Vzkriesené nádeje

Autor: Jozef Javurek | 6.4.2017 o 17:31 | (upravené 6.4.2017 o 18:09) Karma článku: 2,67 | Prečítané:  245x

Kto čítal prvú knihu Dady S. Brezovskej "Rozlúčka s (ne)slobodou", určite si nenechá ujsť príležitosť prečítať aj jej druhú knihu "Vzkriesenie nádeje" o ženských osudoch.

Pre mňa bola táto kniha určitým spôsobom prelomová, preto som rád, že mám možnosť o nej niečo napísať. Ani v knihe "Vzkriesenie nádeje" sa Dada neodchýlila od svojej základnej schémy, je to rozprávanie o osudoch 4 žien, ktoré sa skoro vôbec nepoznali, napriek tomu, že žili v jednej bytovke. Len ich ťažký život z nich nakoniec urobil nerozlučné priateľky.

Príbehy 4 žien sa začínajú na rôznych miestach, až ich ťažký osud spojí do šťastného spojenectva. Najprv však musia prejsť rôznymi útrapami, aby našli východiská k naplneniu svojich nádejí  a vymanili sa z nešťastných vplyvov okolia. Nádej je zvyčajne to posledné, čo človeka opúšťa a kto sa nevzdá, tomu sa vízie naplnia. Aj to je motívom príbehov v tejto knihe. Bez šťastného konca by však život, ani kniha, nebol spravodlivý.

Najviac sa mi páčil úvodný príbeh lásky Vojta a Júlie. Vojto bol vychovaný v ústave, nepoznal svojich rodičov a Júlia mladá, pekná a šťastne vydatá. Milostný príbeh je nakoniec poznačený zradou a osobnou tragédiou. Vojto sa neskôr ožení a stane sa otcom Slávky.

Knihy Dady S. Brezovskej sa výborne čítajú, aj keď táto sa nesie v celkom vážnej rovine. Spočiatku som sa ťažšie orientoval v množstve postáv, ale postupne som sa zapájal do tej rodiny - Pavla je postaršia pozorovateľka ľudí na balkóne v prízemí, Slávka je jedináčik, Viera a Svetlana sú sestry. Broňa v bytovke nebýva, ale je v príbuzenskom vzťahu s Pavlou. Ďalšie podrobnosti až v knihe...

Milan Lasica kdesi povedal, že najťažšie je napísať prvú vetu, ja sa obávam, že ťažké je napísať aj poslednú a tak sa rozlúčiť s knihou. S každou dobrou knihou zažívam najkrajšie chvíle pár dní po jej prečítaní. Vtedy prežívam znova to duchovno, ktoré mi kniha priniesla. Tak ako teraz.

---

Dada S. Brezovská, Vzkriesené nádeje, Ikar, 2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Juraj Sagan suverénne obhájil titul majstra Slovenska v cyklistike

Brat úspešnejšieho Petra bol jediným Slovákom v úniku, z ktorého napokon vzišiel český i slovenský šampión.

AUTO

ONLINE F1 v Azerbajdžane: Vedie Hamilton, Bottas po kolízii na samom konci

Hamilton počtom pole position prekonal Ayrtona Sennu.

PLUS

Trinásť rokov trpí epilepsiou. Na Slovensku jej nedokázali pomôcť

Návšteva neurológa sa zmenila na sexuálne obťažovanie.


Už ste čítali?