Inventúra

Autor: Jozef Javurek | 9.7.2017 o 19:47 | (upravené 10.7.2017 o 7:32) Karma článku: 3,28 | Prečítané:  501x

Nerobím si inventúru, ale čítal som "Inventúru" od Andreja Hryca. Je to kniha s rozšíreným životopisom herca aj politika po "nežnej" revolúcii, alebo ako v knihe píše Andrej Hryc - po nežnom "prevrate".

Túto knihu by som mohol zaradiť aj do kategórie literatúra faktu. Sám autor píše, že všetko čo píše je pravda. Ťažko s takou pravdou polemizovať, ak sa človek nechce dostať do úzkych koľají pre subjektívnosť (každej) pravdy. Ja mu tú pravdu priznávam, patrím k pamätníkom doby.

Inventúra Andreja Hryca je na svete už pár rokov. Nedávno som v TV relácii začul od autora, že vraj je vypredaná a chystá sa dotlač. Možno som nepočul dobre, mne sa ju podarilo kúpiť na prvý pokus. Usmievavá predavačka vo veľkom knižnom obchode v Nitre mi ju musela v neprehľadných regáloch vyhľadať a chvíľu jej to trvalo.

Tak sa mi dostalo do rúk zaujímavé čítanie, hlavne pre pamätníkov tých čias a kto z nás starších nie je pamätníkom "nežnej"? Pravda je aj to, že odvtedy vyrástlo veľa mladých, ktorí sa narodili až potom, alebo boli vtedy ešte príliš "malí" na štrnganie kľúčmi, nehovoriac už o zákulisí vtedajšej politiky. Mládež tohto veku sa o všetkom dozvedá len z rozprávania starších a samozrejme, z každoročných osláv v médiách. Táto kniha je zasväteným rozprávaním priameho účastníka tých čias.

Vlastný životopis je vždy viac, či menej subjektívny. Inventúra vlastne začína životopisom Andyho predkov až po jeho dospievanie a vstup do hereckého prostredia. Je aj o jeho vstupe do politiky a o výstupe z nej. Tá životopisná časť s rodokmeňom rodiny mi pripomenula knihu nedávno prečítanú od majstra Ľubomíra Feldeka ktorý spomína básnickou formou na svoju rodinnú a tvorivú históriu.

Andrej Hryc nepoprel svoj naturel, jeho knižná výpoveď je jadrná, bezprostredná, bez zbytočných kudrliniek a naozaj sa dobre číta. Pre istú časť životopisu je symptomatický názov dvoch kapitol "Môj život s papalášmi". Andrej Hryc sa nikdy nestratil a aj keď, vďaka jeho priamej povahe občas narážal na nepochopenie, nakoniec vždy kráčal ďalej svojim vlastným smerom a každý problém riešil bez odkladov. Tak to vyplýva z jeho spomínania na tie časy.

Zaujímavou pasážou je založenie a história jeho rádia Twist. V súvislosti s rádiom Twist si spomínam na jeho začiatky, vtedy som si povedal, že to bude rádio, ktoré budem počúvať namiesto Slovenského rozhlasu. Nevydržal som. Tak som sa ocitol aj mimo "čiernej skrinky" rádia Twist. Vypočul som si len niekoľko vstupov a dodnes mám pocit z tých anonymných vyjadrení, že to bolo podobné ako súčasné anonymné diskusie na internete a čoho je veľa, to dlho nevydrží. Pozorujeme to aj dnes, keď sa brojí proti anonymite internetu.

Myslím si, že vtedajšia politická činnosť Andreja Hryca (podľa knihy) nevybočuje z charakteru jeho životného smerovania, byť pravdivý. Pravda a presvedčivé stvárnenie skutočnosti je najlepšou devízou herca a Andy Hryc je výrazný charakterový herec.

V každom prípade, Hrycove spomienky sú výborným podnetom na nezaujaté zamyslenie sa nad tou exponovanou dobou po "nežnej". Aj keď táto faktografia je len výsekom z reality doby, dáva dobrý obraz o vtedajšej politike aj o vzťahoch v umeleckom prostredí. Čitateľ sa dozvie aj čo-to z vtedajšieho hereckého "zákulisia". Inventúra je pomerne rozsiahle dielo, ale nudiť sa pri ňom určite nebudete.

 

(Len tak mimochodom, teším sa na film ocenený za réžiu na KVIFF 2017 Čiara.)

- . -

Andrej Hryc,Inventúra,Slovart, 2013

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?