Budulienko a Pinocchio na Slovensku

Autor: Jozef Javurek | 3.6.2018 o 17:46 | (upravené 3.6.2018 o 18:03) Karma článku: 1,78 | Prečítané:  306x

Kde bolo, tam bolo... Dočítal som prvú elektronickú knihu (e-knihu) a bola to rozprávka o tom, ako prišiel Pinocchio na výstavu Bienále Ilustrácií Bratislava.

V Bratislave Pinocchio neostal dlho, lebo na výstave stretol českého (a už trochu aj slovenského) rozprávkového Budulienka. Jozef Matejka vo svojom veršovanom rozprávaní spojil týchto dvoch malých nezbedníkov. Najkrajšie zážitky mali z návštevy Budulienkovej babky na dedine v domčeku pod lesom.

Pútavé príhody týchto dvoch chlapcov, jeden vystrúhaný z dreva prišiel z Talianska, druhý celkom rozprávkový a takpovediac domáci, sú najkrajšie v rozprávaní o ich chlapčenskom vystrájaní, napríklad pri pasení husí, či pri púšťaní lodičiek v potoku, alebo pri súťaži lietajúcich šarkanov.

To niektoré dnešné deti, hlavne tie mestské, hádam ani nepoznajú. Nehovoriac už o „driapaní“ peria a podobných bežných špecialitách na dedine. Autor si zrejme pekne zaspomínal na svoje detstvo u babičky.

Elektronická kniha je pre mňa úplne nový fenomén, ešte som si nezvykol čítať dlhšie texty z obrazovky monitora a čítačku nemám. Toto bol môj prvý pokus, ale možno bude nasledovať technické dovybavenie na čítanie e-kníh.

Po stiahnutí e-knihy som si ju otvoril v programe „calibre“ a skonvertoval do súboru .pdf, aby som si ju ľahšie preniesol na menší formát (tablet a pod.).

Potešujúce sú v tejto knihe aj pekné farebné ilustrácie Marcela Mališa, ktoré boli súčasťou vlaňajšej výstavy Bienale ilustrácií Bratislava 2017.

Rozprávka o Budulienkovi a Pinocchiovi je pre mňa dobrým začiatkom v e-knihách, pripomenula mi moje detstvo na lúkach a vŕškoch neďaleko nášho domu.

Na pobavenie i poučenie detí...

Jozef Ján Matejka, Dobrodružné príbehy Budulienka a Pinocchia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko nemieni odstúpiť, chce otestovať dôveru koalície

Bývalý Dankov učiteľ Čečot sa ho zastáva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Tri slová pre Andreja Danka

Danko stále nechápe, že sa dopustil niečoho zlého.


Už ste čítali?