Hra na mačku a myš

Autor: Jozef Javurek | 28.8.2018 o 14:56 | Karma článku: 1,43 | Prečítané:  360x

Hra na mačku a myš (M.J. Arlidge) z vydavateľstva IKAR - "vo väzení sa pred vrahom neschová", je podtitul drsného kriminálneho príbehu, s trochu prevrátenými pozíciami aktérov...

Strhujúci kriminálny príbeh má nevšedné usporiadanie. Občas sa dá vyšetrovateľ zavrieť do väzenia, aby sa dozvedel čosi dôležité pre objasnenie prípadu. Toto je niečo iné. Helen Graceová sa dostane do väzenia nedobrovoľne a je obvinená z niekoľkých vrážd. Tvrdí, že je nevinná, ale to zvyčajne tvrdia všetci odsúdení. Čaká sa na súdny proces a to je jej čas.

Helen je v tom namočená až po krk a vonku nemá skoro nikoho, kto by jej pomohol, až na jednu výnimku. Jej bývalá kolegyňa vyšetrovateľka sa neustále zavŕtava do prípadu tých záhadných vrážd, z ktorých je Helen obvinená. Pátra ďalej, napriek zákazu jej nadriadených.

Prostredie ženskej väznice v Anglicku navodzuje atmosféru stredoveku, kde dozorcovia sú všetko a väzenkyne nič. Helen Graceová len ťažko získava spriaznenú dušu a naviac, nevie komu môže dôverovať. A niektoré z väzenkýň tam dostala sama... Opisy života medzi odsúdenými ženami za vraždy na doživotie, ktoré ľahko skĺznu do krajností a hrubostí, či násilia, sú tak detailné, že čitateľ má z toho stiesnené pocity.

Rozuzlenie prípadu je prekvapivé, ale tak to má v dobrej detektívke byť. Počas jej pobytu vo väznici sa tam stanú zvláštne vraždy. Aj ona je napadnutá a aj upodozrievaná, sama však vďaka svojej praxi výbornej vyšetrovateľky nestráca odvahu ani schopnosti analyzovať udalosti, aj keď zakúsi samotku a iné neprávosti. Nakoniec zistí čo sa deje, ale aj pravda niekedy zabíja...

Časť paralelného príbehu, vyšetrovanie vrážd pripisovaných Helen, sa presúva do Londýna, kde sa tiež dejú zvláštne veci. Ťažko povedať o detektívke viac a nepripraviť čitateľa o vlastné pátranie po páchateľovi a zážitok z prekvapujúceho konca.

Hra na mačku a myš je šiestou knihou anglického spisovateľa detektívok M. J. Arlidge  s hlavnou postavou vyšetrovateľky Helen Graceovej. Dobré čítanie vyžadujúce silné nervy...

 

M. J. Arlidge, Hra na mačku a myš, Ikar, 2018

-.-

Z úplne iného súdka je kniha Winter Renshawovej ABSINT, Po strhujúcom detektívnom príbehu som si odľahčil romantickým príbehom začínajúcim internetovou zoznamkou, pokračujúcim peripetiami lásky a žiarlivosti a končiacim, ako inak... Nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Ivan Mikloš

Farizeji, antikristi, birmovaní komunisti

Veľkonočná úvaha agnostika.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?