Budulienko a Pinocchio na Slovensku

Autor: Jozef Javurek | 3.6.2018 o 17:46 | (upravené 3.6.2018 o 18:03) Karma článku: 1,78 | Prečítané:  381x

Kde bolo, tam bolo... Dočítal som prvú elektronickú knihu (e-knihu) a bola to rozprávka o tom, ako prišiel Pinocchio na výstavu Bienále Ilustrácií Bratislava.

V Bratislave Pinocchio neostal dlho, lebo na výstave stretol českého (a už trochu aj slovenského) rozprávkového Budulienka. Jozef Matejka vo svojom veršovanom rozprávaní spojil týchto dvoch malých nezbedníkov. Najkrajšie zážitky mali z návštevy Budulienkovej babky na dedine v domčeku pod lesom.

Pútavé príhody týchto dvoch chlapcov, jeden vystrúhaný z dreva prišiel z Talianska, druhý celkom rozprávkový a takpovediac domáci, sú najkrajšie v rozprávaní o ich chlapčenskom vystrájaní, napríklad pri pasení husí, či pri púšťaní lodičiek v potoku, alebo pri súťaži lietajúcich šarkanov.

To niektoré dnešné deti, hlavne tie mestské, hádam ani nepoznajú. Nehovoriac už o „driapaní“ peria a podobných bežných špecialitách na dedine. Autor si zrejme pekne zaspomínal na svoje detstvo u babičky.

Elektronická kniha je pre mňa úplne nový fenomén, ešte som si nezvykol čítať dlhšie texty z obrazovky monitora a čítačku nemám. Toto bol môj prvý pokus, ale možno bude nasledovať technické dovybavenie na čítanie e-kníh.

Po stiahnutí e-knihy som si ju otvoril v programe „calibre“ a skonvertoval do súboru .pdf, aby som si ju ľahšie preniesol na menší formát (tablet a pod.).

Potešujúce sú v tejto knihe aj pekné farebné ilustrácie Marcela Mališa, ktoré boli súčasťou vlaňajšej výstavy Bienale ilustrácií Bratislava 2017.

Rozprávka o Budulienkovi a Pinocchiovi je pre mňa dobrým začiatkom v e-knihách, pripomenula mi moje detstvo na lúkach a vŕškoch neďaleko nášho domu.

Na pobavenie i poučenie detí...

Jozef Ján Matejka, Dobrodružné príbehy Budulienka a Pinocchia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikas: Stojím za ústavom na kontrolu liečiv. Ani ja by som Sputnik zatiaľ nepovolil

Hlavný hygienik zažíva aj útoky od ľudí. Tvrdí, že frustráciu z pandémie chápe.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koniec konšpirácií, Lučanský spáchal samovraždu

Čo hovorí správa špeciálnej komisie?

Komentár Zuzany Kepplovej

Koalícia urazených zúfalcov sa hlási

Túto vládu utrápia.


Už ste čítali?