Stano Radič podľa Rasťa Piška

Autor: Jozef Javurek | 28.5.2015 o 10:00 | Karma článku: 6,02 | Prečítané:  975x

Stano Radič, humorista a majster nenápadnej pointy stále ostáva v našich pamätiach. Ozýva sa vždy spolu s obrazom nedávnej doby prerodu a vývoja našej spoločnosti.

Vo svojej knihe svoje spomienky opísal celkom realisticky Rasťo Piško, známy to humorista a dobový spolupracovník Stana Radiča. Je to v podstate životopis poskladaný z tvorby a životných peripetií Stana Radiča a malého kolektívu humoristov okolo neho v tých časoch. Rovnakou mierou autor opisuje aj vtedajšie politické reálie, samozrejme však zo svojho "politického" pohľadu. Napriek tomu je popis politických súvislostí naprosto realistický. Čo bolo, to bolo, dnes je už neskoro hodnotiť tie pohľady, história osobná, či spoločenská sa už nedá zmeniť. Hovorí sa, že históriu dokážu zmeniť len víťazi, ale kto z nás je tu dnes víťaz?

Humor a politická satira, to je to, čo sa vtedy menilo a rodilo takmer od základu. Nie každý sa s tým stotožňoval, spoločnosť bola dôkladne rozdelená na "dobrých" a "lepších". Výsledkom bol boj o moc trvajúci dlhé roky a na pozadí privatizácia. Rasťo Piško v knihe teda zastáva svoje postoje, ale nezaujato opisuje aj súvislosti. Život Stana Radiča bol zaujímavý a plodný, zažil úspechy aj prekonávanie prekážok. Skupinka humoristov okolo neho sa neskôr rozišla, ale základ ich humoru a satiry im ostal. Otázkou dneška je, kam nasmerovali náš mediálny humor a čo satira, čo z toho ostalo a čo je nové a na čom sa dnes smejeme.

Nebudem hodnotiť štýl humoru Stana Radiča, o tom sa podrobne píše v knihe, dôležitá je tá "bodka", že bol majstrom nenápadnej pointy. To by som mohol, ako pamätník aj dosvedčiť. Na záver ešte niekoľko malých postrehov z knihy. Píše sa tam o "sérii hlúpych reklám" (str. 96). O takých by z dnešných reálií mohol svedčiť každý dnešný "pozerateľ" televízie. Svojim spôsobom Stano Radič však neodhadol vývoj nášho humoru (str. 102), keď hovoril, že humor by nemal byť založený len na hádzaní tortami, či na sťahovaní gatí... Dnes sa už, takmer bežne, sťahujú gate aj na divadelných scénach. Ľudia sa smejú, ale smiešne to nie je a to nehovorím o občasnom "zneužívaní" vulgarizmov. 

Stano Radič od Rasťa Piška je dobrá kniha. Prečítal som si ju so záujmom, aj keď životopisy nerád čítam. Kniha je vo všeobecnosti, aj o našich životoch, o nervóznej dobe, v ktorej išlo o veľa, teda o nás. V knihe je množstvo ukážok zo scenárov scénok Stana Radiča a veľa fotografických ilustrácií. Čitateľa kniha vracia do tých čias, aby bol nakoniec rád, že tu žijeme dnes, aj keď s humorom (a so všeličím iným) to stále nie je bohvie čo...

...

Spomienka na Stana Radiča: https://youtu.be/m3K1dIk1Wdc

...

Rasťo Piško, Stano Radič, majster nenápadnej pointy, Ikar 2015

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?