Stredovek európskej únie

Autor: Jozef Javurek | 17.10.2016 o 17:14 | (upravené 18.10.2016 o 15:57) Karma článku: 2,65 | Prečítané:  647x

Nie je to celkom podobné našej súčasnej únii, aj keď isté paralely sa dajú nájsť. Je to o európskom spoločenstve s personálnym prepojením prostredníctvom vládcov Európy. Príbeh skoro rozprávkový o  dynastii Anjouovcov.

Jaroslav Perniš sa vo svojej knihe, Anjouovci, princovia s kvetmi ľalie, zaoberá historickým obdobím snáh Anjouovcov (1187 až 1378) o ovládnutie európskych kráľovstiev. Vládnuca dynastia, to sú v historickom románe konkrétni ľudia, ich príbehy a snahy o ovládnutie stále nových území. Pekná paralela so súčasnosťou. Postup je vždy rovnaký - spájanie a potom neodvratná fáza konca - nové delenie a straty území.

V stredoveku vládcovia vsadili všetko na dedičské právo, právo založené na nemennom pokrvnom príbuzenstve. Sobáše princov a princezien boli hlavným nástrojom rozvoja moci. Keď to inak nešlo, prišli na rad aj vojny. Na najvyšších priečkach moci sedeli vznešené rody, dedičné panstvá krajín. Z dnešného pohľadu by sa dalo povedať, že to bol systém založený na "rodinkárstve" v najvyššej úrovni moci a zrejme aj nižšie.

Ak to inak nešlo, neboli vzácnosťou ani vraždy, prenasledovanie a uväznenie nepohodlných oponentov, či konkurentov vládnutia. 

Keď som začal uvažovať o tom, čo napíšem o tejto knihe, bol som trochu na vážkach, či to nie je vlastne o politike. Je to vlastne o stredovekej politike. Z hľadiska našej súčasnosti je to však už dávna história. Pernišova kniha je klasifikovaná ako historický román. Nie sú to teda len suché čísla a opisy udalostí. Pre čitateľa, ktorý sa nezaoberá a nikdy nezaoberal históriou (ako ja), je v knihe veľa nových poznatkov a možno aj poučenia. Vďaka dobrému rozprávačskému štýlu som sa dokázal sústrediť na opisovanú dejovú líniu.

Čo ešte dodať k histórii Anjouovcov? Ako sa poučiť z histórie? Bohužiaľ, v tomto smere je ľudstvo nepoučiteľné, inak by sa neopakovali podobné aj nečisté princípy boja o moc a bohatstvo, ani vojny by sa stále neopakovali.

Králi a panovníci tých čias žili v presvedčení svojej výnimočnosti, že všetko im je dané ich "krvou", teda vznešeným pôvodom. Pravda je skôr taká, že nie dedičstvo, ale ich výchova od malička im dávala  predpoklady výnimočnosti v danej spoločnosti. Aj dnes sú medzi elitami jedinci presvedčení o svojej výnimočnosti danej "prozreteľnosťou".

Sobáše v blízkom príbuzenstve boli aj cestou k "historickému znemožneniu" ako sa v jednom filme vyjadril Jan Werich. Čím viac detí králi splodili, tým bola väčšia ich šanca na výhodné sobášne spojenia. Najdôležitejšou mocou v tých časoch bol rímsky (či avignonský) pápež, ktorý dával povolenia k manželstvám medzi blízkym príbuzenstvom a ovplyvňoval tak "svetské" dianie. 

Pri čítaní knihy takéhoto druhu sa čitateľ musí zamyslieť aj nad tým, koľko historických materiálov musel autor "prelúskať", aby sa v tom príbuzenskom dynastickom labyrinte vedel pohybovať. V tejto súvislosti je v knihe zaujímavá hodnotiaca veta práce vtedajších kronikárov. O jednej z nich autor píše: "Nie všetko, čo je uvedené v tejto kronikárskej správe, sa zakladá celkom na pravde". Aby sme to povedali jednoduchšie - už od pradávna (až dodnes) históriu píšu víťazi...

Príjemnou stránkou tejto knihy, pre slovenského čitateľa je, že tá história sa dotýkala aj viacerých slovenských miest, kde sa konali významné stretnutia tých čias.

V knihe je obrazová príloha, genealogické tabuľky, menný register a zoznam použitej literatúry. 

- . - 

Jaroslav Perniš, ANJOUOVCI, Princovia s kvetmi ľalie, Ikar, 2016. Ukážka z knihy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Svätá vojna v českej politike. Ako Okamura bojuje o voličov

Má japonský pôvod, tak predsa nemôže byť rasista. Podľa Tomia Okamuru každý moslim sníva o násilnom džiháde.

KOMENTÁRE

Kotlebova dymová clona zakrýva väčší útok

ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč župami.

SVET

Katalánci majú čas do štvrtka. Španieli ich už zatýkajú

Dvaja aktivisti skončili pre referendum za mrežami.


Už ste čítali?