Štyri nočné obdobia

Autor: Jozef Javurek | 10.8.2017 o 14:44 | Karma článku: 3,39 | Prečítané:  356x

Nepomýlil som sa, naozaj ide o "nočné" obdobia v knihe Mateja Rudinského a je to tým, že isté veci medzi nebom a zemou (medzi ON a ONA) sa najčastejšie odohrávajú v noci. A (aj) o tom to je.

Rýchle čítanie robí zázraky, skutočne som spočiatku čítal názov tejto knižky ako "Štyri ročné obdobia" a v omyle ma držali aj názvy štyroch hlavných kapitol - jar, leto, jeseň, zima. Formálne ide o takmer podrobný životopis, teda CV, ako sa dnes píše, hlavného protagonistu Alexa. Doslova to začína narodením, ale delenie buniek neopisuje, začína až svojim nezvyčajným príchodom na svet z tajomného vnútra.

Alex je obdarený nevšednými parametrami v oblasti vnímania okolitého sveta, ale nie je to žiadna nadprirodzená schopnosť, len diagnóza ADHD (prehnaná hyperaktivita), ktorú mu v mladosti stanovili odborníci na slovo vzatí. To predurčilo všetky jeho ďalšie príbehy a iste aj úspechy u žien. Bol mimoriadne úspešný aj v reklame, teda pri výrobe rôznych šotov, plagátov, bilbordov a v príprave reklamných kampaní.

Podstatné je, ako sa v tých štyroch štádiách "nocí" správal, ako "komunikoval" so ženami. Tým nechcem povedať, že práve tento prvoplánový motív je jadrom knihy. Už od prvých strán to tam srší vtipnými prirovnaniami a múdrym "filozofovaním" o realite okolo nás. Toľko prirovnaní s vtipom, až to núka istú asociáciu s poéziou, ktorá má vo vienku životné metafory.

Tie postrehy sú naozaj úžasné. Len tak napríklad, keď píše o reklamných agentúrach: "... v tejto malej, médiami prešpikovanej krajine z vás za dva dni urobia poloboha v akejkoľvek oblasti".

Kto chce, v tých stále aktuálnych postrehoch, nájde aj kritický pohľad na vzťahy a spoločenský vývoj u nás, ktorý začal pred viac ako dvadsiatimi rokmi, keď začal prevládať konzumný spôsob života. Obchody s luxusným tovarom (čo inde chceli vypredať). Nastali aj zmeny v myslení, usadil sa v nás nákupný egoizmus typu: "mám, teda som".

Zvláštne sú aj filozofické úvahy o sexe, ktorý sa dostal do polohy oddelenej od potreby rozmnožovať sa aj vedľa potreby duševnej spolupatričnosti. Tie úvahy a filozofie sú akýmsi vedľajším motívom v príbehu Alexa, ale čitateľsky nútia k zamysleniu sa.

Táto kniha je tak spätá s našou nevyváženou realitou a autor sa snaží o autenticitu aj svojim jazykom, ktorý je miestami hrubý ako diera, ktorú chce zaplátať. Spočiatku je z toho mierny šok, ale taká je doba. To nepíšem na ospravedlnenie, mnoho vecí sa dá vyjadriť aj jemnejšími slovami, ale v živote to už tak chodí, keď sa človek potkne a padá "na hubu", zvyčajne sa prejaví slovami ležiacimi niekde na spodku jeho slovníka.

Aby som príliš neprezrádzal, poviem len toľko, že Alex prejde všetkým, čo mužov obvykle čaká na ceste k manželstvu. Aj to, čo obvykle vedie k jeho koncu. Peripetie, ktoré vedú k rozuzleniu, sú dramatické.  

Nechcel by som škatuľkovať tento príbeh, ale ak niekto uznáva tzv. "ženské romány", toto by mohol byť pohľad z druhej strany na ten istý spoločenský problém (život). Príbeh žije a rozpráva muž, ale tak ako v ženských románoch sa to nezaobíde bez mužov, tu tvoria ženy hlavný predmet záujmu muža (a tak to má byť). Navyše je to vtipne napísané a kriticky to odráža skutočné reálie, ktoré dobre poznáme.

---

Matej Rudinský (začal písať už na základnej škole), Štyri nočné obdobia, IKAR 2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slovenskí penzisti budú aj naďalej chorí a chudobní

Žiaden dôchodkový strop nepomôže. Toto je vysvetlenie.

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Beblavý stavil na nudu. Výborne

Keď už má strana podporiť niekoho „zvonka“, logické je vybrať si toho, kto je vám blízko a má najlepšie šance.


Už ste čítali?