Splnený sen

Autor: Jozef Javurek | 27.11.2017 o 12:00 | Karma článku: 2,96 | Prečítané:  410x

Ľudia majú rôzne sny, niekedy aj o tom, ako napísať a vydať zaujímavú knihu. Mne sa to podarilo, len neviem, či je zaujímavá. Všetko sa dá zvládnuť, keď sa zbehnú tie správne okolnosti. Toto však nie je o mojom sne...

Simona Rošková mala veľký sen, sama o tom píše v poďakovaní svojej knihy, napísať román zo života. Splnil sa jej peknou a zaujímavou formou. Možno mi zase niekto bude vyčítať, že čítam ženské romány, ale ja takéto delenie príliš nemusím. Obzvlášť, keď ide o nového slovenského autora, rád sa zoznamujem.

"Nechcem počuť tvoj plač" je akčný názov knihy, naznačujúci jej obsah. V jej vnútri sa skrýva kultivované dielo okorenené zvláštnou popôrodnou komplikáciou matky dieťaťa, ktorá vraj nie je až taká výnimočná v bežnom živote. Príbeh, ktorý len náhodou neskĺzne do kriminálneho vyšetrovania, ale objavuje sa v ňom napätie aj v širších rodinných vzťahoch.

V živote ženy je pôrod veľkou udalosťou a niekedy sa stáva, že vyústi do tzv. popôrodnej depresie a ten stav je nutné liečiť. Tak to opisuje Simona Rošková vo svojej knihe a ja by som povedal, že jej verím, lebo svoj príbeh konzultovala s odborníkmi na danú tematiku. 

Michal je rozvodový právnik a jeho žena Soňa im porodí ich prvé dieťa po predchádzajúcich neúspešných pokusoch. Soňa sa však dostane po pôrode do skoro nezvládnutej depresie a Michal musí s pomocou rodiny riešiť hospitalizáciu manželky a tiež výchovu ich dieťaťa. Nič nie je tak jednoduché, ako sa zdá, mnohočlenná rodina má niekoľko ďalších konfliktov, ktoré treba aktuálne riešiť.

Z hľadiska literárneho štýlu je táto kniha, napriek debutu autorky, veľmi dobre zvládnutá, dej plynie a napätie ho posúva dopredu. Kniha mi priniesla aj nové poznatky z oblasti, v ktorej som sa príliš neorientoval, teda niečo z tej popôrodnej psychológie matky. Napriek tomu, že niektoré udalosti popisuje veľmi podrobne, všetko je to funkčné a nestráca sa napätie a neposlednom rade sa čitateľ dočká aj prekvapení.

Z vydavateľstva TAKTIK, ktoré sa len nedávno začalo zaoberať aj vydávaním beletrie, som čítal aj ich prvú knihu "Prenasledovaná" od Andrey Novosedlíkovej. Obe majú k sebe námetovo blízko, sú o ženách, ktoré sa stretli v živote s istým problémom. Roškovej dielo "Nechcem počuť tvoj plač" je dobrým štartom do literárneho sveta.

  _ _ _

Simona Rošková, Nechcem počuť tvoj plač, vydavateľstvo TAKTIK.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd vypočúval Bašternákovu správkyňu, riešili aj skrytý majetok

Sudkyňa, ktorá konkurz dozoruje, povedala viacero nových informácií.

Dobré ráno

Dobré ráno: Voľby ukázali, že ani Orbán nie je večný

Voľby v Poľsku a Maďarsku ukázali rozdelené krajiny.


Už ste čítali?