Uličnica

Autor: Jozef Javurek | 31.8.2016 o 9:17 | Karma článku: 2,86 | Prečítané:  626x

S Uličnicou Jany Benkovej som sa zabával len jeden deň. S mladíckym snívaním vo dvojici (Zavri oči a snívaj) som sa zasníval skoro dva týždne. Pravda, bola v tom aj dovolenka, dni plné akcie a pohody.

Uličnica je celkom iná káva, je to skoro plnohodnotná detektívka, ale bez dokonaného zločinu. Číta sa skoro jedným dychom, lebo príbeh je vyrozprávaný bez zbytočných odbočení. Autorka vkladá napätie do deja veľmi opatrne, pripravuje čitateľa na odhalenia, ktoré posúvajú dej.

Do istej miery je to aj triler s prvkami politického pozadia. Môžeme sa zamýšľať nad osudom podnikateľa, ktorý nezvláda financovanie svojej firmy, čiastočne kvôli vplyvu okolia a nezaplatených pohľadávok od vyšších realizátorov stavieb. Tak podobné realite, ale je tam aj značná miera naivity, a tiež nepodložená viera v priateľstvo v prostredí podnikania. Skrátka, všetko pre neho vyústi do neriešiteľného stavu.

Svetlana, dcéra nešťastného podnikateľa, ktorý je obeťou, chce potrestať otcovho "priateľa", lebo mu v núdzi nepomohol, ba práve naopak, z jeho neúspechu profitoval. Toľko úvod knihy. Potom začína dobrodružný príbeh ženy, ktorá sa musí skrývať pred pomstou a prenasledovaním. Je to príbeh podobný tomu, aký zažil jej otec a následne aj matka.

Svetlanine možnosti sú predsa len trochu iné. Aj tak, neľútostne prenasledovaná, padne úplne na dno, medzi viedenských bezdomovcov. Napriek tomu sa nevzdáva a prepracuje sa do pochybného nočného podniku. Nájde tam krátke obdobie slávy a na čas aj ilúziu bezpečia. Zažije tvrdosť a podvody veľkého sveta šoubiznisu. Zbaví sa naivnej viery v niektoré priateľky a znovu sa skrýva...

Ukážku z knihy nájdete na stránke a je tam aj niekoľko ďalších názorov na knihu. Jedno je jasné, že ťažké je túto knihu odložiť. Ja som ju zvládol, tak povediac, na jedno posedenie, čo sa mi často nestáva.

Nie je ľahké z takéhoto typu knihy, ktorá pochopiteľne neobsahuje životné múdrosti ako na dlani, vybrať vhodnú ukážku, ale predsa niečo, dotýkajúce sa našej každodennosti "Boli sme spolu v kine a po tej nemastno-neslanej americkej komerčnej zlátanine, ktorá mala byť komédiou, sme zamierili do malej pizzerie..." (Obzvlášť aktuálne aj pri sledovaní programov, takmer vo všetkých televíziách).

S Janou Benkovou sa určite budeme stretávať v kníhkupectvách pri hľadaní napínavých oddychových príbehov, ktoré vychádzajú z našej súčasnosti. 

---

Jana Benková, Uličnica, Ikar 2016

 

 

 

 

       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Beblavý stavil na nudu. Výborne

Keď už má strana podporiť niekoho „zvonka“, logické je vybrať si toho, kto je vám blízko a má najlepšie šance.

SVET

Bavori dali Merkelovej ultimátum. Má zmeniť politiku voči utečencom

Do dvoch týždňov má dosiahnuť dohodu.


Už ste čítali?