Z Madridu do Segovie

Autor: Jozef Javurek | 30.7.2015 o 7:00 | Karma článku: 6,05 | Prečítané:  753x

Cesta autom po diaľnici nebýva veľmi zaujímavá, niekedy sa však nájdu nečakané historické, či architektonické zaujímavosti aj popri ceste. Cestou z Madridu do Segovie, ako spolujazdec, som sa zaujímal aj o prebiehajúce okolie. 

Diaľnice v Španielsku boli celkom príjemné, s orientáciou nebol problém. Vďaka perfektnému usmerňovaniu dámou z navigácie GPS sme sa ľahko vymotali z Madridu na diaľnicu A6, smerujúcu až na pobrežie do mesta  Arteixo (A Coruña). Za použitie diaľnic sa platí na mýtnych bránach. Nedovolený prejazd bez platenia ja spoplatnený pokutou 50 € (overené v Portugalsku). 

Keď sedím v aute ako spolujazdec, mám príležitosť fotografovať okolie. Je to síce fotenie "ako z rýchlika", ale niekedy sa tak nájdu podnety na dodatočné spoznávanie. Táto strážna veža asi nie je zaujímavá, nepodarilo sa mi nájsť o nej na internete žiadne informácie. Aj tak je pekná...

 Takýto veľký monument nemožno prehliadnuť, dosť dlho sa nám v diaľke ukazoval. Zistené dodatočným štúdiom: Je to Údolie padlých, monument na zachovanie pamiatky padlým v španielskej občianskej vojne. Neboli sme tam, možno nabudúce...

O  kráľovskom sídle a kláštore El Escorial sa píše, že je to jedno z najkrajších miest blízko Madridu. Je to komplex v barokovom štýle, jeden z najvýznamnejších kráľovských palácov v Európe. Bol považovaný za ôsmy div sveta. Neďaleko El Escorial (9,5 km) je Údolie padlých s monumentom na tomto obrázku. Tieto dve miesta umožňujú konfrontovať obdobie španielskej monarchie a dôsledok veľkého španielskeho konfliktu 20. storočia. 

Základom Údolia padlých je obrovská bazilika zabudovaná do skaly, na ktorej je gigantický žulový kríž vysoký 150 m. Obdobie občianskej vojny v rokoch 1936-1939 dodnes rozdeľuje španielsku spoločnosť.  V údolí je pochovaných 40 tis obetí  občianskej vojny a leží tam aj generál Franco. Podrobnosti tejto histórie je dobré poznať pre poučenie, ale bez zaujatosti.

Akvadukt v Segovii je pamiatkou na časy rímskej ríše. Má 167 oblúkov zo žuly. Kamenné bloky sú postavené na sebe bez malty. Predpokladá sa, že bol postavený v prvom storočí za vlády cisára Flavia, ktorý dal postaviť aj rímske Koloseum.

Na pamiatku Rimanom, ktorí založili mesto a postavili akvadukt.

 Kráčame uličkami Segovie k pevnosti Alcázar.

 Aj takto sú živé historické mestá.

Na námestí pri katedrále práve prebiehal trh, mali sme problém pretlačiť sa pomedzi autá a davy návštevníkov.

Len s problémami som si našiel miesto pre kľudnú fotku neskoro gotickej katedrály z roku 1525 ožiarenú oblakmi.

Takéto organy sú typické pre španielske a portugalské chrámy.

Vitráž s popisom.

 

Pred Alcázarom je pamätník padlým kapitánom – hrdinom madridského povstania z roku 1808. V Segovii je akadémia delostrelectva.

 Alcázar Segovia (hrad Segovia) je palác a pevnosť španielskych kráľov v historickej štvrti mesta.

 Pevnosť je chránená hlbokou priekopou.

 Nádherne zdobené stropy v reprezentačných miestnostiach.

 

 

 Okolie hradu, v popredí je bývalý templársky kostol.

 Takéto uličky nie sú v Segovii vzácnosťou a je v nich celkom čulý dopravný ruch.

 Mali sme šťastie, na hrade sme boli medzi prvými. Pri návrate sme stretali húfy turistov.

 Všetky cesty (v Segovii) vedú do (Ríma) k rímskemu akvaduktu.

 Kameň na kameni ostal po Rimanoch už dve tisícročia...

 Madona v hornom oblúku je mladšia.

Nechávame Segoviu s Alcázarom a smerujeme do Ávily pozrieť sa na opevnené stredoveké mesto s 82 vežami a štyrmi bránami...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?