Na Maltu

Autor: Jozef Javurek | 15.9.2017 o 14:59 | (upravené 16.9.2017 o 10:26) Karma článku: 5,70 | Prečítané:  1083x

Maltou sa človek nikdy nepresýti, aj keby tam chodil každý rok. Našim šťastím je, že na Maltu lietame, ale sa aj vozíme autom, dosť často. Je to vlastne rodinná návšteva u dcéry s rodinou.

Vďaka našim sme už skoro ako starí Maltania. Naposledy sme boli na návšteve koncom augusta a začiatkom septembra. Okrem dcéry Ivony, jej manžela Jozefa a vnučky Niky sa o náš program staral aj Steve, mladý maltský patriot, ktorý toho o Malte vie veľa aj z oblasti histórie. Hlavne vie poradiť, čo je ešte dobré vidieť. Je to dôležité najmä preto, že sme si mysleli, že sme už všetko na Malte videli, ale nie je to pravda.

Zoznam lokalít a zaujímavostí, ktoré sme teraz videli za 10 dní je dosť obsiahly. Zaujímavé bolo aj to, že sme leteli za krásneho počasia a od Sicílie, s dymiacou sopkou Etnou až po pristátie, sme videli všetko z vysokej vtáčej perspektívy. Pri našej predchádzajúcej návšteve sme videli výstavbu novej modernej štvrte "Tigné Point", teraz je už táto štvrť plne funkčná.

Na ostrove Gozo sme už neuvideli slávne azúrové okno (Azure Window), ktoré sa nedávno ponorilo pod hladinu mora. Obdivovali sme mozaiky na vynovenom nádvorí baziliky "Ta' Pinu", obišli sme dobre známu citadelu mesta "Victoria" a strávili sme príjemné chvíle pri obednej sieste v prímorskom mestečku "Xlendi", pripomínajúcom nám svojou príjemnou atmosférou Trenčianske Teplíce.

Hlavné mesto Valletta je miestami radikálne vynovené, hlavne je to úplne nová budova parlamentu. Na obnove a rekonštrukcii historických reálií sa pracuje naďalej. Zrekonštruovali už "Tritonovu" fontánu pred bránami Valletty. Navštívili sme zaujímavé múzeum v dome rodiny Piro "Casa Rocca Picola" zo 16. storočia spojené s počiatkami histórie opevneného mesta. Tentokrát sme nevynechali nádherný kostol "St. John's Co-Cathedral".

Večerné prechádzky Vallettou , trojmestím "Three Cities", alebo zábavnou štvrťou "Paceville" sú nezabudnuteľné, rovnako ako atmosféra trhoviska v rybárskom meste "Marsaxlokk", kde kúpite rôzne plody mora a chutné ryby.  

K novým atrakciám Malty patrí morské akvárium "Bugibba Water Park" a tiež "Smart City", už čiastočne postavené. Má to byť technologický park podľa vzoru "Dubai Internet City" a dokončenie je plánované na rok 2021. Momentálne je príťažlivý večernou farebnou fontánou, ktorú sme však pre poruchu nevideli.

Mdinu na Malte nemožno vynechať a ani katakomby v Rabate. Cestou na "Dingli cliffs" sme obdivovali  záhrady "Buskett Gardens" a palác Verdala - letné sídlo maltského prezidenta. V mestečku Dingli sme večerali v reštaurácii rodinnej farmy "Diar il-Bniet" typické maltské jedlá. Reštaurácia je zároveň predajňou domácich farmárskych výrobkov. Mosta dóm (viď foto z nadhľadu) tiež patrí k povinnej jazde Maltou, ale sklárne "Mdina Glass" sme tentokrát vynechali.

Spiatočný let do Viedne bol hladký a pristátie jemné. Plní dojmov sme sa tešili na Bratislavu a domov. Veľa rečí o Malte nestačí, preto nasledujú aj výbery z mojich maltských fotografií. Teraz z lietadla a prvého dňa pri mori, lebo na more sme vôbec nezabúdali a povinne sme si vychutnávali jeho výsosť slanosť každý deň. A slnko pálilo o sto šesť...

Pohľad zhora môže vyzerať ako rozbité zrkadlo, ale je to civilizovaná krajina niekde v Taliansku.

Skutočným zážitkom bolo preletieť nad dymiacou sicílskou sopkou Etna. Vďaka pilotom za túto trasu letu.

Z malej výšky nad Maltou sme už rozoznávali známe miesta - mesto Buggiba. Tam na konci poloostrova je morské akvárium.

Mostu s jej rotundou "Mosta dóm" si nemožno s ničím pomýliť.

Čím skôr na kamennú pláž v Slieme (Tigné point) s výhľadom na panorámu Valletty.

Ešte aj teraz cítim vôňu slanej vody...

Na Malte nie sú všedné dni, každý deň v lete je tu dovolenkový...

Každý deň na Malte sa aj pracuje, niekedy to nie je vidieť, ale výsledky hovoria samé. Na Malte je hádam stále najviac žeriavov na meter štvorcový.

Vo Vallette na "Republic street" nájdete niekoľko noviniek, celá vstupná časť je vynovená, vpravo, kde predtým nebolo skoro nič, je dnes nová budova parlamentu.

Stmieva sa, ale tu začína druhá fáza života keď denné horúčavy poľavia.

Detail štruktúrovanej fasády parlamentu.

Na úpravách sa pracuje aj v priekopách hradieb.

Vstup do mesta. 

Tritonovu fontánu reštaurovali v Taliansku, ešte nie je na svojom mieste.

Večer prináša novú atmosféru. Pohľad zo záhrad "Upper Barrakka Gardens" na trojmestie. 

Malta je plná sôch svojich dejateľov v realistickom prevedení, od čias maltských rytierov, cez svätých a cirkevných hodnostárov.

Večerné osvetlenie oživuje tiene.

Malta má bohaté skúsenosti s imigráciou. V roku 2015 sa tu konal summit na túto tému. Zvláštna socha prepletenca je pripomienkou tej udalosti.

Informačná tabuľa, ak by ste mali chuť na tradičné maltské jedlo priamo v uliciach Valletty.

Hneď oproti nás nelákajú na "free wifi", ale na "free wind". Asi vedia, čoho máme dosť a čo nám v horúčavách chýba...

Posledná dnešná zastávka na prechádzke nočnou Vallettou. Nabudúce sa pozrieme na Gozo.

Opakovanie je vraj matkou múdrosti, preto niečo z minulosti:

Malta prvýkrát...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?