5 dní v New Yorku

Autor: Jozef Javurek | 16.12.2019 o 10:50 | Karma článku: 1,74 | Prečítané:  659x

Presne 5 dní sa odohráva dráma (triler) Robina Cooka s názvom Pandémia. Strhujúci, takmer detektívny príbeh, z prostredia súdneho lekárstva v New Yorku a v New Jersey,

Vo vydavateľstve Ikar vyšlo od Robina Cooka, okrem Pandémie už 36 kníh. Trochu som z toho smutný, lebo Pandémia je mojou prvou prečítanou "cookovkou". Na druhej strane som rád, lebo toto bol výborný zážitok. Päť dní plných napätia a očakávaní rozuzlenia. Mohlo by sa zdať, že 5 dní je dosť na prečítanie knihy, ktorá má len 350 strán, ale viete ako je to, keď sa labužník dostane k niečomu dobrému, chce si to vychutnať.

Z úvodu je zrejmé, že Robin Cook mi zachutil. Doktor Jack Stapleton je súdny lekár Ústavu hlavného súdneho lekárstva v New Yorku. Čitateľ sa spolu s ním zúčastní niekoľkých pitiev. Áno, aj s vyberaním a skúmaním vnútorných orgánov obetí násilných činov. V podozrivom prípade sa hľadá nebezpečný vírus, ktorý spôsobuje rýchly priebeh choroby a smrť. Robin Cook to všetko opisuje detailne, ale s akousi gráciou, s ohľadom na čitateľa.

Pretože ide o podozrenie na prenosnú nákazu, pandémiu, aj čitateľ si po pitve umýva ruky. 

Číslovanie kapitol navodzuje atmosféru dynamického priebehu udalostí. Každá kapitola je označená dňom a hodinou jej priebehu. Prispieva to k dobrej orientácii v dejovej línii. Všetko sa odohráva v rýchlom tempe aj preto, že Jack Stapleton je vorkoholik, ktorý nerád odkladá veci na zajtra. Dôležitý dátum je pondelok 5. november, vtedy sa to všetko začína náhlym úmrtím mladej ženy v metre. 

Z časového rámca sa vymyká prológ zo 7. apríla, je však dôležitý pre pochopenie záveru. Aby som trochu naznačil, v príbehu ide aj o vedecký výskum, teda nové metódy v liečivách a v transplantácii orgánov. To sa ukazuje aj ako výnosný obchod. Prvenstvo na trhu s liečivami, aj zavedenie nových metód liečenia prináša vždy najväčšie zisky.

Robin Cook nás tak trochu zasvätil aj do istej politiky medzištátnych vzťahov, úspešným podnikateľom v tejto oblasti je čínsky miliardár, ktorý sa rozhodol podnikať v Spojených štátoch pre isté nezhody so svojou vládou. Najdôležitejšia je však otázka, či Jack dokáže odhaliť pandémiu a zabrániť jej.

Robin Cook je americký chirurg, oftalmológ a samozrejme aj známy spisovateľ trilerov zväčša z lekárskeho prostredia. Má 79 rokov, oženil sa keď mal 60 (wikipedia).

Robin Cook, PANDÉMIA, Ikar 2019

Keby som ju nemal, chcel by som ju pod stromček...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gröhling by mohol na revanš blokovať Matovičov plán, ale neurobí to

Do Vianoc otvoria aj školu, kam chodia Matovičove dcéry.

Dobré ráno

Dobré ráno: Lučanský mal brať úplatky. Kedy sa skončí zatýkanie?

Čo to vypovedá o štáte v ktorom sme žili?


Už ste čítali?