Marsa

Autor: Jozef Javurek | 4.12.2017 o 12:12 | Karma článku: 5,45 | Prečítané:  485x

V maltskom origináli je to Marsaxlokk a my to čítame ako "Marsašlok", tradičná rybárska dedina, alebo ak chcete, tak aj mestečko. Dalo by sa povedať, ako povedali kedysi návštevníci z východu u nás: "sámyj górod a derevni net".

Ale celkom vážne, Marsaxlokk je pekné mestečko na pobreží a chodí sa tam hlavne kvôli tradičnému rybárskemu trhu. Dostať tam však okrem rýb skoro všetko - rôzne produkty miestnych fariem, šatstvo, textílie, ale aj suveníry. Hlavne je tam úžasná atmosféra, keď sa pretláčate uličkou medzi predajnými stánkami. Občas zavanie typická rybacia "vôňa", ale ryby sú tam vždy čerstvé.  

Lodičky v rybárskom prístave nie sú len v radoch pri móle, ako to býva v kotvištiach luxusných jácht, ale sú aj voľne rozmiestnené v priestore, ako dekorácia. 

Rybársky prístav s typickým maltským pozadím. 

Pravdou je, že Marsaxlokk má v pozadí aj najväčšiu maltskú elektráreň, ktorej komíny sa hrozivo týčia na obzore. Pred výstavbou elektrárne bola na Malte veľká polemika, či postaviť, alebo nie. Vláda nakoniec tento zámer presadila a najkrajšia maltská zátoka bola takto "upravená".

Slnko páli na plátené strechy šiatrov, ale čerstvé ryby to dobre znášajú až do vypredania.

Naporcované kúsky čakajú len na pekáč...

Paradajky, ale aj iná zelenina a ovocie, ako figy, pomaranče, či kaktusy sa na Malte urodia, veď tepla tam je dosť (aj my sa začíname potiť).

Namiesto suveníru si nekupujeme "Gozitánske" víno, ale pravú stredomorskú soľ z Goza, 3 za 5 €.

Na Malte vedú všetky cesty do kostola. Aj na hlavnom námestí v Marsaxlokku.

Všetky kostoly na Malte sú niečim zvláštne. Barokový Marsaxlokk Parish Church osloví návštevníka príjemnou atmosférou aj v horúcom lete. Postavili ho na konci 19. storočia.

Kostol patrí do zoznamu národných kultúrnych pamiatok maltských ostrovov.

Nádherná je farebná výzdoba kupole.

Pohľad na trhovisko z druhej strany si na nič nehrá, všetko je tu na každodenné použitie.

O turistické detaily a "selfie" tu nie je núdza.

Neďaleko Marsaxlokku je nádherná zátoka St. Peter's Pool. Odvezú vás tam na lodnom "taxíku". Keď sme boli prvýkrát na Malte, skúsili sme to miesto na pohodové plávanie a bolo tam nádherne. Neskôr sa začalo povrávať, že tam raz objavili žraloka...

Pri pohľade od kostola, vpravo je terasa na ktorej sme si dali potrebnú kávu, či čaj v chládku. 

Ešte raz si pozrieme dominanty pozadia Marsaxlokku.

Rybársku flotilu.

A zopár fotografických detailov...

Okolo ibištekovej výzdoby záhrad odchádzame do pokojnejšej štvrte Gwardamangia. Ak bude vhodná nálada, pozrieme sa nabudúce do nového morského akvária v Bugibbe.

* Marsa znamená v maltštine prístav

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?