Delírium

Autor: Jozef Javurek | 11.8.2018 o 8:23 | Karma článku: 1,58 | Prečítané:  471x

Nebude to o "delíriu tremens", ktoré ospevoval filmový Kryštof Rozruch po alkoholickej noci, keď "U pokladny stál...", ale o inom, trochu nenápadnejšom a pôsobivejšom v knižnom finále Michala Jelínka "Delírium".   

Delírium ako také je obľúbený titul filmov a kníh, je to krátke a výstižné. Podľa encyklopédie je delírium "krátkodobé porušenie vedomia s blúznením a halucináciami, chorobná zmätenosť, blúznenie. To je dobré vedieť pred čítaním tejto knihy.

Aby som bol úprimný musím napísať, že kniha sa dobre číta, fakticky až do konca, je to zábavný a zvláštny pohľad do života istej časti "smotánky" v New Yorku. Šokujúce prekvapenie príde až v závere rozuzlenia. V podstate je to detektívka so zvláštnym koncom a úspešne možno podozrievať autora, že si nechal otvorenú cestu na ďalší príbeh, ako to robia tvorcovia niektorých úspešných filmov.

Čitateľ sa môže nechať unášať po baroch a reštauráciách veľkomesta, stretávať sa s krásnymi ženami, ale aj posedieť si v psychiatrickej ambulancii, lebo hlavnou postavou príbehu je známy psychiater. Celkom príznačne autor o tomto diele napísal, že prosí čitateľov, všetkých známych a pacientov i doktorov v psychiatrických liečebniach, aby tento príbeh "nevnímali ako skrytú autobiografiu". Pozornému čitateľovi to niečo naznačí...

Na tomto mieste musím napísať niečo zo životopisu Michala Jelínka: Okrem písania skladá džezovú hudbu, ale vyštudoval Ekonomickú univerzitu v Bratislave a pokračuje v oblasti bankovníctva. Takže tak. Preto je obdivuhodné, s akým prehľadom opisuje to veľké mesto. Asi má z neho osobnú skúsenosť.

Autor sa nevyhýba kritickým a humorne ladeným postrehom z našej súčasnosti, čo dodáva príbehu  "korenie" a povznáša chuť na vyššiu úroveň. Moje dojmy, ktoré by som sem nechcel vnášať, boli veľmi dobré, ale užil som si patričný záverečný šok. Tak to má byť v dobrej detektívke, kde je málo podozrivých a vrah je nakoniec "záhradník". Trochu pravdivých viet som si poznačil:

- "Kedysi spôsobovali rodičia traumy deťom, dnes je to presne naopak."  Nielen v New Yorku, ale čo chcete od psychiatra... Podobných vyjadrení o pacientoch je tam viac.

- "Banka... zhmotňovala stošesťdesiat rokov hrdej americkej tradície systematického okrádania klientov." A sme doma...

Samozrejmosťou pri opise (aj súčasnej) spoločnosti je delenie na ľudí, ktorí chodia oblečení v značkových oblekoch a ostatných, ako to už vyspieval Jan Werich v piesni "Šaty dělaj člověka...". (Podle kabátu se svět delí, lháři ve fraku každý věří...) V každom prípade, pozorný čitateľ nájde v tejto knihe nenáročnú zábavu, aj trochu vzrušenia, trochu psychológie a finálové prekvapenie (už sa opakujem, tak končím).

Počkám si na ďalšiu knihu Michala Jelínka (fandím slovenským spisovateľom) a potom sa uvidí...

----------------

Michal Jelínek, Delírium, Ikar 2018

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko nemieni odstúpiť, chce otestovať dôveru koalície

Bývalý Dankov učiteľ Čečot sa ho zastáva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Tri slová pre Andreja Danka

Danko stále nechápe, že sa dopustil niečoho zlého.


Už ste čítali?