Zavri oči a snívaj

Autor: Jozef Javurek | 8.8.2016 o 8:08 | Karma článku: 1,90 | Prečítané:  336x

Neberte to doslova, je to len názov knihy (hlavne pre dospievajúcich) z pera mladej americkej spisovateľky Lucy Keatingovej. 

Možno sa teraz pýtate, či patrím k cieľovej skupine čitateľov tejto knihy, odpoveď je nie, ale zvládol som ponorenie do snovej fantázie 16 ročných celkom bez ujmy na svojom svetonázore. Je dobré vedieť, čo sa deje v literárnom svete a tak aj oblasť takmer ešte detskej fantázie môže byť zaujímavá. Sny nás vždy zaujímali, ako a prečo sa nám zjavujú, keď spíme a čo vlastne znamenajú.

Myslím si, že sny človeku vydržia od mladosti až takmer navždy, ale snívanie je skôr doménou mladosti, a hlavne obdobia dospievania. Vtedy snívame aj s otvorenými očami a maľujeme si tak svoju budúcnosť. Každý sen sa však zmení na realitu, alebo sa časom stratí. Táto kniha je tak trochu aj o manipulovaní so snami na "akože" vedeckom základe.

Ak ste si všimli fotku v upútavke tohto článku, nie je to náhoda, že je tam sušienka OREO. Sušienky OREO sú v knihe dôležitým prvkom, skoro ako sami dvaja "snoví" zaľúbenci Alice a Max. Často sa im totiž o týchto sušienkach sníva. Z hlľadiska deja to nemá až taký význam, len to poukazuje na ich reálie, ktorými zrejme stredoškolská mládež v Amerike žije.

K sušienkam patrí aj vplyv filmov, televízie a smartfónov, ktoré sú takmer neoddeliteľnou súčasťou mladej  generácie (a nielen tej) v modernom svete civilizovanej spoločnosti (a nielen tej).

Max a Alice majú od istého času rovnaké sny, aj keď sa vlastne nepoznajú. Po niekoľkých rokoch takéhoto bezstarostného snívania sa stretnú naozaj, v realite a nestačia sa čudovať, že nie sú presne takí ako v ich snoch. To snívanie, teda rovnaké a spoločné ich spája, ale uvedomujú si, že takto to v živote nemôže byť, preto hľadajú príčiny svojho stavu. A dopátrajú sa. Ich vzťah sa zároveň vyvíja aj v realite. Tento, takmer detektívny motív je hlavným lákadlom pre zvedavého čitateľa.

Aby som nezabudol, k ústredným postavám patria aj ďalšie dvojice, a tiež postarší pes Jerry, ktorý občas v spánku "chrápe rovno do úst Alice". Nebudem ďalej rozvíjať rozprávanie o príbehu, aby som prípadného čitateľa nepripravil o pointu. Kto sa však chce dozvedieť viac, nájde stručný opis aj na tejto stránke. Je tam aj čítaná ukážka z knihy.

K štýlu knihy možno povedať len to, že sa mi čítala ľahko, aj keď na svojich 16 rokov už len vzdialene spomínam. Nesadli mi niektoré, podľa mňa nelogické vety ako: "Čoskoro sa vidíme", ale v poslednej kapitole je už správne napísané: "Čoskoro sa uvidíme"... Z prezentovaného myslenia mladých som mal dojem, že skôr je to myslenie a konanie dospeláka. Vyznieva v daných situáciách vážnejšie, ako by som od šestnásťročných očakával. Ale možno je to len môj mylný dojem...

Na záver ešte zopár (pre mňa zaujímavých) voľných citácií:

- Prekvapilo ma, akí sú ... od seba odlišní a zároveň úplne rovnakí.
- A vytiahla náhradný kľúč spopod kvetináča vedľa dverí.
- Zakaždým keď spolu snívame, stávajú sa z nás oficiálni blázni.

 

Lucy Keatingová, Zavri oči a snívaj, Ikar, edícia Yoli, 2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Svätá vojna v českej politike. Ako Okamura bojuje o voličov

Má japonský pôvod, tak predsa nemôže byť rasista. Podľa Tomia Okamuru každý moslim sníva o násilnom džiháde.

KOMENTÁRE

Kotlebova dymová clona zakrýva väčší útok

ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč župami.

SVET

Katalánci majú čas do štvrtka. Španieli ich už zatýkajú

Dvaja aktivisti skončili pre referendum za mrežami.


Už ste čítali?