Chuť lásky a nielen to

Autor: Jozef Javurek | 22.10.2017 o 19:52 | (upravené 23.10.2017 o 8:28) Karma článku: 2,61 | Prečítané:  559x

Proti gustu nie sú vhodné výhrady, to platí v kuchyni, ale aj vo všeobecnosti, napríklad v móde. Poppy J. Andersonová spojila chuť vareného jedla s láskou. Teda, aspoň vo finálnom štádiu jej kuchynského príbehu.

Výborná kniha, to mi bolo skoro od začiatku jasné. Je dobré, keď sa kvalita strieda - po slabšej knihe musí prísť lepšia, ale je to skôr o tom, že sa musia striedať žánre, alebo aspoň autori rôznych štýlov. "Chuť lásky" nie je len o láske, je o kuchárskom umení, ale hlavne je to príbeh dobre vymyslený. Príbeh mi trochu pripomenul "Dobrodružstvo pri obžinkoch".

Nie je tu síce zámena rolí, iba utajenie profesie úspešného kuchára, čo prináša istú taktickú výhodu utajenému kuchárovi, ale v konečnom dôsledku aj ohromný konflikt, lebo nie sú len vynikajúci kuchári, ale aj výborné kuchárky s prirodzeným talentom po starej mame. Možno to bolo aj tým, že mám dosť blízko k dobrým jedlám a sem tam aj prístup k šporáku, prišla mi vhod zmena prostredia z kancelárskeho na reštauračné.

Morská kuchyňa je síce trochu iná ako tá naša, ale pôsobivý opis jedál a chutí stravníkov v našej románovej reštaurácii na morskom útese ma primerane nadchli. Kto má rád šťastné konce, tiež si príde na svoje, aj keď konflikt záujmov dvoch kuchárskych osobností vyzerá skoro ako ten slávny "gordický" uzol.

Chuť lásky je príjemným čítaním a pozorný čitateľ v nej nájde aj zopár zaujímavých myšlienok. Slávny a úspešný kuchár Andrew je majiteľom reštaurácie Knight's, vie čo chce a nepotrebuje v živote riešiť syndróm vyhorenia hľadaním zmyslu života na bicyklovej túre naprieč Indiou. Napriek tomu má pocit, že by najradšej niekam zmizol. To je začiatok neuveriteľného príbehu.

Protipólom Andrewa je Brooke. Malá, nežná žienka s ostrým jazykom a tvrdou hlavou, budúca majiteľka reštaurácie a kuchárka v jednej osobe ubytuje Andrewa vo svojom hostinci "U kraba", netušiac, čo sa tým začína. Stane sa všeličo očakávané, aj to druhé. Dokonca v závere knihy sa dá aj podľahnúť dojatiu. To však záleží od vnímavosti čitateľa.

Koho zaujímajú aj recepty od Poppy J. Andersonovej, nájde ich tu.

Čitatelia kníh a autori, ktorí ich píšu, sú vraj ako spojené nádoby. Kým nebudeme mať poriadneho čitateľa, nebudeme mať ani poriadnu literatúru (Mikšík) alebo naopak. Preto čítam a knihy si vyberám.

Poppy Andersonová, Chuť lásky, Ikar 2017

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slovenskí penzisti budú aj naďalej chorí a chudobní

Žiaden dôchodkový strop nepomôže. Toto je vysvetlenie.

DOMOV

Gajdoš podľa švédskej firmy klamal o ponuke na stíhačky

Ministerstvo obrany sa voči tvrdeniam firmy Saab ohradilo.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Beblavý stavil na nudu. Výborne

Keď už má strana podporiť niekoho „zvonka“, logické je vybrať si toho, kto je vám blízko a má najlepšie šance.


Už ste čítali?