Štyri nočné obdobia

Autor: Jozef Javurek | 10.8.2017 o 14:44 | Karma článku: 3,39 | Prečítané:  440x

Nepomýlil som sa, naozaj ide o "nočné" obdobia v knihe Mateja Rudinského a je to tým, že isté veci medzi nebom a zemou (medzi ON a ONA) sa najčastejšie odohrávajú v noci. A (aj) o tom to je.

Rýchle čítanie robí zázraky, skutočne som spočiatku čítal názov tejto knižky ako "Štyri ročné obdobia" a v omyle ma držali aj názvy štyroch hlavných kapitol - jar, leto, jeseň, zima. Formálne ide o takmer podrobný životopis, teda CV, ako sa dnes píše, hlavného protagonistu Alexa. Doslova to začína narodením, ale delenie buniek neopisuje, začína až svojim nezvyčajným príchodom na svet z tajomného vnútra.

Alex je obdarený nevšednými parametrami v oblasti vnímania okolitého sveta, ale nie je to žiadna nadprirodzená schopnosť, len diagnóza ADHD (prehnaná hyperaktivita), ktorú mu v mladosti stanovili odborníci na slovo vzatí. To predurčilo všetky jeho ďalšie príbehy a iste aj úspechy u žien. Bol mimoriadne úspešný aj v reklame, teda pri výrobe rôznych šotov, plagátov, bilbordov a v príprave reklamných kampaní.

Podstatné je, ako sa v tých štyroch štádiách "nocí" správal, ako "komunikoval" so ženami. Tým nechcem povedať, že práve tento prvoplánový motív je jadrom knihy. Už od prvých strán to tam srší vtipnými prirovnaniami a múdrym "filozofovaním" o realite okolo nás. Toľko prirovnaní s vtipom, až to núka istú asociáciu s poéziou, ktorá má vo vienku životné metafory.

Tie postrehy sú naozaj úžasné. Len tak napríklad, keď píše o reklamných agentúrach: "... v tejto malej, médiami prešpikovanej krajine z vás za dva dni urobia poloboha v akejkoľvek oblasti".

Kto chce, v tých stále aktuálnych postrehoch, nájde aj kritický pohľad na vzťahy a spoločenský vývoj u nás, ktorý začal pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď začal prevládať konzumný spôsob života. Obchody s luxusným tovarom (čo inde chceli vypredať). Nastali aj zmeny v myslení, usadil sa v nás nákupný egoizmus typu: "mám, teda som".

Zvláštne sú aj filozofické úvahy o sexe, ktorý sa dostal do polohy oddelenej od potreby rozmnožovať sa aj vedľa potreby duševnej spolupatričnosti. Tie úvahy a filozofie sú akýmsi vedľajším motívom v príbehu Alexa, ale čitateľsky nútia k zamysleniu sa.

Táto kniha je tak spätá s našou nevyváženou realitou a autor sa snaží o autenticitu aj svojim jazykom, ktorý je miestami hrubý ako diera, ktorú chce zaplátať. Spočiatku je z toho mierny šok, ale taká je doba. To nepíšem na ospravedlnenie, mnoho vecí sa dá vyjadriť aj jemnejšími slovami, ale v živote to už tak chodí, keď sa človek potkne a padá "na hubu", zvyčajne sa prejaví slovami ležiacimi niekde na spodku jeho slovníka.

Aby som príliš neprezrádzal, poviem len toľko, že Alex prejde všetkým, čo mužov obvykle čaká na ceste k manželstvu. Aj to, čo obvykle vedie k jeho koncu. Peripetie, ktoré vedú k rozuzleniu, sú dramatické.  

Nechcel by som škatuľkovať tento príbeh, ale ak niekto uznáva tzv. "ženské romány", toto by mohol byť pohľad z druhej strany na ten istý spoločenský problém (život). Príbeh žije a rozpráva muž, ale tak ako v ženských románoch sa to nezaobíde bez mužov, tu tvoria ženy hlavný predmet záujmu muža (a tak to má byť). Navyše je to vtipne napísané a kriticky to odráža skutočné reálie, ktoré dobre poznáme.

---

Matej Rudinský (začal písať už na základnej škole), Štyri nočné obdobia, IKAR 2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?