reklama

Nádcha z Labyrintu

Nádcha od Stanislava Lema je ešte dostupná v niektorých internetových antikvariátoch. Mne však stačilo siahnuť do domácej knižnice, preto je pravdepodobné, že som ju už kedysi čítal, určite som však o nej nepísal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Stanislav Lem túto detektívku napísal a vydal v roku 1976, môj výtlačok vyšiel na Slovensku v preklade Félixa Uváčeka o tri roky neskôr vo vydavateľstve Smena v edícii Labyrint. Bral som ju do rúk skoro ako "historický" román s ohľadom na jej vek, skoro 40 rokov. V istom ohľade však tejto detektívke čas vôbec neublížil, jej reálie sú veľmi blízke našej súčasnosti, aj keď sa v nej ešte telefonuje len z pevných liniek a z verejných automatov a o počítači je tam len akási nejasná zmienka.

Na použitom jazyku prekladu je trochu cítiť tých 40 rokov, ale to vôbec nevadí. Pomerne dosť preklepov svedčí len o tom, že korektúry neboli urobené veľmi korektne, ale to už dnes nie je dôležité, dnes robíme nové chyby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naša domáca knižnica je svojou početnosťou a šírkou záberu hotovým knižným antikvariátom. Mali sme totiž obdobia, keď boli u nás knihy takmer na dennom poriadku. Vždy, keď prišla ponuka z vydavateľstva SPKK (Spoločnosť priateľov krásnych kníh), mali sme malé kultúrne hody. V našom ročnom výbere z SPKK sa zvyčajne ocitlo aspoň 10 kníh. Boli však aj iné vydavateľstvá a žánrové edície. Rád si spomínam a občas si zalistujem v knihách od KPP (Klub přátel poezie), kde nechýba A. S. Puškin, H. Heine, Ch. Baudelaire, či Apollinaire a mnoho ďalších. Keď som už v tých spomienkach, dlhé roky nám robil spoločnosť aj výborný časopis Mladý svět. 

Moja "Nádcha" je vytlačená na malom formáte drobným písmom, aby sa šetrili naše lesy... Postupuje sa v nej pomaly, ale samotný detektívny príbeh je vyrozprávaný pútavo. Hovorcom a zároveň detektívom a hlavným aktérom rekonštrukcie záhadných sériových úmrtí je americký astronaut vo výslužbe. Presne zopakoval cestu jednej z dvanástich obetí, lebo polícia ani Interpol túto záhadu nevedeli vyriešiť. Zvláštny príbeh sa začína v Neapole, kde sa v istom hoteli a v termálnych kúpeľoch odohrali tie nevysvetliteľné príhody.

Ťažký oriešok sa astronautovi nakoniec podarí rozlúsknuť v Paríži za pomoci istého profesora a skupiny vedeckých pracovníkov, ktorí sa snažia zaviesť do policajného vyšetrovania akýsi počítačový program. Úspešnejšia je však klasická úvaha a ľudská logika. Trochu to dedukciami pripomína Sherlocka Holmesa. Pomocou logických úvah sa podarí odhaliť príčinu samovražedných úmrtí a ich pozadie v príčinnej súvislosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozprávanie príbehu je plynulé, veľmi dobre sledovateľná niť sa pekne rozvíja a čitateľovu zvedavosť drží v napätí. Napriek všetkému som však mal zvláštny pocit, akoby som si servíroval nejaké jednoduché chutné jedlo, povedzme rezance s makom, po "lukulských" hodovaniach na súčasných "bestselleroch". Stanislava Lema som bral aj ako dobrú prípravu a inšpiráciu na návštevu niektorých poľských miest aj keď sa autor v tejto knihe poľskými reáliami vôbec nezaoberá. 

Stanislav Lem mal zaujímavé životné osudy. Narodil sa vo Ľvove (1921), ktorý bol v tom čase poľský. Jeho otec bol židovského pôvodu, ale on bol vychovaný ako katolík. Sám sa však považoval za ateistu. Debutoval ako básnik, potom sa preslávil ako autor vedecko-fantastických románov. Istý čas žil aj v Západnom Nemecku. Zomrel v roku 2006 a je pochovaný v Krakove.

Zaujímavý je vzťah Stanislava Lema k západnej literatúre sci-fi. V roku 1973 mu bolo udelené čestné členstvo v spolku Science Fiction Writers of America (SFWA). Keď sa s anglo-americkou sci-fi literatúrou neskôr zoznámil, sklamalo ho, že je povrchná, nedomyslená, zle napísaná a zameraná na zábavu a zarábanie peňazí, že sa nevenuje skúmaniu nových myšlienok a nových literárnych foriem. Preto členstvo v tomto spolku odmietol.

Na záver už len jednu drobnosť z "Nádchy". Vždy, keď dočítam knihu, znovu si ju prelistujem, niekedy len tak ako robot vo filme "Číslo 5 ešte žije", aby som si pripomenul zaujímavé scény. Tentokrát ma zaujalo jedno konštatovanie, že ľudia, ktorí majú v pokožke "opičí hormón" neplešivejú. Toto poznanie istého kanadského biológa zohralo významnú úlohu v prípade týchto záhadných úmrtí. V prípade je zakomponovaný aj terorizmus a to mu dodáva, z dnešného pohľadu nádych aktuálnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

_____________

Stanislav Lem, Nádcha, vydavateľstvo Smena, edícia Labyrint. Sci-fi román, kombinácia detektívky a thrilleru. Dielo filozofické a varujúce. Odohráva sa v blízkej budúcnosti...

Jozef Javurek

Jozef Javurek

Bloger 
  • Počet článkov:  884
  •  | 
  • Páči sa:  170x

Neoznačené fotografie na blogu výlučne z vlastnej tvorby (c). Inak je všetko vo hviezdach... "štandardný už tradičný bloger, s istou mierou poctivosti" (jeden čitateľ) Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoČeský rajCestovanieFotografieHistóriaKultúraPoéziaPrózaMyšlienky, názoryBlogovanieTechnika a technológiaDomácnosťZáhradaZábavaZdravieSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu