Bratislava, Tatry

Autor: Jozef Javurek | 30.5.2016 o 19:43 | Karma článku: 3,03 | Prečítané:  439x

Nie sú to dvojičky, ale sú to naše krásavice. O kráse Tatier nikto nepochybuje, zato Bratislavu vidí každý po svojom. Mne sa páčia moje pohľady na ňu, ale aj pohľady Jána Laciku v jeho knihe Bratislava.

Neporovnávam tým moje fotografie z článkov o Bratislave s obrazovou publikáciou, lebo kniha Jána Laciku je o vyzretej estetike kvalitnej fotografie. Obrazová Bratislava má veľa spoločného s podobnou Lacikovou publikáciou Tatry - vo formáte, väzbe a v rozsahu, ale hlavne v kráse fotografií. Napriek tomu, že je iné zobrazovať hory a iné prístupy sú potrebné pri zobrazovaní architektúry. 

Autor týchto knižiek uplatnil tento rozdielny prístup presne podľa požiadavky danej témy. Myslím si, že fotografovať architektúru je trochu náročnejšie aj technicky, lebo nie vždy je k dispozícii potrebný odstup, treba pracovať s rôznymi objektívmi a v konečnom dôsledku sú dôležité aj správne podané línie. Práve to ma na tejto knihe zaujalo.

Perfektná práca s perspektívou a s líniami stavieb patrí k technickej stránke fotografie, ale pre dokonalosť diváckeho dojmu je to veľmi dôležité. Bratislava je mnohotvárna a rýchlo sa mení v aktuálnom čase. Mení sa, ale jej historický rozsah ostáva zachovaný. Ján Lacika v úvode svojej knihy píše - Bratislava je kopcovitá i rovinná, stará i mladá, historická i moderná, veľká i malá zároveň. Je to proste veľkomesto i provinčné sídlo zároveň, je rušná i komorná. 

Aj včera sa mi na Hviezdoslavovom námestí zdala malá, preplnená turistami okolo stánkov občerstvenia. Moderná i stará mi pripadala na novom Starom moste plnom nedočkavých návštevníkov bažiacich po nových výhľadoch na mesto. Aj taká paradoxná je občas Bratislava - most, ktorý už nie je nový, dostal na chvíľu meno Nový a najnovší dostal (bolo mu ponechané) meno Starý. Proste je to mesto nekonvenčné aj tradičné. 

Keby som mohol, odporučil by som obe tieto knihy - Tatry aj Bratislavu do akéhosi zlatého fondu v domácej knižnici. Obe môžu poskytnúť výbornú prvú informáciu o týchto miestach a tak zasiať túžbu navštíviť ich. Mám slovenskú verziu Bratislavy, ale existuje aj anglická a to rozširuje dosah knihy.

Obrazová kniha o Bratislave začína Bratislavským hradom a Podhradím, prechádza cez moderné mesto, sakrálne pamiatky, kultúru, oddych a končí v okolí Bratislavy. Mám také tušenie, že táto séria krajinných fotokníh o Slovensku bude pokračovať. Už sa teším...

_________

Ján Lacika, BRATISLAVA, Ikar, 2016

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.


Už ste čítali?