Slovenské povesti

Autor: Jozef Javurek | 27.1.2020 o 12:41 | (upravené 27.1.2020 o 19:04) Karma článku: 4,86 | Prečítané:  313x

Cez dlhé vianočné a novoročné sviatky som mal, vo voľných chvíľach, na programe Slovenské povesti o hradoch a zámkoch...

... a iné, ako sa v oficiálnom názve knihy Gejzu Sádeckého a Františka Ružbarského píše. V knihe je celkom 38 povestí o hradoch aj o iných špecialitách dávnej minulosti, keď ešte panovali uhorskí králi a hlavne zemepáni na nedobytných hradoch. Nebola to zrejme nejaká ružová romantická doba aj keď láska fungovala rovnako ako dnes, ale manželstvá sa uzatvárali aj s ohľadom na spájanie či presúvanie majetkov. A taktiež panovalo aj to staré "právo prvej noci".

V domácej knižnici som našiel jedno staršie vydanie povestí o slovenských hradoch (to je dôkaz, že v našej rodine sa povesti čítali aj v minulosti...). Sú to Povesti o hradoch IV od Jána Domastu z vydavateľstva Osveta (1974) s ilustráciami Fedora Klimáčeka.  V aktuálnej ponuke knižných obchodov je niekoľko ďalších kníh o iných hradoch, s inými povesťami. Na Slovensku ich máme dosť pre každého autora.

Gejza Sádecký má v tejto knihe celkom 27 povestí, František Ružbarský ostatných 11. Niektoré sú krátke, iné trochu obsiahlejšie, ale v každom prípade je to, z hľadiska obsahu, ako by ste čítali 38 kníh (príbehov). Knižné vydanie týchto povestí je naozaj reprezentatívne, kvalitná tlač a ešte krajšie ilustrácie Petra Hricáka, takže je aj na čo sa pozerať. Táto stránka je dôležitá, lebo kniha je určená pre čitateľov od 8 rokov. U detí sa však predpokladá aj rodičovské čítanie starostlivo vybraných príbehov. Takých, ktoré sa končia pozitívnymi emóciami.

---

Gejza Sádecký - František Ružbarský, Slovenské povesti o hradoch a zámkoch a iné, Ikar 2019

---

Na ilustráciu pestrosti našich hradov a zámkov zopár starších záberov...

Smolenický hrad (2007)

Lietavský hrad (2005)

 Hrad Lednica (2006)

Oravský zámok (2013 IMA)

Hrad Devín (2005)

Hrad Strečno (2005)

Plavecký hrad (2013)

Možno sa raz stretneme na niektorom hrade, alebo v povesti...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?