Ticho

Autor: Jozef Javurek | 20.8.2019 o 20:41 | Karma článku: 1,09 | Prečítané:  302x

S prvotinou Petra Rúfusa "Ticho" som sa stretol už v roku 2013 v recenzii, v prvých dojmoch Jiřího Ščobáka na jeho blogu. Až teraz sa mi dostala táto kniha do rúk a som rád, že som si mohol vytvoriť vlastný názor na ňu. 

Ktovie prečo sú tak obľúbené knihy o apokalypse a o tom, čo by asi po globálnej katastrofe nasledovalo? Na túto tému sa napísalo dosť kníh a stále je o ne záujem. Je ťažké v takej situácii prísť na nejaký inovatívny prvok. Myslím si, že Petrovi Rúfusovi sa to podarilo. Dalo by sa povedať, že k svojmu spisovateľskému umeniu, aj keď je to prvotina, pridal vcelku zvláštny spôsob vyhynutia až 95% ľudstva na planéte Zem.

V jeho príbehu nejde o žiadnu prírodnú, alebo vesmírnu katastrofu, ale o dôsledok namyslenosti ľudí, teda vedcov ale aj politikov, ktorí riadia svoje národy. Proste sa niečo uponáhľalo a oheň bol na streche. Tomuto ľudskému zlyhaniu sa vyhla len malá časť jednotlivcov, ktorí nepodľahli "propagande".

Príbeh sa odohráva v Amerike a tí čo ostali žiť, začínajú znova vo svete bez elektriny, bez nafty a benzínu a bez všetkého na čo sa každodenne spoliehame ako na samozrejmosť. Príbeh týchto jednotlivcov je pomerne jednoduchý, cestujú krajinou, žijúc zo zásob trvanlivých potravín v mestách. Boja sa stretnúť iných ľudí, lebo tí a skoro všetci sa premenili na lovcov. Napriek tomu sa predsa len stretávajú a vznikajú nové komunity. Akoby sa nič nezmenilo, ani tí, ktorí ostali žiť, sa nepoučili...

Pozitívne hodnotím pútavé zobrazenie charakterov postáv, atmosféru sveta s mŕtvolami na každom kroku, hlavne na začiatku príbehu. Svet živých je usmerňovaný ich charaktermi, ktoré sú vystupňované do maxima, na záchranu života. Nezaobíde sa to bez zbraní. Pozitívne v tej situácii je, že príroda sveta je neporušená a zvieratstvo sa osmeľuje vstúpiť do bývalých miest. To všetko je pozadím, síce jednoduchých príbehov, ale majstrovsky opísanej atmosféry scény post-apokalyptického sveta.

Tento "apokalyptický" žáner možno chápať ako lákavé sústo pre čitateľa, ale môže niesť, ako v tomto prípade aj podnety na zamyslenie o súčasnom svete.

Prekvapením knihy je záver, ako inak, schyľovalo sa k vojne medzi dvomi skupinami... Na scéne sa vtedy zjavila ešte tretia "vyššia" moc a koniec ostal otvorený... Pútavé čítanie, napriek otázkam, ktoré mi občas z textu vyskakovali.

-.-.-

Peter Rúfus, Ticho, vydavateľstvo GeSoMtel, s.r.o. v roku 2013

 

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od sebavedomia k panike. Ako sa zmenil Kočner v Threeme

Kočner poslal správu aj Jánovi Kuciakovi.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kde zlyhala Zuzana Čaputová ako prezidentka?

Ako sa v úrade darí novej prezidentke.

Cynická obluda

Božská neefektivita

Keď si zakladatelia kresťanstva vymýšľali boha, očividne si ho vymysleli hrozne neefektívneho.


Už ste čítali?