Prenasledovaná

Autor: Jozef Javurek | 7.7.2017 o 12:02 | (upravené 7.7.2017 o 13:03) Karma článku: 2,49 | Prečítané:  770x

Andrea Novosedlíková už vydala štyri knihy, jednu vo vydavateľstve Motýľ, dve vo vydavateľstve Ikar a táto najnovšia "Prenasledovaná" vyšla vo vydavateľstve Taktik.

Svojim  spôsobom teda možno hovoriť aj o debute vydavateľstva Taktik, v žánri beletrie je "Prenasledovaná" ich prvou knihou. Aj tento fakt ma zaujal, ale hlavne dobrá skúsenosť z čítania predchádzajúcej knihy Andrey Novosedlíkovej "Až čas ukáže", ktorá vyšla pred dvoma rokmi vo vydavateľstve Ikar.

Nedalo mi teda a znova som si prečítal svoj názor na knihu "Až čas ukáže" a môžem povedať, že nič na tom nemusím meniť, autorka sa drží svojho dobrého štýlu a čitateľa tým pádom opäť drží v napätí. Je tu len jeden malá odlišnosť v tématike, "Až čas ukáže" je o rodine, ktorá sa dostala na pokraj svojho zániku a tu ide skôr o príbehy samostatných žien, ktoré hľadajú svojho partnera a stretávajú sa pri tom s rôznymi problémami.

Ženy sú tu krásne, držia si svoju líniu, ale muži sú zväčša násilníci a žiarlivci, je ťažké nájsť "toho pravého". Tak by sa dali v stručnosti charakterizovať účinkujúci v tomto románe. Liliana mala priateľa alkoholika, ktorý sa nechcel liečiť, tak sa s ním rozišla. On sa dostal do väzenia a ju začal ktosi prenasledovať. Problémy rôzneho druhu sa jej začnú stavať do cesty.

Kniha nestráca pútavosť, príbeh je vedený viacerými smermi a čitateľ sa až v závere dozvie rozuzlenie, kto za čím vlastne stojí. Nechýbajú ani chvíle lásky a porozumenia. Nielen zvedavosť, ale aj neustále napätie vo vzťahoch vedie čitateľa až po poslednú stránku.

Z môjho (mužského) pohľadu som párkrát narazil na zvláštny prístup Liliany, keď konala v napätej situácii inak, ako by som postupoval v praktickom živote ja. Taká je niekedy "ženská" logika, ale práve o to ide, aby sa nezabudlo na city a taký je ten skutočný život.

Dalo by sa povedať, že "Prenasledovaná" je príbehom, ktorého atribútom nie je len napätie, ale aj istá dávka poučenia, ako sa vyhnúť podvodníkom v oblasti vzťahov. Pochopiteľne, asi aj to bolo dôvodom, že kniha vyšla práve vo vydavateľstve Taktik, ktoré sa inak zameriava na vydávanie vzdelávacích kníh a kníh pre mládež. Myslím, že to bol dobrý počin.

Dávam do pozornosti aj rozhovor s Andreou Novosedlíkovou, kde objasňuje svoj prístup k napísaniu tohto spoločenského románu.

...

Andrea Novosedlíková, Prenasledovaná, vydavateľstvo Taktik, 2017

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?