Prenasledovaná

Autor: Jozef Javurek | 7.7.2017 o 12:02 | (upravené 7.7.2017 o 13:03) Karma článku: 2,49 | Prečítané:  688x

Andrea Novosedlíková už vydala štyri knihy, jednu vo vydavateľstve Motýľ, dve vo vydavateľstve Ikar a táto najnovšia "Prenasledovaná" vyšla vo vydavateľstve Taktik.

Svojim  spôsobom teda možno hovoriť aj o debute vydavateľstva Taktik, v žánri beletrie je "Prenasledovaná" ich prvou knihou. Aj tento fakt ma zaujal, ale hlavne dobrá skúsenosť z čítania predchádzajúcej knihy Andrey Novosedlíkovej "Až čas ukáže", ktorá vyšla pred dvoma rokmi vo vydavateľstve Ikar.

Nedalo mi teda a znova som si prečítal svoj názor na knihu "Až čas ukáže" a môžem povedať, že nič na tom nemusím meniť, autorka sa drží svojho dobrého štýlu a čitateľa tým pádom opäť drží v napätí. Je tu len jeden malá odlišnosť v tématike, "Až čas ukáže" je o rodine, ktorá sa dostala na pokraj svojho zániku a tu ide skôr o príbehy samostatných žien, ktoré hľadajú svojho partnera a stretávajú sa pri tom s rôznymi problémami.

Ženy sú tu krásne, držia si svoju líniu, ale muži sú zväčša násilníci a žiarlivci, je ťažké nájsť "toho pravého". Tak by sa dali v stručnosti charakterizovať účinkujúci v tomto románe. Liliana mala priateľa alkoholika, ktorý sa nechcel liečiť, tak sa s ním rozišla. On sa dostal do väzenia a ju začal ktosi prenasledovať. Problémy rôzneho druhu sa jej začnú stavať do cesty.

Kniha nestráca pútavosť, príbeh je vedený viacerými smermi a čitateľ sa až v závere dozvie rozuzlenie, kto za čím vlastne stojí. Nechýbajú ani chvíle lásky a porozumenia. Nielen zvedavosť, ale aj neustále napätie vo vzťahoch vedie čitateľa až po poslednú stránku.

Z môjho (mužského) pohľadu som párkrát narazil na zvláštny prístup Liliany, keď konala v napätej situácii inak, ako by som postupoval v praktickom živote ja. Taká je niekedy "ženská" logika, ale práve o to ide, aby sa nezabudlo na city a taký je ten skutočný život.

Dalo by sa povedať, že "Prenasledovaná" je príbehom, ktorého atribútom nie je len napätie, ale aj istá dávka poučenia, ako sa vyhnúť podvodníkom v oblasti vzťahov. Pochopiteľne, asi aj to bolo dôvodom, že kniha vyšla práve vo vydavateľstve Taktik, ktoré sa inak zameriava na vydávanie vzdelávacích kníh a kníh pre mládež. Myslím, že to bol dobrý počin.

Dávam do pozornosti aj rozhovor s Andreou Novosedlíkovou, kde objasňuje svoj prístup k napísaniu tohto spoločenského románu.

...

Andrea Novosedlíková, Prenasledovaná, vydavateľstvo Taktik, 2017

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slovenskí penzisti budú aj naďalej chorí a chudobní

Žiaden dôchodkový strop nepomôže. Toto je vysvetlenie.

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Beblavý stavil na nudu. Výborne

Keď už má strana podporiť niekoho „zvonka“, logické je vybrať si toho, kto je vám blízko a má najlepšie šance.


Už ste čítali?