Útek z Labyrintu

Autor: Jozef Javurek | 25.8.2015 o 9:00 | Karma článku: 2,86 | Prečítané:  470x

Prečítal som knihu, ktorá je písaná ako film a zdá sa, že napínavý film. Je to príbeh dospievajúcich detí v záhadnom labyrinte, v ktorom sa ocitli a nevedia ako.

James Dashner napísal svoj Labyrint tak, že sa pred čitateľom odvíja pútavý príbeh, tajomstvá a odhalenia. Žáner fantastiky poskytuje široké pole pôsobnosti autora a jeho postáv. Ich konanie nie je prakticky ničím podmienené, a všetky zdanlivo nepochopiteľné záhady sa nakoniec predsa len vysvetlia, lebo čitateľ nesmie ostať v nevedomosti. Teda aspoň v pochybnostiach o príbehu s nejakou fantastickou logikou...

Som skôr priaznivec sci-fi, ale aj fantastika ma začala chytať svojou pútavosťou a možno aj preto, že za fantáziou autora sú často skryté aj reálne problémy sveta, dotiahnuté do krajných a často aj nepravdepodobných polôh. Vo svojej podstate očakávame radšej niečo dobré v budúcnosti, a nie zlyhanie ľudskej spoločnosti, či koniec vesmírnych etáp, konce svetov, ale aj tak nás priťahujú fantastické katastrofy, ktoré sa nestali.

Z hľadiska štýlu nemá Labyrinth žiadne komplikované členenie, kapitoly nasledujú za sebou tak ako plynie čas. Postupne sa zvyšuje napätie. Svoj nový život v labyrinte začína Thomas v tmavom výťahu, so stratou pamäte. Až postupne, po prežitých traumách sa mu objavujú útržky minulosti. Ostatní chlapci žijú pred príchodom Thomasa v labyrinte už dva roky. Samí chlapci...

Ústrednou métou tohto zvláštneho spoločenstva od počiatku je útek z nedobrovoľného labyrintu. Zvláštnou zhodou okolnosti si myslia, že k tomu im najviac pomôže najnovší prírastok do spoločenstva,  Thomas. Aký by to však bol príbeh bez dievčaťa? Dievča príde do labyrintu tým istým výťahom ako Thomas a je to zároveň posledný člen spoločenstva. Od tej stránky v knihe, na ktorej príde dievča, sa všetko začína meniť.

Labyrint "Útek" je už sfilmovaný. Premiéra filmu by mala prísť do kín čoskoro, ale ostáva ešte dosť času na prečítanie knihy, aby sme mohli porovnávať svoju fantáziu s fantáziou celého štábu moderných filmárov, ktorí sa vrhli na tento príbeh písaný pre nich. Nechýbajú v ňom príšery riadené počítačom x-tej generácie, ani špehovacie "jašteričky" a záhadní tvorcovia. Klasický labyrint treba rozlúštiť, aby sa dalo z neho utiecť. Rozuzlenie je prekvapivé a návrat z fantázie do reality nás postaví na pevnú zem.

Tentokrát som si z knihy nevypísal žiadne životné múdrosti, lebo o tie tu nejde. Ide o pokus podobný prípravám posádky pre let na Mars - život v uzatvorenom spoločenstve, ktoré si musí stanoviť svoje vlastné pravidlá prežitia. Kto pravidlá poruší, je potrestaný, alebo zahynie.

______________________________________

James Dashner, Labyrint: Útek (priprav sa a bež), IKAR, 2015

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?