Valkýry na púšti

Autor: Jozef Javurek | 10.8.2015 o 8:30 | Karma článku: 2,56 | Prečítané:  455x

Kniha Valkýry od Paula Coelha sa perfektne hodí do týchto dní, jeho putovanie cez Mohavskú púšť do nášho "púštneho" obdobia. Už si viem jeho cestu lepšie predstaviť. 

Chvíľami sa mi zdá, že 40 dní na Mohavskej púšti nebolo až tak náročných na kondíciu, pitný režim a sprchovanie, ako naše novodobé leto. Verím, že aj toto horúce obdobie po štyridsiatich dňoch prejde do miernej a veľmi príjemnej jesene. 

Podľa severských povestí sú valkýry bájne bytosti, krásne, ale nebezpečné ženy – bojovníčky, ktoré sú ozbrojené štítmi, oštepmi a prilbami. Také ženy sú aj v tomto románe, ale sú z mäsa a kostí, jazdia na koňoch a sú oblečené v koži. Občas sa vyspia s náhodnými pocestnými, pričom ich "šéfka" Vahalla má právo prvej noci.

Paulo a jeho žena Chris prišli do púšte hlavne preto, aby sa mohli rozprávať so svojimi anjelmi. Verte, alebo nie, prvého anjela stretli už pri prvej vychádzke do púšte. Zachránil im život, lebo zabudli v tej páľave piť vodu. Vraj tých, ktorí zahynuli na púšti, nájdu obyčajne aj s vodou vo fľaši.

Čudná a tajuplná cesta manželského páru za anjelmi pokračovala ďalších 40 dní. Keď sa stretli so skupinou valkýr, hneď preskočili iskry poznania a Vahalla ich na spoločnej ceste zasvätila do ďalších tajomstiev mágie. Nechýbali dramatické okamihy, dokonca niečo ako žiarlivosť a súperenie žien. To sa v takých vypätých okolnostiach dalo čakať.

Valkýry sú mojou druhou knihou od Coelha, tak som už trochu vedel do čoho idem, aj keď tá moja prvá  kniha bola tématikou o niečom úplne inom, čiste ľudskom a takmer všednom. Tu mi boli sympatické krátke kapitoly, čím sa stal text zaujímavejším. Je to, ako keď v texte článku urobíte primerane krátke odseky, ani nie tak na základe myšlienky, ale z úcty k čitateľovi.    

Som dosť neporiadny čitateľ, lebo poznámky ku knihe si nepíšem do externého poznámkového bloku, ale na okraj knihy. Tí, čo budú čítať knihu po mne, budú vedieť, čo ma v knihe zaujalo. V tejto knihe to bolo tiež tak. Niekoľko myšlienok, pre ilustráciu, pridávam.  

Chris uvažovala o láske. Láska sa upokojí tesne predtým, ako zomrie. Všetko, čo práve prežívala, bolo zvláštne, najmä pocit "rastúcej duše".

...

Ich prvý sprievodca púšťou Took  (aj ja) má teóriu, že keď niečo zabudne a vráti sa pre to, je za tým jeho anjel strážny.  Aj pár sekúnd môže zmeniť  budúce udalosti k lepšiemu. 

...

Pomaly kráčali k zrázu, obe pristúpili k priepasti. Pri páde sa mohli zabiť, ale boli to ženy a tie nepoznajú hranice.  Je to môj muž, nedotýkaj sa ho len z rozmaru.

Po štyridsiatich dňoch v púšti im narástla duša a objavili svoju druhú myseľ. V knihe zažijete kus mysticizmu, trochu mágie a príkladnú súdržnosť (lásku) medzi manželmi. Prídete na to, že pravda je len jedna a nájdeme ju len keď ju prestaneme hľadať.

___________________________

Paulo Coelho, Valkýry, Ikar 2015

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?