Nešťastná nevesta

Autor: Jozef Javurek | 13.7.2019 o 10:52 | Karma článku: 1,75 | Prečítané:  557x

Po sérii detektívok dobre padne romantický príbeh o nešťastnej neveste, hoci aj zo starodávneho Londýna, keď sa ešte jeho ulicami nepreháňali taxíky, ale koče a namiesto bicyklov jazdilo panstvo na koňoch.

Aj dnes možno uvidieť v londýnskych parkoch rekreačných jazdcov a na uliciach, či pri strážení "Downing street" aj políciu na koňoch. Poďme však k tej nešťastnej neveste... Vskutku je to romantický príbeh, napriek rôznym peripetiám a úskokom hráčov usilujúcich o peknú, bohatú nevestu z lepšej spoločnosti. Hovorí sa, že láska je stále rovnaká, bez ohľadu na spoločenské podmienky, ale vzťahy sú predsa poplatné spoločenským pravidlám.   

Zaujímavé je akú moc, podľa knihy, mali v tom čase klebety a fámy šírené novinármi. Skoro ako dnes, aj keď je pravdou, že pomaly a iste si na nepravdivé správy "hoaxy" zvykáme, až ich prestávame vnímať. Potom sa zorientujeme podľa "alternatívnych" médií, aby sme sa dostali z dažďa pod odkvap. Nuž, ale aj to je na živote zaujímavé...

Mladá lady Claire je uvedená do spoločnosti na plesoch a spoločenských podujatiach, kde sa prvýkrát stretáva s možnými nápadníkmi na patričnej úrovni. Spoločenské pravidlá sú v tomto smere, z dnešného pohľadu, veľmi prísne a každú chybu spoločnosť okamžite pranieruje. Lady Claire má smolu, je nešťastná, lebo jej snúbenci sa akosi strácajú a ďalší, lord Paul zruší pár dní pred plánovanou svadbou svoj sľub. Otázkou je prečo a či sa ešte nájde ďalší odvážlivec, ktorý Claire požiada o ruku.

To je v stručnosti prípad, o ktorý tu ide. Napriek romantickej téme z dávnych čias, sa kniha dá čítať veľmi dobre, lebo je výborne napísaná a príbeh má patričný spád. V pozadí romantického príbehu sú aj spoločenské intrigy, skryté ciele a pomsta. Autorka spoločenské pomery približuje aj konaním Claire na rozhodujúcom plese: "Nemohla riskovať ďalšiu cestu naprieč tanečnou sálou a čeliť zvedavým pohľadom supov prezlečených za hostí".  

Znovu sa mi potvrdilo pravidlo o prvých sto stranách - kniha je dobrá. Skutočne tam prichádza k zlomu, ktorý sa očakáva... Podobne sa veci menia aj na stránke 200. Každopádne potom ešte ostáva ďalších sto strán na rozuzlenie všetkých zápletiek a nakoniec aj niektoré postavy "dostávajú rozum". 

Láska a romantika vraj patria do rozprávok.

Moje konečné stanovisko k výberu tejto knihy o nešťastnej neveste je pozitívne. Koniec koncov, tá nevesta bola krásna a tiež nebola (nakoniec) až tak nešťastná... Odporúčam nielen ženám, ale aj mužom so záľubou v historických obrazoch (a v romantike).

 

Janna MacGregorová, Nešťastná nevesta, Ikar, 2019

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od sebavedomia k panike. Ako sa zmenil Kočner v Threeme

Kočner poslal správu aj Jánovi Kuciakovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kde zlyhala Zuzana Čaputová ako prezidentka?

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

Cynická obluda

Božská neefektivita

Keď si zakladatelia kresťanstva vymýšľali boha, očividne si ho vymysleli hrozne neefektívneho.


Už ste čítali?