Oheň nás spasí...

Autor: Jozef Javurek | 16.10.2019 o 13:37 | Karma článku: 1,00 | Prečítané:  256x

Kate Mossová sa vrátila k historickým udalostiam 16. storočia vo Francúzsku, do čias náboženských vojen, ktoré ukončila až "bartolomejská" noc.

Kate Mossová ma nesklamala, to musím napísať hneď na začiatku. Výborný štýl rozprávania príbehu aj premyslené prepletanie osudov hlavných postáv drží čitateľovu pozornosť na vysokej úrovni. Napriek rozsahu 460 strán napätie nepoľaví ani na chvíľu. Prečítal som od Kate Mossovej "Labyrint", "Hrobka", "Citadela" a "Zimní duchovia". Chýba mi len "Čudákova dcéra", ale tá je z prostredia anglického vidieka.

Oheň nás spasí sa odohráva v 16. storočí na juhu Francúzska v meste Carcassonne, Toulouse a na hrade Puivert. Je to príbeh mladej Marguerite (Minou) Joubertovej a jej rodiny na pozadí prebiehajúceho nepriateľstva medzi katolíkmi a hugenotmi. Mladosť Minou je zahalená tajomstvami, ktoré sa postupne dostávajú na svetlo.

Staneme sa súčasťou bojov, pri ktorých v Toulouse prišlo o život viac ako štyritisíc ľudí. Rovnako pôsobivé sú aj opisy intríg vysokých predstaviteľov cirkvi a hrozné aktivity inkvizície. Až neuveriteľné sú nepriateľstvá medzi ľuďmi, ktorí veria v toho istého Boha, len trochu inak. Natíska sa pri tom porovnanie s dnešnou politikou, lebo vtedy, ale aj dnes išlo hlavne o moc a bohatstvo, ktoré ju zabezpečuje. Len formy a prostriedky sú dnes "miernejšie", aj keď často nevyberané a pravda sa skrýva vo hviezdach.

Kniha je (už tradične) veľmi dobre napísaná, vrátane názvov kapitol, ktoré obsahujú dátum a miesto konania. Prispieva to k prehľadnosti.

Namiesto úryvku z románu len dve citácie:

- "Nie si taký hlúpy, aby si to nepochopil"... "Ide o peniaze a moc. To poháňa svet, nie viera."

- "V náboženskej vojne ide vždy o viac, než o náboženstvo."

V tejto knihe ide samozrejme aj o iné veci, teda lásku, manželstvo a iné medziľudské vzťahy. Nič však nie je prehnané, všetko v primeranej miere bez útokov na city čitateľa. Len opis mučiarne sa ťažko obíde bez nástrojov a zmučených tiel. Chýba len zmysel mučenia.

Kniha ma potešila a iste nie som a nebudem sám.

___

Kate Mossová, Oheň nás spasí, Ikar, 2019

Keďže sa dej knihy "Oheň nás spasí" odohráva v mojich známych mestách na juhu Francúzska, oživil som si spomienku na ne:

Carcassonne

Toulouse

Puivert

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obchádza ministerstvo, Gröhling by mohol Matovičov plán blokovať

Do Vianoc by mali otvoriť aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?