Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Moje malé súkromné dejiny (1) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

no, troska si to asi pleties, historicky ustav sav a upn su dve uplne odlisne institucie a zdaleka nie jedine ktore sa venuju skumaniu historie. co sa tyka upn, nedaj na to co vies z medii a webstranok, ale pozri si ich publikacnu cinnost a precitaj si par knih z ich tvorby. potom pochopis na co je. bohuzial, tato vedecka stranka byva malokedy zviditelnovana
 

veď hovorím

že v tom nemám celkom jasno..... ale že sú to dve odlišné inštitúcie, to mi je jasné, v istom zmysle sa ich snaženia prelínajú..
 
Hodnoť

Dnes

som tu prvá. Môj heksenšús ma akosi posadil na dlhšie k počítaču, tak som sa rozpísala nad Tvojou úvahou.
Myslím že našich ročníkov sa to poučenie netýka a máme v tom jasno. Nič iné nám nezostáva, len prijať fakt, že slušnosť a poctivosť sa v politike nie a nie zohriať.
Politici vsadili na to, že málokto pozná dejiny nášho národa a čo najviac utkvelo niektorým spoluobčanom v pamäti, je to, že mlieko stálo v minulosti 1.90 a dnes je to oveľa viac. Pýtajú sa prečo? Toť často krát najviac kladená otázka, ktorú ťažko zdôvodniť.... Akoby na tie naše dejiny v zhone za svojim životným štandardom už dávno zabudli.
A tak tí čo boli slušní, slušní aj zostali, tí čo nekradli, nekradnú ani teraz. Často krát v nemom úžase pozorujú dnešnú dobu a ťažko začínajú veriť samému sebe, pretože to čo bola pravda včera, dnes už nie je. A kde sú historici? Možno ich niekto, niečo prinútilo rekvalifikovať sa. A keby to náhodou nepovažovali za potrebné, parlament určite schváli nový zákon.
 

Zaujímavo sa na to pozeráš..

Nie je všetko len vo faktoch, niečo je aj v pocitoch :) Tie roky z môjho pohľadu vlastne ani nie sú históriou, sú mojim životom, súčasťou, tak ako ešte stále aj súčasnosť.
 
Hodnoť

Súhlasím

s Tebou, je to všetko v nás, len iní, možno tí čo neprežili túto históriu to chápu odlišne. Nepripisujú nedávnej minulosti dôležitosť. Niektorí neveria, spochybňujú, niektorí sa zámerne snažia ukázať, že naša súčasnosť v ktorej je najmä minulosť, nebola natoľko pravdivá, aby stála za pozornosť, venovanú ÚPN. Tento sa pre časť národa stáva naoko bezcenným. Ale ako každá história, verím že aj táto prežije, možno len v rodových štúdiách, ale o to pravdivejšie, presne tak, ako si ju opísal Ty.
 
Hodnoť

Wau,Jozko...

dobre...dobre citanie...ja si pamatam hlavne dobu po 68...normalizaciu,ale bola som studentka a tak som to akosi nevnimala...zila som niekde v oblakoch...
 
Hodnoť

Jozef,

čítal som dobrú knihu Konstantína Simonova Očami mojej generácie. Popisuje, ako sa časom menia pohľady ľudí na minulosť.
 
Hodnoť

Veru

veru tak. My sme sa v školách učili o našej minulosti v porovnaní s dnešným vyučovaním, by sa dalo povedať že detailne. Isté skutočnosti boli zamlčované, ale predsa... Dnešné decká nevedia o období "blahobytu" zvanom socializmus zhola nič. Neprial by som ani jednému aby v ňom zakúsil žiť, no už len kvôli tomu aby sa nikdy nevrátil by o tejto etape mali vedieť čo najviac... možno sa raz na balkóne Grasalkovičovho paláca ukáže nový Kléma a vtedy ho treba okamžite zastaviť! K+
 
Hodnoť

dejiny naroda su dejinami ludi

ktori v tom case ten narod tvorili. A samozrejme koľko ľudí, toľko názorov. Myslím, že niekto /niečo/ čo by tieto svedectvá zvieral a vyhodnocoval byť musí - aby sme svoje historické chyby neopakovali.
 
Hodnoť

Vážne

a zaujímavo napísané. Akoby si niečo hľadal:)
 
Hodnoť

Jozef,

myslím, že nedávna história oných 40 rokov je ešte stále veľmi čerstvá, aby sa mohla objektívnejšie a komplexnejšie zhodnotiť aj so všetkými súvislosťami. Príčinami aj dôsledkami.
 
Hodnoť

 

dnes boli vynikajuce rozhovory na bez_lampy_fm
 
Hodnoť

nevravím, že

nie je výborné, že došlo k zmenám po roku 1990, trochu ma však hnevá, že sa toto obdobie neguje en-bloc... takmer dve tretiny svojho života som v ňom prežila, tvorilo ma, zažila som schizofréniu života v priestore štyroch stien doma a života na verejnosti..napriek tomu, väčšina ľudí, ktorí boli slušní vtedy, ostali slušní aj teraz.. v niektorých veciach bolo dokonca lepšie, najmä čo sa týka možnosti mladých dostať sa k bytu.. a dalo by sa rozprávať aj o inom.. ale to by bolo dlhé rozprávanie.. :)
fajn zhodnotenie, Jozef...
 


Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 3 667
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 516
 3. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 448
 4. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 115
 5. Ján Šeďo: Sulík vyhlásil vojnu občanovi Slávikovi - konečne ! 106
 6. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 104
 7. Martin Greguš: Ľuboš Blaha, etický kódex a jeho koniec na APZ. Správal sa s dôstojnosťou k verejnosti? 103
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 98
 9. Karolína Olšavská: Keď si rodič prostredníctvom detí plní svoje sny alebo Ako zasiať v deťoch zlo 81
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 79

Rebríčky článkov


 1. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 2. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 3. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 4. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 5. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 6. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 7. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 8. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 9. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 10. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok


Už ste čítali?