Maestra

Autor: Jozef Javurek | 22.9.2016 o 9:24 | Karma článku: 2,46 | Prečítané:  370x

L. S. Hiltonová pochádza z Anglicka a živila sa ako novinárka, kritička umenia a pracovala aj v rozhlase. Toľko z charakteristiky autorky románu "Maestra", ktorý je jej literárnou prvotinou.  

Zdá sa, že literárny kritik je vo veľkej výhode proti iným spisovateľom, ktorí sa snažia o vlastný úspech v literatúre. L. S. Hiltonová študovala dejiny umenia v Paríži a vo Florencii, teda vie čo a ako to chodí v čitateľskom svete. Jej Maestra obsahuje všetko, čo práve "letí" v literatúre bestsellerov. Je tam sex (ba nie len ten, ale aj oveľa viac podrobností z tejto oblasti ľudského snaženia). Je to detektívka, v ktorej nechýbajú vraždy a tvrdí podnikatelia v umení. Je tam cestovanie, známe miesta počnúc Londýnom, cez južné Francúzsko, Švajčiarsko a najkrajšie talianske prístavy.

To všetko by bolo márne, keby tam nebol pútavý príbeh a výborný rozprávačský štýl, ktorý tam skutočne je. Keď som písal o sexualite v knihe, myslel som tým naozaj to, ale v žiadnom prípade to nie je o láske. Aby som bol presný, láska sa v tejto knihe nespomína ani jedným slovom. Aj romantika je tam len taká zvláštna, to znamená, že nie tá o krásnej prírode, či o pekných ľudských vzťahoch. Je tam romantika daná spoločenským postavením tých najbohatších, ktorí sa zabávajú napchatí do značkových odevov, obutia a iného značkového príslušenstva.

Už som napísal, že v tejto knihe nejde o príbehy lásky, ale nejde ani o morálku v takom všeobecne platnom formáte. Dominuje kariéra, získanie bohatstva a to za každú, aj tú najväčšiu cenu pri odstraňovaní prekážok na ceste k cieľu. V tejto knihe nedostane priestor ani zákon, ktorý by trestal podľa zásluh. Úspech hlavnej postavy, ktorá má pre istotu dve mená, pre dve rôzne príležitosti, je najvyššou métou.

Judith Rashleighová pracuje v prestížnom londýnskom aukčnom dome. Tamojšia realita korupcie a snobizmu ju však oberá o ilúzie, preto po nociach robí spoločníčku v bare. Keď v aukčnom dome odhalí podvod svojho šéfa, dostane výpoveď. Záchranou a odrazovým mostíkom jej ostane nočný podnik. Tam stretne svojho prvého mecenáša, ktorý ju vynesie na dráhu zvláštnej kariéry spoločníčky bohatých pánov. Ostatné je už napínavé putovanie, užívanie si bohatstva bez ohľadov na morálku. V pozadí sa začína detektívka.

Iste chápete, že vypisovať si z takejto knihy morálne ponaučenia by nebolo možné, tak teda len zopár všeobecných postrehov.

- Krátky postreh z Londýna: "... na vlhkej stanici sa hemžili davy ľudí, všade porozhadzované bulvárne noviny a obaly z bufetovej stravy..."

- Niečo o dievčatách z nočného baru: "Ešte sa celkom neradili medzi šľapky, ale vždy si potrebovali trochu privyrobiť". Pri používaní expresívnych výrazov, špeciálne vulgarizmov, si autorka nedáva servítku pred - klávesnicu.

- O premene osobnosti: "Vtedy som už vedela predstierať, že som niečím, čím nie som."

Bolo by toho viac, ale na ukážku to stačí. Úryvok z knihy si môžete prečítať, alebo aj vypočuť... Zdá sa vám, že som o tejto knihe povedal málo dobrého? Asi je to tak, lenže morálne ponaučenia nemusia byť podané priamo, skúsený čitateľ si ich odvodí v konfrontácii s realitou. Literárny štýl tu predstihuje všetky ostatné parametre, kniha sa číta ako dobrá detektívka. A kto má rád šteklivé opisy, príde si na svoje.

Farebný prebal knihy je v tomto prípade mnohovravný, iste zláka návštevníka kníhkupectva, aby po nej siahol. 

-_-

L. S. Hiltonová, MAESTRA, Ikar 2016

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke médiá neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokojovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hanus nepísal, aby sa Glváč lepšie cítil

Martin Hanus tvrdí, že Nitranov si v .týždni spoločne vymysleli.

TECH

Ako si vybrať najlepší fotoaparát podľa toho, čo chcete fotiť

Od lacných kompaktov až po drahú zrkadlovku.


Už ste čítali?