Poézia z tohto storočia

Autor: Jozef Javurek | 25.12.2015 o 12:45 | Karma článku: 5,25 | Prečítané:  574x

Na Vianoce dostávame všelijaké dary a nemusí to byť vždy len niečo veľké, zabalené v ozdobnom papieri s mašličkou a venovaním. Poteší aj dobrá kniha. Najmä keď sú Vianoce na blate a knihou je zbierka úžasnej poézie.

Pred týmito Vianocami som mal trojnásobné šťastie na poéziu. Ako prvá prišla zbierka životných básní od trnavského básnika Benjamína Škreka: Babie telo. Verše vychytané priamo zo života, na ulici, doma a či len tak zrodené básnikom ležiac na gauči v hlbokom zamyslení. Na ochutnávku dávam aspoň zopár názvov: Slíže s makom, Odchod bez pošty, či Melancholický večer. Každá z 57 básní je živá, taká akú môžeme stretnúť každý deň.

Babie telá

Benjamín Škreko bol kedysi redaktorom Roháča. Odvtedy si ho pamätám. V tomto produktívnom veku dospel do úžasnej poetickej tvorivosti, ale humor mu ostal ako poznávacie znamenie. Táto jeho prvá zbierka poézie vyšla v počte 300 ks a v priebehu dvoch týždňov bola vypredaná. Do istej miery k tomu "obchodnému" úspechu prispela aj sociálna sieť "facebook", inak by som sa k tej knihe ťažko dostal. K Babským telám už len malá ukážka:

Šťastie

Vzala ruka ruku za ruku
na výlet len tak nikam.
Za nimi zakráda sa láska
a píše si do denníka:
Dnes som mala veľké šťastie,
videla som, ako vznikám.

_Benjamín Škreko, Babie telo, ilustrácie Waldemar Švábenský,
   Spolok slovenských spisovateľov, 2015

Sonety pre Trnavu

Než som sa stačil zorientovať v prvej Škrekovej zbierke, vyšla ďalšia. Tá druhá je o veľkej láske. O láske Benjamína Škreka k jeho rodnému mestu Trnave. Sonety pre Trnavu ešte nemám "spočítané", ale prvé dojmy sú veľmi sľubné. Autorove sonety sú ilustrované fotografiami Waldemara Švábenského. Decentné čierno-biele detaily a celky mesta sú naladené na rovnakú nôtu ako sonety. Len malá ukážka štýlu:

    V zbúranej krčme sám pri stole sedím,
    V ruinách domu mrznem v posteli.
    Na holej stene obraz mojej biedy.
    Pes na mňa z búdy šteká povely. 

_Benjamín Škreko &Waldemar Švábenský, Sonety pre Trnavu, vydané vlastným nákladom, 2015      Niečo viac o autorovi.

V tomto storočí...

Nedávno mi prišla aj najnovšia básnická zbierka Mariána Grupača: V tomto storočí sú noví blázni a získala si ma na prvé "počutie". Naozaj som neodolal, musel som si tie hlboké myšlienky v tajuplných veršoch vychutnať čítaním nahlas a zdá sa, že som mal úspech aj u domáceho poslucháčstva.

Myšlienky sú podstatou každej básne v tejto zbierke. Sú vážne, ale zároveň hravé. Veľa napovie už motto od Jána Buzásyho, ktorým sa autor zaštítil:

Áno, lož už máme v krvi,
stala sa telom
a teda pravdou. 

Už to je tak súčasná myšlienka, že keby to Ján Buzásy nepovedal, hádam by som to musel povedať ja...

Básne z tohto storočia sú zoradené v troch kapitolách: Čísla, Obrazy a Príbehy. Všetko presne sedí. Každá báseň je ako detektívny román, alebo hádanka s pomôckou v záverečnom riadku. Je úžasné, ako sa dá vyjadriť životná dráma v tak malom počte veršov. Príjemne ma prekvapilo používanie neošúchaných metafor, takpovediac, na úrovni 21. storočia. Miestami skoro digitálne básnické reakcie na náš starý analógový svet. 

Ilustrácie v knihe od Miroslava Cipára sú tiež ako hádanky. Napriek tomu, že myšlienky v básňach sú často zašifrované, je radostné ich objavovať a lúštiť ako pointu.

Krátky úryvok z básne č. „21“ o básnení a o básnikoch:

Básne sú
tá najužitočnejšia zbytočnosť tohto sveta.
Prinútim sa zabudnúť,
že som chcel byť ako ostatní,
ako vy!

Nezáleží na mne.
Na vás
o to menej.

Vždy keď beriem do rúk knihu poézie, uvedomujem si, že sú len dve možnosti a obe záležia hlavne odo mňa: Chcem prijať posolstvo v nich ukryté, alebo nie? V tom druhom prípade je lepšie počkať na vhodnú konšteláciu mysle. Pred týmito Vianocami som bol vhodne poeticky naladený aj vďaka týmto kvalitným zdrojom.

_Marián Grupač, V tomto storočí sú noví blázni, ilustrácie Miroslav Cipár, vydal Ikar, 2015 

Všetko najlepšie v novom roku 2016!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

DOMOV

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.


Už ste čítali?