Absint

Autor: Jozef Javurek | 1.9.2018 o 17:25 | Karma článku: 2,56 | Prečítané:  1001x

Aj známosť z internetovej zoznamky môže narásť do nečakaných rozmerov. Zvlášť, ak sa stretne novopečený riaditeľ školy s novou žiačkou jeho školy, ktorá sa má pripraviť na maturitnú skúšku.

Na prvý pohľad takmer banálny príbeh, keby sa do neho nevložili rodinné pomery žiačky a morálne zásady riaditeľa s jeho profesionálnym prístupom ku škole. Winter Renshawová to vo svojej knihe "Absint" nechala prasknúť ako riaditeľskú aféru, síce ututlanú, lebo išlo a príbuznú vysoko postaveného manažéra školského úradu.

Winter tu roztočila kolesá zamilovanosti, zrady, žiarlivosti a nenávisti. Keď sa už zdá, že niet návratu, vstúpi na scénu aj láska. Popri všednom a ťažkom živote trochu romantiky a nakoniec, ako v rozprávke, boli šťastní až do poslednej stránky knihy... Možno trochu preháňam a zveličujem, ale tak to v knižných životoch romantického razenia chodí.

Príbeh, ktorý som tu načrtol, je len rámec, v ktorom zažijete od prvej stránky šokujúce dialógy. Najprv sa odohrávajú v anonymnej zoznamke na internete, ale v realite sa stretnú dva svety, tam to začne trochu škrípať. V zoznamke sú si všetci rovní, ale zoči voči riaditeľ a žiačka, tam vystúpia do popredia profesné zásady. To iste nemôže skončiť dobre a keď sa k tomu pridá zrada, nie je ďaleko k nenávisti. Ale život beží podľa svojich pravidiel.

Do knihy teda, kvôli zoznamke, vstupuje internet a autorka to formálne zdôraznila tým, že niektoré dialógy uvádza ako kópie e-mailovej korešpodencie. Tie dialógy sa zväčša točia o sexe a bez nejakých okolkov, až do chvíle, keď sa mobil ocitne v rukách strýka, strážiaceho výchovu mladej Halston (v zoznamke "Absint").

Zaujal ma fakt, že obaja mladí ľudia mali spoločnú lásku ku knihám a veľa ich prečítali. Zvláštne je, že niektoré knihy čítala Halston viackrát. Pripomenulo mi to moju skúsenosť, mám jedinú knihu, ktorú som čítal dvakrát, bola to "Filozofská história" od Jiráska. Mal som osem rokov pri prvom čítaní a viac som sa zdržal čítaním vysvetliviek k cudzím pojmom. Po rokoch som ju už voľne čítal ako príbeh.

Absint je nenáročné čítanie, trochu šokujúce vo výrazových prostriedkoch, ale napriek tomu zaujme. Keď dôjde k osudovému zlomu a "dvaja" sa rozídu bez jediného slova, bez vysvetlenia, možností ako pokračovať je veľa... Ako to pôjde ďalej, ako sa z polovice dostať až na koniec knihy? 

Winter Renshawová, Absint, Ikar 2018

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mgr. Boris Kollár. Od mafie cez Skalicu za šéfa parlamentu

Predseda Národnej rady v desiatich bodoch.

Cynická obluda

Mesiac vytriezvovania

Jún bol mesiacom všelijakého demaskovania a dúfajme, že aj mnohých vytriezvení.


Už ste čítali?