Nádcha z Labyrintu

Autor: Jozef Javurek | 30.1.2017 o 8:19 | Karma článku: 3,96 | Prečítané:  267x

Nádcha od Stanislava Lema je ešte dostupná v niektorých internetových antikvariátoch. Mne však stačilo siahnuť do domácej knižnice, preto je pravdepodobné, že som ju už kedysi čítal, určite som však o nej nepísal.

Stanislav Lem túto detektívku napísal a vydal v roku 1976, môj výtlačok vyšiel na Slovensku v preklade Félixa Uváčeka o tri roky neskôr vo vydavateľstve Smena v edícii Labyrint. Bral som ju do rúk skoro ako "historický" román s ohľadom na jej vek, skoro 40 rokov. V istom ohľade však tejto detektívke čas vôbec neublížil, jej reálie sú veľmi blízke našej súčasnosti, aj keď sa v nej ešte telefonuje len z pevných liniek a z verejných automatov a o počítači je tam len akási nejasná zmienka.

Na použitom jazyku prekladu je trochu cítiť tých 40 rokov, ale to vôbec nevadí. Pomerne dosť preklepov svedčí len o tom, že korektúry neboli urobené veľmi korektne, ale to už dnes nie je dôležité, dnes robíme nové chyby.

Naša domáca knižnica je svojou početnosťou a šírkou záberu hotovým knižným antikvariátom. Mali sme totiž obdobia, keď boli u nás knihy takmer na dennom poriadku. Vždy, keď prišla ponuka z vydavateľstva SPKK (Spoločnosť priateľov krásnych kníh), mali sme malé kultúrne hody. V našom ročnom výbere z SPKK sa zvyčajne ocitlo aspoň 10 kníh. Boli však aj iné vydavateľstvá a žánrové edície. Rád si spomínam a občas si zalistujem v knihách od KPP (Klub přátel poezie), kde nechýba A. S. Puškin, H. Heine, Ch. Baudelaire, či Apollinaire a mnoho ďalších. Keď som už v tých spomienkach, dlhé roky nám robil spoločnosť aj výborný časopis Mladý svět.    

Moja "Nádcha" je vytlačená na malom formáte drobným písmom, aby sa šetrili naše lesy... Postupuje sa v nej pomaly, ale samotný detektívny príbeh je vyrozprávaný pútavo. Hovorcom a zároveň detektívom a hlavným aktérom rekonštrukcie záhadných sériových úmrtí je americký astronaut vo výslužbe. Presne zopakoval cestu jednej z dvanástich obetí, lebo polícia ani Interpol túto záhadu nevedeli vyriešiť. Zvláštny príbeh sa začína v Neapole, kde sa v istom hoteli a v termálnych kúpeľoch odohrali tie nevysvetliteľné príhody.

Ťažký oriešok sa astronautovi nakoniec podarí rozlúsknuť v Paríži za pomoci istého profesora a skupiny vedeckých pracovníkov, ktorí sa snažia zaviesť do policajného vyšetrovania akýsi počítačový program. Úspešnejšia je však klasická úvaha a ľudská logika. Trochu to dedukciami pripomína Sherlocka Holmesa. Pomocou logických úvah sa podarí odhaliť príčinu samovražedných úmrtí a ich pozadie v príčinnej súvislosti.

Rozprávanie príbehu je plynulé, veľmi dobre sledovateľná niť sa pekne rozvíja a čitateľovu zvedavosť drží v napätí. Napriek všetkému som však mal zvláštny pocit, akoby som si servíroval nejaké jednoduché chutné jedlo, povedzme rezance s makom, po "lukulských" hodovaniach na súčasných "bestselleroch". Stanislava Lema som bral aj ako dobrú prípravu a inšpiráciu na návštevu niektorých poľských miest aj keď sa autor v tejto knihe poľskými reáliami vôbec nezaoberá. 

Stanislav Lem mal zaujímavé životné osudy. Narodil sa vo Ľvove (1921), ktorý bol v tom čase poľský. Jeho otec bol židovského pôvodu, ale on bol vychovaný ako katolík. Sám sa však považoval za ateistu. Debutoval ako básnik, potom sa preslávil ako autor vedecko-fantastických románov. Istý čas žil aj v Západnom Nemecku. Zomrel  v roku 2006 a je pochovaný v Krakove.

Zaujímavý je vzťah Stanislava Lema k západnej literatúre sci-fi. V roku 1973 mu bolo udelené čestné členstvo v spolku Science Fiction Writers of America (SFWA). Keď sa s anglo-americkou sci-fi literatúrou neskôr zoznámil, sklamalo ho, že je povrchná, nedomyslená, zle napísaná a zameraná na zábavu a zarábanie peňazí, že sa nevenuje skúmaniu nových myšlienok a nových literárnych foriem. Preto členstvo v tomto spolku odmietol.

Na záver už len jednu drobnosť z "Nádchy". Vždy, keď dočítam knihu, znovu si ju prelistujem, niekedy len tak ako robot vo filme "Číslo 5 ešte žije", aby som si pripomenul zaujímavé scény. Tentokrát ma zaujalo jedno konštatovanie, že ľudia, ktorí majú v pokožke "opičí hormón" neplešivejú. Toto poznanie istého kanadského biológa zohralo významnú úlohu v prípade týchto záhadných úmrtí. V prípade je zakomponovaný aj terorizmus a to mu dodáva, z dnešného pohľadu nádych aktuálnosti.

_____________

Stanislav Lem, Nádcha, vydavateľstvo Smena, edícia Labyrint. Sci-fi román, kombinácia detektívky a thrilleru. Dielo filozofické a varujúce. Odohráva sa v blízkej budúcnosti...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Svätá vojna v českej politike. Ako Okamura bojuje o voličov

Má japonský pôvod, tak predsa nemôže byť rasista. Podľa Tomia Okamuru každý moslim sníva o násilnom džiháde.

KOMENTÁRE

Kotlebova dymová clona zakrýva väčší útok

ĽSNS sa chystá zabrať stovky miest naprieč župami.

SVET

Katalánci majú čas do štvrtka. Španieli ich už zatýkajú

Dvaja aktivisti skončili pre referendum za mrežami.


Už ste čítali?