Mať a nemať

Autor: Jozef Javurek | 30.7.2017 o 8:39 | Karma článku: 6,54 | Prečítané:  436x

Hemingway nikdy nesklame. Veľmi dobre som si opäť vybral z knižnej ponuky práve tento jeho virtuálny návrat na oceán medzi Kubou a Floridou. Príbeh rybára Harry Morgana "Mať a nemať". 

Neskutočne jednoduché a priame rozprávanie o osudoch rybára v prístave Key West a na mori medzi Havanou a týmto kúskom Floridy. Boli to časy, keď sa rybárčilo aj pašovalo medzi americkým pobrežím a Kubou. V čase, keď ešte skupinky ozbrojencov chceli uskutočniť revolúciu (či kontrarevolúciu) proti tamojšiemu režimu. Pre Hemingwaya, súdiac podľa tejto knihy, nebolo to politické pozadie až tak dôležité. Písal hlavne o biednom živote chudobných rybárov a ich rodín.

Kniha obsahuje veľa dialógov, veľmi dobre sa preto číta. Niekedy mi to pripadalo tak, ako by písal o tom, čo vidí v hlavách svojich postáv. Nezaujíma vlastné stanoviská, píše len to, čo si myslí a koná jeho postava. Príbehy rybára Harryho a jeho priateľov s podobným osudom, jeho pomocníkov na lodi i na pevnej zemi a rodiny sú v jednotlivých kapitolách opísané pútavou formou. Celok vychádza ako tragický príbeh.

Čitateľ sa nedočká obvyklého "happyendu", ale ten sa skutočnému životu často vyhýba. Napriek tomu dáva táto kniha množstvo podnetov na zamyslenie. Autor sa nevyhýba ani spoločenským vzťahom, či už je to šťastné manželstvo, alebo rozchádzajúce sa znepriatelené dvojice. Dokonca je tam aj niekoľko scén a úvah o láske, nie v zmysle romantiky, ale len tak stroho a jasne, tak ako to postihuje účastníkov v šťastí i v nešťastí.

"Láska, to znamená, že ma pomiluješ a potom zaspíš s otvorenými ústami..."
Úžasné postavičky sa objavujú v spoločenskom priestore prístavnej krčmy, kde sa riešia obchody, ale aj, takmer rituálne bitky.
"Vypime si ešte... Viete, ja som šťastný človek. Naozaj šťastný. Ja som totiž blázon a to vám je skvelý pocit... Toto je jediný spôsob, ako môže byť človek v dnešných časoch šťastný".

Hemingway naozaj čitateľa nesklame, aj tu podáva svedectvo o tvrdej, obyčajnej pravde, ktorá už pominula, ale v iných podobách nás sprevádza dodnes a ešte asi dlho bude. Jeho rozprávanie je síce jednoduché a priame, ale má v sebe aj úžasnú dynamiku a dobrodružstvo života na mori i na pobreží mora.

"Mať a nemať" je o tom, čo v živote máme dnes a zajtra to už nemusí byť naše. Všetko je dočasné, aj láska, aj šťastie v premenlivých podobách a nakoniec aj sám život.

Kniha "Mať a nemať" vyšla v roku 2017, vo vydavateľstve Ikar, v edícii Odeon (vydavateľská značka ODEON predstavuje špičkovú tvorbu renomovaných svetových autorov).

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?