. Nebude v tom časová postupnosť, ale postupnosť podľa sprievodcu...

Cicavce

Daniel škvrnitý je vraj párnokopytník. Verím tomu, aj keď som im na kopytá nepozeral.V prvom roku má Daniel ako parožie len dve malé ihličky. Potom ich raz za rok zhadzuje a narastú mu každý rok nové a väčšie. Veľkosť parožia závisí teda od veku, ale aj od jeho výživy. Parohy zhadzuje v apríli a v máji. Jeho dáma sa nevolá daniela, ale danielica. (Lesy neďaleko hradu Čabraď, 11. mája 2012)

Môj druhý cicavec je diviak lesný, je to všežravec, ktorý sa nám v posledných desaťročiach značne premnožil. Malé diviačiky sú pásikované. Samice diviaka žijú s mladými v čriedach. (Habura, 5. októbra 2014)

Vtáky

Na ukážku je tu takmer krotký drozd čierny. Vyskytuje sa na sídliskách, teda aj na našom sídlisku a prepletá sa popod nohy ako malá čierna sliepka. Nízke trávniky mu poskytujú vhodné podmienky na hľadanie potravy. Teraz mi je už jasné, prečo tie trávniky každú chvíľu kosíme. V Európe vraj žije 40 - 80 miliónov párov týchto vtákov. (Na našom sídlisku 11. mája 2006)

Na opačnom konci zemegule, teda vo výškach na komínoch zvyčajne hniezdi bocian biely. Je známy ako dedinčan, lebo hniezdi na vyvýšených miestach dedín. Dedinčania mu radi stavajú umelé hniezda, len aby sa mali na čo dívať. Prezimovať chodí (lieta) do Afriky. Od marca do septembra znesie u nás 3 - 5 bielych vajec. (Orava, 12 júla 2004)

Čajka sivá sedí na konári a je jej dobre. Hniezdi vo veľkých kolóniách na pobreží morí, aj pri vnútrozemských vodách. Na poliach si vyberá dážďovky, vo vodách loví ryby a keď sa dá, má rada aj čerešne. (Priehrada Kráľová, Kaskády, 19. októbra 2004)

Plazy a obojživelníky

Jašterica krátkohlavá pochádza z našej záhrady. Rada hniezdi vo fóliovníku. Zimu prespí v podzemnom úkryte. Na jar prvá vstáva samica a až po nej samec. Dvakrát denne sa vyhrieva na slnku, to môžem potvrdiť. Medzitým sa venuje lovu koristi. (Záhrada 20. septembra 2010)

Hmyz a iné bezstavovce

Aj tieto drobné tvory sú zo záhrady, sú to vošky makové. Pravda je, mali sme ich aj na maku a sú to dosť nepríjemní hostia v záhrade. Poškodzujú štruktúru rastliny a tiež môžu prenášať rôzne rastlinné vírusy a mykózy. Vylučujú sladkú medovicu, ktorá láka mravce. V strednej Európe žije 850 druhov vošiek. Niektoré sa špecializujú na jeden druh rastlín. (Záhrada 12. júna 2006)

Zlatoň obyčajný má rád slnko. Rád lieta na kvety ruží, ovocných stromov, bazy a mrkvovitých rastlín. Živí sa peľom a časťami kvetu. Jeho let sprevádza hlasné bzučanie (ako u chrústa). V trópoch sa vyskytujú aj jedince dlhé 8 - 10 cm. (Kráľová nad Váhom, 18. mája 2006)  

Fúzač pižmový sa živí podobne, peľom kvetov a šťavami vytekajúcimi zo stromov. Pachovými žľazami produkuje aromatický sekrét, ktorý sa v minulosti používal na prevoňanie fajkového tabaku. (Opäť je to náš záhradný tvor, 24. apríla 2010)

Dobre známa pásavka zemiaková, inak v hovorovej reči aj mandelinka zemiaková. Je nevítaným hosťom na zemiakových poliach. Najhoršie sú jej larvy, ktoré obžerú zemiakové listy raz-dva. Kedysi sa spievalo, že nám ju zhodili z lietadla, ale vraj to bolo inak. Z Ameriky sa dostala do Európy v roku 1876 obchodnou loďou do prístavu Bordeaux. O rok ju našli už aj v Nemecku a rýchle sa rozšírila do celého sveta. (Záhrada, 10. augusta 2003 - ale inak, každoročne...)  

Osa dravá, ale inak mi bola priateľsky naklonená. Urobili si hniezdo na dverách skrinky na náradie. Pri každom otváraní som ich rušil, ale zachovali pokoj a ja ich hniezdo s potomstvom. Je mäsožravá a to ma prekvapilo. Píšu o nej, že je vcelku pokojná, ľudí neobťažuje. To o tejto mojej môžem potvrdiť. Základom ich hniezda sú drevené vlákna. V Európe žije sedem druhov ôs. (Záhrada, 3. mája 2014)  

Mravec hôrny patrí medzi najsilnejšie živočíchy (relatívne ku svojej hmotnosti). Buduje si v lese vysoké mraveniská pokryté smrekovými ihličkami. Chodbičky pod povrchom zeme klesajú až do hĺbky 2 m. Požiera iný hmyz v lese. (Skanzen Vychylovka, 26. júl 2003)

Babôčka pávooká sa nájde takmer všade. Jej húsenice sa skupinovo popásajú na pŕhľave. Babôčka má rada nektár kvetov a orgován. (Čertižné, 4. októbra 2014)

Perlovec striebristopásavý vyskytuje sa najčastejšie na rúbaniskách. Samičky kladú vajíčka na kôru stromov. Húsenica sa vyliahne až po zime a živí sa rozličnými druhmi fialiek. Zaujímavé. (Horša, 6júla 2008)

Dnes je to posledný motýľ, pekne maskovaný vo svojom prostredí, žltáčik rešetliakový.  V zime prežije schovaný v lístí a nevadia mu ani mrazy -20 °C, ani sneh. Húsenice požierajúlisty krušiny jelšovej a rešetliaka. (Horša, 6júla 2008)

Križiakovi bez kríža sa hovorí križiak pásavý. Je pekne ornamentovaný, ako domčeky v Čičmanoch. Robí si kruhové siete a v strede siete čaká na svoju korisť. Stáva sa, že samca, ktorý je malý, zožerie samička ešte počas párenia. Brrr. (Náš záhradný produkt, 20. septembra 2010)

Slimák záhradný v dvojitom vydaní. Pária sa v lete, aj keď sú to hermafrodity. Vajíčka nakladú do zeme a prihrabú ich. Aj slizniaky to robia podobne. Ich vajíčka vraj vo francúzsku konzumujú ako slimáčí kaviár. (Kde inde ako v záhrade? 25. mája 2005)   

Stromy - vztýčené a životodarné

Agát biely, voňavý keď kvitne a včely z kvetov vyrábajú najlepší agátový med. Na koreňoch agátu sú malé hrčky, ktoré viažu na seba vzdušný dusík, preto agáty prežívajú aj na veľmi chudobných pôdach. (Okolie Váhu, 29. mája 2004)

Kvety voňajú a liečia

Mak siaty je dobrým príkladom toho, že droga môže znamenať požehnanie aj kliatbu. Nezrelé tobolky maku obsahujú okolo 40 alkaloidov, preto sa spracovávajú na medicínske produkty. (3. júna 2014) (Záhrada, 3. júna 2014)

Mak vlčí vytvára veľké množstvo peľových zrniek, ktoré sú výživné a zberá ich rozličný hmyz.Chutia hlavne čmeliakom. (Okolie Váhu, 29. mája 2004)

Kostihoj lekársky pravý. Odpradávna sa ľudia domnievajú, že kostihoj pomáha pri zlomeninách kostí. Koreň obsahuje saponíny, triesloviny a slizovité látky. Jedovatý pyrolizidín môže vyvolať rakovinu, preto sa používa zvonka a len krátkodobo. (Záhrada, 27. októbra 2014)

Ľalia zlatohlavá. Kvety Ľalie vábia lišaje, iné motýle nedokážu cucať nektár z kvetov. (Malá Fatra, medzi Chlebom a Stohom, 27. júla 2003)   

Cesnak medvedí obsahuje podobné látky ako obyčajný cesnak, ibaže nevonia tak silno. Má rôzne zdravotné účinky, okrem iného aj na znižovanie tlaku krvi. (Vodná nádrž Buková, 1. mája 2008)

Veronika obyčajná je známa aj pod menom "mužská vernosť". Lebo keď sa odtrhne stonka, za pár minút opadne veľa drobných kvietkov. (Sklabiňa, 27. mája 2006) 

 Na ukážku ešte niečo hubaté: Bedľa vysoká.

A úplne na záver Deniska a plný košík suchohríbov. (na Záhorí... 23. októbra 2004)

Za všetky múdre informácie môže Vreckový sprievodca prírodou, ktorý zostavil Frank Hecker s kolektívom spolupracovníkov. Knihu vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2015. Obsahuje 4000 obrázkov a popis 1000 druhov živočíchov a rastlín z prírody. Kniha má prakticky formát a výborne sa v nej hľadá. Číslovanie strán je presne tam, kde zvyčajne zvedavec ukladá pri listovaní palec. Je s ňou výborná zábava.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?