Via Lošonc

Autor: Jozef Javurek | 6.12.2015 o 17:00 | (upravené 6.12.2015 o 17:55) Karma článku: 3,96 | Prečítané:  528x

Niekto by si mohol myslieť, že kniha Petra Balka "Vtedy v Lošonci" je príbehom z malej slovenskej dedinky Lošonec v peknom údolí pri Smoleniciach, ktorá je letným sídlom jedného slovenského spisovateľa a básnika. Nie je to tak.

Vtedy v Lošonci je zvláštna a možno povedať aj výnimočná kniha. Po prečítaní to už môžem zodpovedne povedať aj ja. O Petrovi Balkovi som prvýkrát počul v súvislosti s filmom Kandidát. Druhýkrát v nejakej diskusii na facebooku a potom až v súvislosti s finále súťaže Anasoft litera. Petrovi Balkovi bola udelená čitateľská cena za jeho prozaickú prvotinu "Vtedy v Lošonci, Via Lošonc". 

Literárnu cenu "Anasoft litera" udeľujú každoročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo, alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov a autoriek, ktorí a ktoré majú občianstvo SR.

Miestom, kde sa odohráva história Balkových príbehov je mesto Lučenec, podľa starého mena Lošonc. Lučenec a ja máme šťastie, že som tam (a v okolí) strávil pred niekoľkými rokmi peknú rodinnú dovolenku, preto mi ostali príjemné spomienky na tento kraj. 

Poďme však späť k tejto knihe. V stručnosti, mohol by som súhlasiť s hodnotením, ktoré sa nachádza na zadnej strane obalu knihy "Zmes drsnosti a nehy, fantázie a surovej skutočnosti..." (Mila Haugová). Skoro mi to pripadá ako nový trend v literatúre, fantázia namixovaná s realitou na nerozoznanie. Vnáša to ľahký nádych fantázie do skutočnosti alebo naopak, skutočnosť približuje k fantastike. 

V prípade tejto knihy, ktorej príbeh vychádza zo zápiskov malého chlapca až do jeho dospievania, je to fantázia značne detská a zábavná. Zároveň autor opisuje svoje rodinné súvislosti a historické okolnosti v meste, v ktorom sa prelína slovenský a maďarský princíp.

Túto skutočnosť Balko v knihe nijako nehodnotí, len ju zrkadlí. Len tak mimochodom, v hrubých a drsných rysoch zakomponováva historické súvislosti do svojho vlastného príbehu. Hodnotí však vlastnosti a charaktery ľudí, ktorý ho ovplyvňovali. Tak sa to deje s každým z nás, život je do veľkej miery daný prostredím, ktoré si ako dieťa nevyberáme, ale žijeme v ňom svoju mladosť.

Je jasné, že všetky dodatočné sťažnosti na osud, sú mimo reality. Lebo osud je len to, čo už bolo a nikto to viac nezmení. Budúcnosť je v poučení.

Balkov historický záber do minulosti, prostredníctvom známych predkov a širšej rodiny, siaha od Budapešti cez Félvidék až na stredné Slovensko. V knihe rozpráva svoj príbeh pútavým spôsobom, čitateľ ju nechce pustiť z rúk, ale zároveň sa teší, že mu ešte chvíľu to čítanie vydrží. Povedal by som, že mnoho ľudí prežíva detstvo plné zvláštnych príbehov, ale nie každý má ten talent, aby to spísal do čitateľnej formy ako Peter Balko. 

Pre čitateľa, ktorý dychtí po múdrostiach, môžem uviesť jednu sympatickú a zároveň zvláštne paradoxnú. Tá múdrosť nám radí, aby sme sa učili od priateľov i od hlupákov, aby sme v živote neodpisovali, lebo je lepšie robiť vlastné chyby a mať vlastný názor. Ak v tejto vete, ktorá nie je presnou citáciou z knihy, nájdete chybu, je to moja vlastná chyba.

Zaujímavá a trochu svojská je aj vizuálna stránka tejto knihy. Na prvých stranách začína listom priateľovi Kápiovi veľkým typom písma postupne zmenšovaným až do normálu. Posledná kapitola je podobná. Pomedzi stránky sú vložené ilustrácie, akože čiernobiele fotografie poznačenými fádnou šeďou a miestami aj počarbané. Presne ako zo starého albumu vnímavého žiaka základnej školy.

Obálka je na dotyk zamatová...

Peter Balko, Vtedy v Lošonci - Via Lošonc -. V edícii PRO LIBRIS vydalo vydavateľstvo Koloman Kertész Bagala a literárny klub v roku 2015.

Knihu dostanete kúpiť, ako sa hovorí v lepších televíznych reklamách: "vo všetkých lepších kníhkupectvách", ale aj na internete. Odporúčam prečítať, získate poučenie aj zábavu.

Iné pohľady na knihu:

Riddick's Realm: "Vtedy v Lošonci si ma získalo okamžite a bezvýhradne." (aj s ukážkou), ale píše, že to ešte nie je jej posledné slovo, že ešte o "Lošonci" niečo napíše.

Aktualizácia: Už napísala.

Táto od Juraja Gonšora je trochu iná.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?