Háberove kričiace kamene

Autor: Jozef Javurek | 11.2.2017 o 19:09 | (upravené 11.2.2017 o 19:25) Karma článku: 1,73 | Prečítané:  455x

Striedam literárne žánre, tentokrát to je "uhrančivé rozprávačstvo" Stanislava Hábera, ako o ňom píše odborný recenzent Andrej Ferko. Musel som týmto začať, aj keď je to akýsi "doslov" v závere knihy, lebo ma to zaujalo.

Keď som začal koncom, tak tam budem aj pokračovať. Andrej Ferko tiež píše, že táto kniha sa nebude čítať ľahko a menuje charakteristiky čitateľov, ktorých sa to týka... Lenže ja nepasujem celkom ani do jednej jeho škatuľky, tak sa mi to čítalo veľmi dobre. Nevadila mi ani pomerne rozsiahla pasáž s filozofickými a "svetonázorovými" úvahami týkajúcimi sa nášho života, celého vesmíru, Boha a Ničoho s veľkým "N", čo je ako prvotná energia obklopujúca vesmír.  

Musím tiež súhlasiť, že v istom zmysle sú Háberove  "Kričiace kamene" akýmsi kĺzaním po povrchu udalostí, ale to im zároveň dodáva autenticitu. Tieto udalosti autor nijako zvlášť nehodnotí, len ich opisuje ako svoj (autobiografický) názor, ale čitateľa necháva, aby si vytvoril vlastný názor aj vďaka tejto knihe. Lebo, ako píše, názory sa rodia z diskusie.

Príbeh troch mladých maturantov je generačne zviazaný s ich rodinným zázemím a zasahuje tiež do sféry ich potomkov. Odohráva sa v záverečných rokoch bývalého režimu, ale jeho nitky zasahujú až do roku 1968. Je to tak trochu o mladíckej naivite, o nesmelých pokusoch vo vzťahoch, neskôr v podnikaní, aj na okraji legálnosti, v "porevolučných" rokoch, keď sa niektorí delikventi, vďaka masívnej amnestii, dostali na slobodu.  

V príbehu, ktorý sa odohráva hlavne v Košiciach, je všetko, teda aj milovanie (v takmer sterilných opisoch, nie ako je to dnes zvykom), ale aj "nočný bar" s ľahkými dievčatami aj s opisom tej "nočnej reality". Čitateľ sa tak zoznámi aj s miestami, kde ešte nebol... V knihe som našiel viacero zaujímavých myšlienok, tie musí čitateľ objaviť skoro v každej knihe, zvlášť keď je napísaná autorom so sklonom k hlbokým myšlienkam.

Vrátim sa ešte k "filozofickým" úvahám autora, nie so všetkými môžem súhlasiť, ale pripomenulo mi to fakt, že v mladosti sme aj my, naša generácia, radi diskutovali o otázkach našej existencie, "kto sme" a kam kráčame v nekonečnom vesmíre. Háberov "vesmír" je konečný a obklopuje ho prázdnota, teda to "Nič", čistá energia, ktorá je nad všetkým a všetci sa k nej raz vrátime... Nehodno polemizovať, lebo ešte nie sme, našťastie, tak ďaleko.

Nuž veru, život je krátky na pochopenie nášho podielu na vesmírnej energii.

V závere knihy, namiesto "obsahu" je zoznam titulov 27 kníh z pera Stanislava Hábera. Podrobné informácie o autorovi sa dajú nájsť na wikipédii aj medzi osobnosťami Slovenska.

_____________________________________

Stanislav Háber, Kričiace kamene,Ikar 2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňáka k únosu Vietnamca doteraz nikto nevypočul

Bývalého ministra vnútra ani nepredvolali.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo sa gang financovaný Kremľom usídlil na Slovensku

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.


Už ste čítali?