Matematika a komiks

Autor: Jozef Javurek | 8.9.2016 o 13:00 | Karma článku: 2,49 | Prečítané:  591x

Taká obľúbená ponuka, dva v jednom, ale to je len prvý pohľad. V tejto knihe ide hlavne o našu obľúbenú matematiku, vysvetlenú formou komiksu. Zábavná forma v takej vážnej a nekompromisnej vede, akou je matematika, ma zaujala.

Možno to bola náhoda, že sa mi "Matematika v komikse" od Larryho Gonicka dostala do rúk, ale potešilo ma to. Pripomenul som si stredoškolské roky, ktoré boli a sú v živote človeka vždy niečim výnimočné. Tento "zábavný ilustrovaný sprievodca matematikou" je niečim novým. Sú v nej zábavným spôsobom vysvetľované matematické definície.

Matematiku som mal celkom rád. Možno to bolo vďaka nášmu vynikajúcemu profesorovi Jánovi Rybárovi, ktorý nás učil matematiku a deskriptívnu geometriu zrozumiteľným spôsobom. Som mu vďačný aj za trpezlivé zopakovanie stredoškolskej matematiky pred mojimi prijímačkami na vysokú školu.

Matematická teória má svoj odraz v mnohých praktických oboroch ľudskej činnosti, preto si ju vážim a keď je príležitosť, rád si z jej teórie, čo to zopakujem. Chcel som porovnávať túto knihu s mojou starou zbierkou úloh zo stredoškolskej matematiky, ale tá sa bohužiaľ nenašla. Príručku elementárnej matematiky a fyziky od Jozefa Eliáša (SVTL 1961) však mám stále v pohotovosti. Tak som si v nej aj teraz zalistoval pre porovnanie.   

Komiksová matematika sa zaoberá algebrou cez mocniny, odmocniny, až po kvadratické rovnice a mladého žiaka ničím nevystraší. Obsahuje aj niekoľko praktických príkladov na precvičenie poznaného. Moja "stará", ale zachovalá príručka obsahuje v oblasti matematiky algebru, funkcie a ich grafy, cez rovnice až po riešenie nerovností.

Nechajme však spomínanie, matematika v komikse je celkom sympatický počin, V pútavosti možno viac pritiahne mládež, ktorá sa v komiksoch cíti ako doma. Pre moju generáciu (pozrite si môj prvý článok v tomto blogu) komiksové obrázky trochu komplikujú prehľadnosť v takejto "vážnej" problematike, akou je matematika. Zvykli sme si na jasné a stručné vyjadrenia, preto nás práve také veci priťahujú. 

Kriticky sa pozerám na fakt, že všetky texty v tejto knihe sú písané kapitálkami (s výnimkou matematických výrazov). Viacriadkové vysvetľujúce texty sú nahustené, bez primeranej riadkovej medzery a v takomto texte veľké písmená zhoršujú prehľad. Chápem to, ide o komiks, len som chcel vyjadriť svoj názor.

Aj v tomto matematickom komikse som si našiel príklad (ako obvykle, citácia z knihy), ľahký, aby som ho zvládol, ktorý som aj sám vyriešil . Rátajte so mnou:

Chrobák konzumuje kúsok koláča. Ak má teraz koláč hmotnosť 3 gramy a chrobák ho žerie rýchlosťou 2 g/min., koľko koláča tam bolo pred 10 minútami?

Keďže som vám to zadal ako úlohu, výsledok neprezradím. Kto si chce overiť správnosť riešenia, nájde výsledok na strane 233 v knihe Matematika v komikse a kto chce o tejto knihe vedieť viac, môže si zalistovať na stránke 1, alebo na stránke 2.

Pravdou však je, že všade nájdete ten oficiálny text z prebalu knihy, len tu sa dozviete vždy o niečo viac. :)

Zábavný ilustrovaný sprievodca matematikou - Matematika v komikse, Larry Gonick, Ikar, edícia YOLI, 2016

p.s: dnes (8. 9.)  v Novinách o 12. hovoril Milan Buno aj o tejto knihe. Nájdete v archíve Joj.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Beblavý stavil na nudu. Výborne

Keď už má strana podporiť niekoho „zvonka“, logické je vybrať si toho, kto je vám blízko a má najlepšie šance.

SVET

Bavori dali Merkelovej ultimátum. Má zmeniť politiku voči utečencom

Do dvoch týždňov má dosiahnuť dohodu.


Už ste čítali?