V lepšej spoločnosti

Autor: Jozef Javurek | 26.2.2016 o 10:58 | Karma článku: 3,69 | Prečítané:  344x

Aj v lepšej spoločnosti sa stávajú škandály a to je prípad detektívky z klávesnice autorskej dvojice Adriana Macháčová a Róbert Dyda. Viac ako o škandál tu však ide o vraždu a jej vyšetrovanie.  

Zdalo by sa, že to bude detektívna klasika, ale tento román má niekoľko úrovní. Okrem samotnej vraždy,  jej vyšetrovania a rozuzlenia, je tu aj rovina spoločenskej vrstvy, ktorá sama seba považuje za "lepšiu" časť spoločnosti, výkvet, teda elitu. Oprávňuje ich k tomu nadobudnuté bohatstvo, či v prípade ľudí v pozadí v tohto príbehu aj dávno stratené bohatstvo a moc.

Inou rovinou príbehu je samotná politika, vlastne len jej pozadie. Malé nahliadnutie do zákulisia vzniku malých politických strán, ktoré majú ambície stať sa veľkými. S tým samozrejme súvisí aj obvyklá strata charakteru a niekedy i súdnosti. Prevláda vidina moci, slávy a zisku i spoločenského postavenia.

Na prvej stránke knihy je napísané, že všetky postavy a udalosti tohto príbehu sú vymyslené, akákoľvek podobnosť s realitou je čisto náhodná. Obvyklá fráza (okrem iného), ktorá má upozorniť čitateľa, aby práve naopak, hľadal súvislosti s realitou. Autori v epilógu túto vlastnú deklaráciu o náhodnej podobnosti mierne narúšajú aktualizovaním príbehu na konkrétnu realitu blížiacich sa volieb. 

Z príbehu vyplýva, že politika už nie je panské huncútstvo, ale presadzovanie sily peňazí z pozadia a vzletné sľuby sú len pozláteným povrchom. Právnik Wolf, hlavný hrdina príbehu, pristupuje k politike ako ku hre za cudzie peniaze. V epilógu je naznačené, že svoj charakter ani po tragických udalostiach a po víťazných voľbách nemení.

Detektívna zápletka začína pozvoľne a nebadane, ako "bokovka" právnika Wolfa so sexi novinárkou Petrou, ktorá sa rozvinie do klasického trojuholníka. Nechýba ani súkromný detektív. Dnes takmer povinnou jazdou je aj opis intímnej scény milencov. Zlom nastáva, keď na druhý deň po erotickej noci, nájdu Petru mŕtvu. Tam začína skutočná detektívka s policajným vyšetrovaním.

Napätie stúpa až po stranu 185, keď je jasné, že vrahom je záhradník. Teda vlastne nie záhradník, ale k úlohe vraha sa prihlási niekto iný, o ktorom by ste to nepredpokladali. Nakoniec je všetko objasnené (a ututlané). Škandál (v politike) sa vlastne nekoná.

Táto kniha je mojou treťou "škandálovou" knihou od autorskej dvojice Macháčová-Dyda ( ..1 ), (.. 2 ). Môžem konštatovať, že ani teraz ma nesklamali a dobrú úroveň zábavy a napätia mi potvrdili.

Knihu som zvládol v "dobrom čase" a to som ani necestoval.  

Adriana Macháčová a Róbert Dyda, Škandál v lepšej spoločnosti, Ikar 2016

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?